عشایر لرستان


 معرفی عشایر لرستان

عشایر لرستان ::کوچ نشینی کهن ترین شیوه زیست بشر است که پابرجا بودن آن تا عصر حاضر، از بزرگ ترین جاذبه های شیوه معیشت محسوب می شود. این شیوه خاص زندگی، سبب شده تا ایلات و عشایر "دیدنی ترین جاذبه عصر تکنولوژی" لقب بگیرند.

طوایف ترکاشوند و یارم طاقلو از عشایر استان همدان هستند که از اوایل اسفند ماه هر سال از مناطق گرم سیر در استان خوزستان به سمت مناطق سردسیر همدان کوچ می کنند. آنها در مسیر کوچ از شهر های مختلف عبور می کنند. استان لرستان به دلیل داشتن پوشش گیاهی مناسب دشت ها و کوها، موجب شده تا عشایر در این منطقه مدتی قبل از رسیدن به همدان اطراق می کنند. کوچ عشایر حدود دو ماه به طول می انجامد. عشایر لرستان در چادر های سیاه که به سیاه چادر معروف هست زندگی میکنند و دامداری و دامپروری شغل اصلی آنهاست. و محصولاتی چون ماست شیر خامه پنیر کشک تولید میکنند. و از پشم گوسفندان و بزهایشان نخ برای تولید کاموا تولید میکنند.مراسم ها و آیین ها و مهمانی ها از عروسی گرفته تا مجالس عزا همگی در سیاه چادر برگزار میشود.
خود به منظور اسکان و تامین علوفه خوراکی دام‌ها طی می‌کنند. که بسیار دشوار وو سخت است.
این عشایر با استفاده از ماشین، قطار و به شیوه سنتی به مناطق گرمسیر کوچ می‌کنند
کوچ پاییزه عشایر لرستان به همراه بیش از یک میلیون راس دام به مناطق قشلاقیی استان و نیز استان‌های خوزستان و ایلام صورت می‌گیرد.
یکی از پرجمعیت ترین مناطق در کوچ عشایر لرستان است. که با وجود مرتع ها و دشتت های وسیع منطقه ای امن و بستری مناسب را برای عشایر فراهم کرده است که این عامل سبب شده هر ساله بر تعداد عشایر لرستان افزوده شود.
عشایر مردمی خونگرم و مهمان نواز هستند و تبحر فراوانی در تیراندازی و اسب سواریی دارند. و مسابقات اسب سواری ماهیانه و سالیانه برگزار میشود و جوایز نفیسی به برنده آن داده می شود.
عشایر همواره آداب و رسوم خود را حفظ کرده و لباسهای محلی بلند با رنگ ها و طیفف وسیع رنگها زیبایی چشم نوازی به لباسهای آنان داده میشود. چنانچه در مراسم عروسی سکه ها و پولهایی را با سنجاق به لباس عروس وصل میکنن تا یمن و مبارکی برای عروس به شمار آید.
استان لرستان دارای 14 هزار و 638 خانوار عشایری کوچ رو و ساکن است، که عشایرر کوچ‌رو همه ساله مسیرهای منتهی به مناطق ییلاقی و قشلاقی را همراه دام‌های خود می روند.

عشایر لرستان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به قیمت تور لرستان به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها