صنایع و معادن استان سمنان


 معرفی صنایع و معادن استان سمنان

صنایع و معادن استان سمنان::از جمله صنایع و معادن استان سمنان میتوان به معادن نمک، فروسیلیس، گچ و سلستین اشاره کرد.

نمک: معادن نمک جزو صنایع و معادن استان سمنان می باشد. معدن نمک یکی از جاذبه های کویری است. استخراج نمک بصورت روباز و یا حفاری انجام می شود. در صورت حفاری، تونل های زیبایی ایجاد می شود که مورد توجه گردشگران قرار میگیرد. این تونلها علاوه بر جذابیت خود برای نمک درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. نمک درمانی برای بیماریهایی چون آسم، برونشیت، بیماریهای پوستی و غیره مفید می باشد. استان سمنان دارای حدود 40 تا 50 میلیون تن ذخایر نمک است.

 

فروسیلیس: فروسیلیس از صنایع و معادن استان سمنان است. صنعت گران استان سمنان با تولید فروسیلیس با خلوص بالا، برای نخستین بار بازار صادرات اروپا را بدست آوردند. فروسیلیس با خلوص بالا با آلومینیوم کمتر از نیم درصد تولید می شود. این محصول برای تولید فولاد های خاص چون فولادهای فنر و فولادهای بدنه ترانس فرماتور استفاده می شود. فروسیلیس با خلوص بالا با نام تجاری فروسیلیس اچ پی در بازار عرضه می شود. در حال حاضر فروسیلیس اچ پی سمنان به کشورهای هلند و آلمان صادر می شود. تولید این محصول جدید، صادرات کارخانجات فروسیلیس ایران را 40 درصد افزایش داده است و تا کنون 2400 تن صادر شده است. فروسیلیس سال گذشته 5 میلیون دلار ارز آوری داشته است و پیش بینی می شود امسال تا حدود تقریبی 7 میلیون دلار برسد. ظرفیت تولید سالانه کارخانجات فروسیلیس 27000 تن می باشد.

گچ: از دیگر صنایع و معادن استان سمنان، معادن گچ آن است. استان سمنان دارای بزرگترین معادن گچ کشور است. این استان 70 کارخانه گچ دارد که برخی از آنها در حال رقابت با ترکیه که مادر گچ محسوب می شود، هستند. تقریبا 90 درصد کارخانه های استان سمنان بصورت سنتی و قدیمی کار می کنند. ایران از نظر منابع در رتبه 3 و از نظر صادرات در رتبه 9 است. ارزش صادرات هر تن محصول فرآوری شده گچ حداقل 500 دلار از گچ خام بیشتر است. در صورت توجه و سرمایه در تولید محصولات جدید گچ و ایجاد تنوع در این محصولات، سنگ خام گچ 50 تا 100 برابر ارزش پیدا خواهد کرد.

صنایع و معادن استان سمنان

 

سلستین: سلستین فرآوری شده کاربردهای فراوانی در پتروشیمی، صنایع شیمیایی و رنگ و شیشه دارد. معادن سلستین کمیاب هستند و تعداد کشورهای دارنده آن در جهان بسیار کم است. در ایران شهرستان سرخه استان سمنان دارای بزرگترین معادن سلستین خاورمیانه است. معدن سلستین شهرستان سرخه سالانه 50 هزار تن صادرات دارد که بیشترین آن به کشور چین می باشد. قیمت سلستین فرآوری شده 100 برابر قیمت سلستین خام است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های گردشگری استان سمنان به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها