صنایع دستی یزد


 درباره صنایع دستی یزد

صنایع دستی یزد::  در ادامه مطلب قبلی که درباره سوغاتی های یزد نوشتیم این بار قصد داریم شما را با مهمترین صنایع دستی این استان آشنا کنیم که می توانید آنها را بعنوان سوغاتی برای دوستان و عزیزان خود ببرید. بطور کلی هریک از مناطق ایران با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی و البته پیشینه تاریخی خود دارای صنایع دستی خاصی هستند که نمایانگر فرهنگ و تاریخ آن استان می باشد. یزد هم از این قاعده مستثنی نیست و از حیث صنایع دستی جایگاه مهمی در ایران دارد. حال به معرفی مهمترین صنایع دستی یزد می پردازیم:

صنایع دستی یزد

سفال و سرامیک

 

یکی از عمده‌ترین تولیدکننگان محصولات سفال و سرامیک ایران، شهر میبد است که در استان یزد قرار دارد. سفال‌های تولید شده در این شهر به شکل‌های سفال ساده‌ بدون لعاب، سفال لعاب‌دار و کاشی و سرامیک عرضه می‌شوند. نقوش سفال میبد بسیار دیدنی و البته منحصربه‌فرد هستند. نقش‌های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم از رایج‌ترین نقوشی هستند که بر سفال‌های میبد حکاکی می شوند و این باعث می شود که دست شما برای انتخاب سوغاتی بسیار باز باشد البته در برخی موارد نیز این تنوع ممکن است موجب سردرگمی شما در انتخاب محصول مورد نظرتان شود!

اما عمده ترین صنایع دستی یزد شامل پارچه های مختلفی است که با روش ها و رنگهای مختلفی بافته می شوند. کافی است گشتی در یکی از بازار های یزد بزنید تا به میزان گستردگی این پارچه ها پی ببرید. در ادامه به معرفی چند نمونه از این پارچه ها می پردازیم:

دارایی بافی

یکی از صنایع دستی یزد که متاسفانه امروز به دلیل عدم حمایت های لازم به دست فراموشی سپرده شده است و به سختی می توان آن را در بازارهای یزد پیدا کرد. دارایی بافی قدمتی حدودا 800 ساله در یزد دارد و از آنجا که مواد تشکیل دهنده آن ابریشم و رنگ های طبیعی می باشد، در گذشته بیشتر مورد استفاده ثروتمندان و اغنیا قرار می گرفته است  و موارد استفاده آن بیشتر برای بقچه و آستری لحاف و رولحافی بوده است.

شعر بافی

شعربافی هم یکی دیگر از هنرهای سنتی یزد است که متاسفانه تا حد زیادی به دست فراموشی سپرده شده است. این هنر ابتدا در خانه ها توسط زنان انجام می شد و جنبه تجاری نداشت. اما کم کم کارگاه هایی برای انجام آن بوجود آمد و مردان نیز به ایجاد پارچه های شعربافی روی آوردند.

 

چادرشب

بافت چادرشب بیشتر در شهرهای یزد و اردکان و بخش  رواج دارد. بطور کلی دو نوع چادرشب وجود دارد؛ نوع اول آن نازک و منقوش است و به نام چادرشب رختخواب‌پیچ معروف است و نوع دوم آن از ضخامت بیشتری برخوردار است و چادرشب صحرایی نام دارد که ازآن برای حمل علوفه و محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و دارای نقوش راه‌راه است.

ترمه

هنر ترمه‌بافی نیز از هنرهای کهن در یزد به شمار می آید که حدود چهارصد سال سابقه دارد. ترمه پارچه‌ای است که تار آن ابریشمی و پودش نخ، کرک الوان، پشم و ابریشم است. بته و جقه، طرح شاه عباسی و شاخ گوزنی طرح‌های مرسوم مورد استفاده در بافت ترمه‌ها هستند. همچنین انواع مختلف محصولات ترمه عبارت‌اند از شال بندی، شال چارقدی، شال راه‌راه، شال اتابکی، شال محرمات، شال کشمیری، شال یزدی و… خوشبختانه برخلاف هنرهایی همچون شعربافی هنر ترمه بافی همچنان از رونق خوبی برخوردار است و این محصول را می توانید براحتی در بازارهای یزد خریداری کنید.

زیلو

 

یکی از کهن ترین و اصیل ترین صنایع دستی یزد زیلو می باشد که بنا به برخی شنیده ها قدمت آن به بیش از هزار سال پیش برمی گردد  زیلو در گذشته های دور یکی از مرغوب ترین کالاهای تجاری ایران بوده است و مورد علاقه بسیاری از تاجران خارجی بوده است. نخ بکار رفته در بافت زیلو پنبه است و بعلت وجود همین پنبه از این زیلو در فصل تابستان بسیار استفاده می شود که موجب خنکی بیشتر می گردد. در بافت زیلو معمولا از رنگهای طبیعی مانند روناس و پوست گردو و... استفاده می گردد. همچنین رنگ غالب در بافت زیلو ها را رنگ های آبی و سفید تشکیل می دهند.

 

اگر می خواهید اطلاعات کاملی از سوغاتی های یزد داشته باشید لطفا به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها