صنایع دستی سمنان


 درباره صنایع دستی سمنان

صنایع دستی سمنان::عبارتند از: قالیبافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، کلیج بافی، چاقوسازی، برگ بافی، چلنگری، چادرشب بافی، چهل تکه دوزی، سفالگری، کرباس بافی، چاپ قلمکار و نمد مالی

سفالگری: سفالگری از قدیمی ترین و مرغوب ترین صنایع دستی استان سمنان است. با کشف کوزه های سفالی در اطراف شهر دامغان قدمت این هنر در استان سمنانن به گذشته های دور می رسد. خاک مرغوب و آب و هوای کویری این استان باعث رونق سفالکری شده است. هنوز هم در استان سمنان کارگاهای سفالگری مشغول به کار هستند.

 

چاپ قلمکار: در قدیم برای چاپ قلمکار از پارچه های ابریشمی و پشمی استفاده می کرده اند اما امروزه از پارچه های کتان و چلوار وغیره استفاده می شود. برای ایجاد طرح روی پارچه از قالب های چوبی که نقش به روی آنها حک شده است استفاده می شود.

نمد مالی: نمد مالی که جزو با کیفیت ترین و مرغوب ترین صنایع دستی استان سمنان است بصورت کلاه و زیرانداز مورد استفاده قرار می گیرد. شهرهای دامغان وو شاهرود بیشترین فعالیت را در این زمینه دارند.

نمد نوعی بافت سنتی زیرانداز است که با پشم تولید می شود. برای تهیه نمد عمل بافتن انجام نمی شود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت موجب در هم رفتن الیاف پشمی می شوند. پشمی که برای تولید نمد بکار می رود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. هنر نمد مالی بیشتر در مناطق اطراف دریای خزر که مرطوب و بارانی است انجام می شود.

جاجیم بافی: جاجیم زیر اندازی دو رویه است که آن را از نخ های رنگی و ظریف پشمی یا پنبه ای می بافند. جاجیم از مرغوب ترین صنایع دستی استان سمنان بوده و درر قدیم کاربرد فراوانی داشته است. از جاجیم نازک برای چادر زنانه و از جاجیم ضخیم بعنوانن پتو استفاده می کرده اند. در حال حاضر در روستاهای شمالی و کویری استان سمنان رواج دارد.

 

چلنگری: چلنگر در لغت به معنی کسی است که آهن آلات ظریف و کوچک مانند میخ طویله، انبرو سیخ غیره را می سازد. چلنگری در استان سمنان در حال فراموشی است.

کرباس بافی: کرباس لباس سفیدی است که از پنبه بافته می شود و اغلب لباس مردان و زنان روستایی است. کرباس بافی که از صنایع دستی سمنان است همان پارچه بافیی  ظریف از پنبه است.

جوراب بافی: جوراب بافی در روستاهای شمال استان سمنان رواج دارد و هنوز نیز از کیفیت و زیبایی گذشته برخوردار است.

گلیم بافی: گلیم بافی یکی از صنایع دستی سمنان و از هنرهای اصیل این استان است. برای بافت گلیم از نخ پنبه ای و پشمی رنگارنگ استفاده می شود. در حال حاضرر در روستاهای شهرستان شاهرود و نردین شهرستان کالپوش رواج دارد.

صنایع دستی در سمنان

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هتل ها و مراکز اقامتی استان سمنان به لینک  داده شده مراجعه نمایید.

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها