صنایع دستی اصفهان


 درباره صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان::هنر قالی بافی در اصفهان
قالی بافی یکی از صنایع دستی اصفهان است. تعداد رنگ‌های قالي‌های اصفهان بسيارر محدود است و رنگ‌های طبيعی هم بسيار کم و در قالي‌ها از رنگ‌های شيميايی دندانه‌ای مصرف می‌شود. رنگ‌ها عموماً نباتی و بيشتر از پوست گردو، روناس، قارا، گنده، اسپرک و پوست انار هستند. قاليچه‌های بختياری و قالی‌های جوشقان در اصفهان مشهور هستند. در زمان صفویه اصفهان از مراکز عمده قالی بافی بوده است. در این شهر تعداد زیادی کارگاه بود که در آن قالی‌های زربفت بافته می‌شد.

 

هنر منبت کاری در اصفهان
کلمه منبت به معنای کنده‌کاری خاص روی چوب است. می‌توان آغاز تاريخ این هنر را ازز زمانی دانست که انسان اولیه با ابزار چوب را تراشيد. در منبت کاری از چوب عناب، گردو، آبنوس، فوفل، بقم و شمشاد استفاده می‌کنند. چوب آبنوس و بقم دوام بيشتری دارند، اما در ايران به دلیل فراوانی بیشتر چوب گردو را به کار می‌برند. هنر منبت‌کاری امروزه همچنان رواج دارد، ولی استفاده از نقوش اسلیمی، ختایی یا گل و بوته کمتر شده و نقوش خارجی جای آن را گرفته است.

هنر قلمکارسازی در اصفهان
این هنر هم از صنایع دستی اصفهان است. در زمان سلطنت شاه عباس قلمکارسازیی رونق داشت و لباس‌ها را با پارچه‌هاي قلمکار درست می‌کنند. هنرمندان برای جلب حاکمان به ابداع نقاشی روی پارچه قلمکار روی آوردند. لباس‌های درباريان را در آن زمان از اکليلی یا قلمکارزر تهيه می‌کردند. مکان‌های ویژه‌ای برای لباس درباريان در بازار قيصريه اصفهان بود که پارچه‌هاي قواره‌ای قلمکار (دلگه) را در آنجا تهیه می‌کردند. مقدار تولید و عرضه این محصولات محدود بودند و راه چاره ایجاد نقش روی قالب و انتقال قالب‌های مذکور روی پارچه بود.

 

هنر خاتم سازی در اصفهان
این هنر آراستن سطح اشيا با مثلث‌های کوچک است که طرح‌های مختلف آن به صورتت شکل‌های منظم هندسی است. کار خاتم ابتدا با مثلث‌های بسيار بزرگ بودند، ولی به‌تدريج اندازه آنها ريزتر شد. مواد این هنر چوب گردو، چوب نارنج، چوب فوفل، چوب عناب، استخوان شتر، مفتول برنجی، لايه برنجی، سريشم گرم، سريشم سرد، فرمالين، فيبر و روغن جلا و تخته سه لايی هستند. آثار خاتم سازی قديمی مانند در کاخ‌ها، رحل‌های قرآن و صندوق‌های مقابر نشان‌دهنده این است که اين هنر بسیار رواج داشته است. امروزه از این هنر برای ساخت جاقلمی، جلد آلبوم قاب عکس، جعبه سيگار، جعبه لوازم آرايش، عصا، پيپ و جا کليدی استفاده می‌شود. در اصفهان علاوه بر اشيای خاتم قسمتی از مصنوعات خاتم را با نقره و مينا سازی همراه کرده‌اند، مانند جعبه‌های خاتم کاری که روي آن با نقاشی مينياتور تزئین و روغن زده شده است.

مينا کاری در اصفهان 
مینا کاری یکی از صنایع دستی اصفهان است و از دوره پهلوی و حدود سال 1310 رواججج یافته است. گوشواره، گردن‌بند، انگشتر، جعبه آرايش، بشقاب، گلدان و تابلو از محصولات مینا کاری هستند. مينا کاری در اصل روی مس انجام می‌شود، ولی روی اشيای طلايی و نقره‌ای هم کار می‌شود. استاد شکرالله صنیع‌زاده این هنر را در اصفهان گسترش داد و شاگردان وی هرکدام کانون دیگری در هنر مینا کاری در شهر اصفهان پدید آوردند.

کاشی سازی در اصفهان
کاشی سازی از هم مهم‌ترین صنایع دستی اصفهان است. در محصولات کاشی سازییی ويژگی نقش‌های قديمی به‌خوبی حفظ شده است و افراد بسیاری هنوز خواستار آن هستند. کاشی معرق از ديگر کارهایی است که با کاشی انجام می‌شود که شامل بريدن، خرد کردن و در کنار هم قرار دادن کاشی است. نقش‌هاي پیچیده‌ای روی کاشی به کار می‌رود و هنرمندان نمی‌توانند آنها را ذهنی رسم کنند. صنعتگران طرح مورد نظر خود را به طراح سفارش می‌دهند. برای اجرا طرح مورد نظر را روی کاشی ساده پیاده می‌کنند و بعد روی خطوط سوزن فرو می‌کنند و با ريختن گرد زغال روی سوراخ‌ها شکل مورد نظر روی ایجاد می‌شود. سپس خطوط را رنگ‌آميزی و بعد داخل کوره می‌گذارند.

فيروزه کوبی در اصفهان
قدمت فيروزه کوبی شاید به 70 سال قبل بازگردد. هنرمندی با نام يوسف حکيمان درر شهرر مشهد کار فيروزه کوبی روی دستبند، گوشواره و گل سينه را شروع کرد. 20 سال بعد حاج داداش اين هنر را با خود به اصفهان برد. در اصفهان فيروزه کوبی روی بشقاب، کاسه، ليوان و گلاب‌پاش هم صورت می‌گیرد. تهيه زيرساخت از کارهای جانبی فيروزه کوبی است. نکته مهم در فيروزه کوبی گذاشتن صحيح فيروزه روی فلز است که به اندازه کافی قدرت داشته باشد که در زمان پرداخت قطعات فيروزه از آن جدا نشود. هرچه فيروزه کوبی پرکارتر و قطعات منظم‌تر در کنار هم نصب شده باشد و میان قطعات فيروزه فاصله زيادی ديده نشود، کار ارزش هنری بيشتری خواهد داشت.

صنایع دستی  در اصفهان

 

سفال و سرامیک سازی در اصفهان
سفال و سرامیک‌سازی در شهرهای نطنز و شهرضا رواج دارد و خریداران آنها بسیاررر هستند. در شهر اصفهان کارگاه‌های سفال و سرامیک‌سازی زیادی وجود دارد. ماهی و گل و بوته نقش‌هایی هستند که در سرامیک شهرضا دیده می‌شوند و برای رنگ کردن لعاب از اکسیدهای فلزات مس، آهن، کبالت و منگنز استفاده می‌شود.

مليله سازی در اصفهان
مليله سازی يکی دیگر از صنايع دستی اصفهان است که ظرافت و دقت فوق‌العاده دارد... در ساخت برخی محصولات مثل گل سينه و گوشواره فقط مليله سازها فعالیت ندارند، بلکه ميناسازان و زرگران هم دخالت دارند. صنعتگران این هنر از ذوق خاصی سرشار هستند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها