شهمیرزاد سمنان


درباره شهر شهمیرزاد

شهمیرزاد در شهرستان سنگسر استان سمنان قرار دارد. این شهر از نظر تاریخی، گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت می باشد.

شهمیرزاد استان سمنان یکی از شهرهای بین المللی گردشگری است و جمعیت آن در فصل سرد و گرم متغییرمی شود. این شهر از نظر آب و هوایی زمستانی سرد و تابستانی معتدل دارد و در تابستان پوشش گیاهی آن سبز و خرم تر است.

گویش و زبان مردم شهمیرزاد و همچنین پوشش و نوع لباس آنها مشابه مردم مازندران است. اقتصاد شهمیرزاد به کشاورزی آن تکیه دارد و از اصلی ترین تولید کنندگان گردوی منطقه است. گردوی شهمیرزاد به سایر کشورها نیز صادر می شود. از دیگر محصولات این منطقه میوه آلو آن است.

از مکانهای دیدنی شهر شهمیرزاد عبارتند از: درخت کمان رستم، شیخ چشمه، هفت چشمه، پارک کوهستان، چهار میدان، بلبل دره، منطقه ییلاقی پرور، منطقه ییلاقی چاشم، منطقه ییلاقی کولیم، منطقه ییلاقی کاورد، منطقه ییلاقی فینسک، منطقه ییلاقی رودبارک، چشمه روزیه و غیره

درخت کمان رستم: کمان رستم نام درختی با قدمت بیش از 1300 سال است که در شهمیرزاد قرار دارد. علت نام گذاری این درخت به کمان رستم، منشعب شدن آن به دو شاخه با زاویه کمان شکل است. درخت کمان رستم 15 متر طول دارد و در فهرست آثارملی ایران ثبت شده است.

 

شیر قلعه: شیر قلعه یا قلعه شیخ چشمه در ۵ کیلومتری شمال شهر شهمیرزاد واقع شده است. ارتفاع کوهی که شیر قلعه در بالای آن قرار گرفته حدود ۲۵۰ متر بلندتر از زمینهای اطراف است. در این ناحیه چشمه های متعددی از جمله سر چشمه ( شیخ چشمه ) و هفت چشمه قرار دارد. این قلعه کوهستانی بر اساس مطالعات باستان شناسی دارای زیر ساخت دوره اشکانی و ساسانی می باشد. شیر قلعه در دوران اسلامی نیز به عنوان یکی از پناهگاههای مستحکم سپاهیان طبرستان و همچنین مورد استفاده اسماعیلیان بوده است. شیر قلعه که مصالح اصلی آن را سنگ و ساروج تشکیل می دهد، هفت برج دفاعی و تقویتی دارد که این برج ها دارای ابعاد منظمی نیستند و همچنین ارتفاع آنها به دلیل ناهمواری سطح کوه یکسان نیست. دوگانگی ملات به کار رفته در معماری شیر قلعه به علت مرمت آن می باشد.

 

منطقه ییلاقی پرور: منطقه حفاظت شده پرور در جاده ساری از سمت شهمیرزاد واقع شده است. این منطقه به علت قرار گرفتن در میان دو اکوسیستم مناطق بیابانی جنوب استان سمنان و مناطق جنگلی استان مازندران دارای طبیعت بسیار زیبایی است. از مهمترین روستاهای د‌اخل منطقه می توان به روستای تلاجیم، تم، فینسک، پرور، رودبارک اشاره نمود.

شهرستانهای استان سمنان

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستانهای استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها