شهر سرخه استان سمنان


 درباره شهر سرخه استان سمنان

شهر سرخه استان سمنان:: بهتر است که امروز درباره شهر سرخه استان سمنان و آثار تاریخی آن کمی صحبت کنیم.

سرخه در شهرستان سرخه استان سمنان واقع است. نام محلی سرخه سور می باشد. این شهر از شرق به شهرستان سمنان، از غرب به آرادان، از شمال به فیروزکوه و از جنوب به استان اصفهان راه دارد.

بعلت وجود کوههای سرخ رنگ در اطراف سرخه این نام را بر آن گذاشته اند چرا که سرخه و یا سور به معنی سرخ رنگ است.

از روستاهای سرخه میتوان روستای لاسجرد(روستای لاسجرد شاید همان آپاما باشد که توسط سلوکیان در ایالت پارت بنا نهاده شد)، روستای افتر(هفدر نیز نامیده می شود)، روستای بیابانک را نام برد. مهمترین محصولات کشاورزی سرخه صیفی جات و به ویژه خربزه، انار، پنبه، گندم و جو، زیتون و پسته می باشد. کاشت زیتون و پسته در سالهای اخیر آغاز شده و تا کنون پیشرفت خوبی هم داشته است. پرورش انواع مرغ، بوقلمون، بلدرچین و همچنین شترمرغ در مناطق کویری سرخه رونق دارد.

شهر سرخه استان سمنان

از مهمترین معادن سرخه نمک و گچ است و کارخانه های بسیاری برای فراوری گچ در این شهر و اطراف آن وجود دارند.

از آثار تاریخی سرخه میتوان آب انبار قدیمی، آسیاب آبی، حمام بیرون دژ، قلعه جهان آباد، کاروانسرای شاه عباسی لاسجرد، یخچال قدیمی و مجموعه تاریخی بیابانک را نام برد.

در اطراف شهر سرخه چشمه های آب معدنی فراوانی دیده می شوند. از چشمه های این شهر چشمه نمک دره، چشمه تلخ آب و چشمه شورآب هستند. آب این چشمه ها حاوی گوگرد و دارای خواص درمانی است.

در اینجا به توضیح چند اثر تاریخی شهر سرخه استان سمنان می پردازیم:

قلعه جهان آباد: این قلعه در روستای جهان آباد در جنوب شهر سرخه قرار دارد. قلعه جهان آباد را ارگ بم کوچک نیز می نامند. این قلعه از قدیمی ترین قلعه های گلی در ایران است.

مجموعه تاریخی بیابانک: بیابانک روستایی تاریخی و قدیمی است. مجموعه تاریخی بیابانک شامل قنات، قلعه و برج می باشد.

حمام بیرون دژ: این حمام در محله بیرون دژ قرار دارد و مربوط به اواخر زندیه و اوایل دوره قاجار می شود.

کاروانسرای شاه عباسی: این کاروانسرا در روستای لاسجرد سرخه و در مسیر راه ابریشم قرار دارد. کاروانسرای شاه عباسی متعلق به دوره صفوی است.

آب انبار سرخه: این آب انبار قدیمی از بزرگترین و مهمترین آب انبارهای شهر سرخه است. آب انبار سرخه بر اساس معماری کویری و با آجر و ملات گچ و آهک ساخته شده است. این آب انبار دارای گنبدی عظیم و 21 پلکان به روی آن می باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان های استان سمنان به لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها