شهرستان گرمسار استان سمنان


شهرستان گرمسار استان سمنان

شهرستان گرمسار استان سمنان یکی از هشت شهرستان این استان می باشد. فاصله آن تا تهران 111 کیلومتر و در حدود 2 ساعت رانندگی است. نام گرمسار در زمان اشکانیان خواران بوده است و بعد خواره نامیده شد. به دو دلیل احتمالی آن را خوار می نامیدند، یکی اینکه نسبت به نواحی اطراف خود پست تر بوده و خوار نامیده شده است و دیگر اینکه در اوستا خوار به معنی درخشیدن آمده و از نامهای خورشید یا ماه است که در اینصورت خوار به معنی خورشید درخشان یا ماه تابان است.

از رودخانه های دائمی این شهرستان حبله رود است. حبله رود از رشته کوههای البرز سرچشمه می گیرد و مهمترین منبع آب دشت گرمسار و تنها رودخانه دائمی استان سمنان است. شهرستان گرمسار از سه جهت توسط رشته کوهها احاطه شده است و در قسمت جنوبی آن کویر قرار دارد. این شهرستان با اینکه در منطقه کویری قرار دارد اما از کشاورزی خوبی برخوردار است. آب مورد نیاز کشاورزی این منطقه از حبله رود و چاههای عمیق تامین می شود. محصولات کشاورزی شهرستان گرمسار خربزه، انار، انجیر، پنبه، جو و گندم است. دامداری سنتی نیز رونق خوبی دارد که بیشتر ایلات و عشایر مشغول به آن هستند.

از جاذبه های گردشگری شهرستان گرمسار میتوان کاروانسرای ایوانکی، گنبد نمکی، بنه کوه، قلعه استوناوند، غار دق کشکولی را نام برد.شهرستان گرمسار استان سمنان

کاروانسرای ایوانکی: کاروانسرای ایوانکی یا شاه عباسی در جنوب دهستان ایوانکی (دهستان ایوانکی در بخش ایوانکی قرار دارد و مرکز این دهستان روستای چشمه نادی است) واقع شده و مربوط به دوره صفویه است. این کاروانسرا از سنگ و آجر ساخته شده و اکنون بخش بیشترآن در حال فرسایش است.

شهرستان گرمسار استان سمنان

 

گنبد نمکی: گنبد نمکی کوهدشت در جنوب شرقی گرمسار واقع شده است. بعلت استخراج نمک از این معدن بصورت تونلی، غاری زیبا شکل گرفته است که مورد توجه گردشگران قرار دارد.

بنه کوه: منطقه بنه کوه در شمال گرمسار واقع شده است. این منطقه دارای طبیعتی زیبا است. یکی از جاذبه های دیدنی بنه کوه غار نمکی یا غار جادو است.

شهرستان گرمسار استان سمنان

 

قلعه استوناوند: استوناوند در روستای گرمابسرد ( روستایی در سمت چپ رودخانه حبله رود گرمسار) قرار دارد. قلعه استوناوند مربوط به دوره پیش از اسلام است که قدمت آن را 3500 سال می دانند. علاوه بر این قلعه روستای استوناوند نیز وجود داشته است که محل آن دقیقا مشخص نیست. قلعه دیگری در غرب روستای گرمابسرد وجود دارد که احتمالا روستای استوناوند آنجا بوده است.شهرستان گرمسار استان سمنان

شهرستان گرمسار استان سمنان

 

 

غاردق کشکولی: غار دق کشکولی یا زندان افغان در دامنه شمالی سیاه کوه ( منطقه حفاظت شده سیاه کوه ) واقع شده است. این غار دارای دو دالان زیبا و دیدنی می باشد.

شما عزیزا می توانید با استفاده از تور ایران گردی از شهرستان های زیبای این استان و استان های دیگر ایران دیدن کنید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها