شهرستان پارس آباد در استان اردبیل


توضیح کلی در مورد شهرستان پارس آباد در  استان اردبیل

توضیح کلی در مورد شهرستان پارس آباد در استان اردبیل : حمدالله مستوفی (حمدالله، یا حمد بن تاج الدین ابی بکر بن حمد بن نصر مستوفی قزوینی، نام کامل مورخ، شاعر و نویسنده قرن هشتم، متولد سال 680 و وفات در سال 750 ه.ق اتفاق افتاده و مزارش در محله ملک آباد قزوین باقی است وی از خاندان مستوفیان قزوین که مدت ها متصدی حکومت شهر قزوین بوده و پدر ایشان و نیز خود او به عنوان ((مستوفی)) در دستگاه ایلخانان خدمت می کردند) در ذکر دیار آران موغان می نویسد: ((هوایش گرمسیر است و به عفونت مایل و حدودش با ولایات ارمن، شیروان، آذربایجان و دریای خزر پیوسته است. حقوق دیوانیش در عهد اتابکان زیاد از 300 تومان این زمان بوده و اکنون 30 تومان و 3000 دینار است که بر روی دفتر آمده. مقدسی نیز می نویسد: ((موغان شهری است که دو نهر به دور آن است. پیرامون آن باغ های زیبا است که گویی دشت را بهشت ساخته برای رحاب در کشور اسلام فخر آور هستند. حومه اش خشک و دلگشا و دو نهر آن روان است، روی مردمش همچون لؤلؤ و مرجان بوده بخشایشگر و کریمند.

شهرستان پارس آباد در استان اردبیل

شهرستان پارس آباد در استان اردبیل

شهرستان پارس آباد در 39.6503 درجه شمالی 47.9142 درجه شرقی بر روی نقشه ایران قرار دارد. به نام شدن شهر پارس آباد در 1370 خورشیدی می باشد ارتفاع از سطح دریا تا 32 متر و صنایع (ورنی و جاجیم، فرش بافی هم به عنوان مهم ترین صنایع دستی منطقه است و عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی های نفیسی تولید می کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بندنه آن ها بیش تر از طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره ای آن ها الهام گرفته شده است) می باشد. زبان مردم مسلمان مغان و شیعه، ترکی آذربایجانی می باشد.

توضیح کلی در مورد شهرستان پارس آباد در استان اردبیل

توضیح کلی در مورد بخش های پارس آباد در استان اردبیل: اصلاندوز یکی از شهرهای استان اردبیل و مرکز بخش اصلاندوز شهرستان پارس آباد است. جیمز موریر، مؤلف ((ماجراهای حاجی بابای اصفهانی)) که دویست سال پیش از اصلاندوز دیدن کرده شهر را چنین توصیف می کند، "وقتی به اصلاندوز رسیدیم، به جای روستا، مکانی را یافتیم شامل مجموعه ای از سرپناهایی که تعدادی ایلات فرار کرده از اراضی روسیه با نی و نمد برپا کرده بودند. در اینجا تپه ای مصنوعی مخروطی شکلی بود منسوب به تیمور لنگ (نخستین پادشاه گورکانی (تیموری) و پایه گذار این دودمان شاهی که از 771 تا 807 ه.ق در بیشتر سرزمین های آسیای مرکزی و غربی پادشاهی کرد. تمیور در زبان اریکی به معنای ((آهن)) بوده و از او با القاب ((امیر تیمور)) ((تیمور گورکان)) و ((صاحبقران)) یاد شده است. شهرت تیمور از فتح خوارزم در سال 781 ه.ق آغاز و در همان سال خراسان را تسخیر و در سال 784 ه.ق گرگان، مازندران، سیستان و هرات را گشود و آل کرت را به تصرف درآورد)، که ایرانیان با کشیدن نرده ای در اطراف آن را به صورت سنگری برای دفاع از سواحل ارس (رودخانه ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از کوه های بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان را به طول 11 کیلومتر ترسیم کرده و پس از گذر از مرز ایران و نخجوان از مرز میان ایران و ارمنستان عبور و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهی الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارس آباد) وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا می ریزد) آماده می کردند.

در اواخر دهه 1320، بر اساس جلد چهارم فرهنگ جغرافیایی ایران، اصلاندوز 25 سکنه داشته است. نبرد اصلاندوز میان ایران و روسیه (اکتبر 1812) که به شکست ایران و امضای عهد نامه گلستان (پیمانی است که در تاریخ 3 آبان 1192 (25 اکتبر 1813) در پی جنگ های ایران و روسیه در دوره قاجار بین این دو کشور امضاء شد) انجامید در این مکان انجام یافته است.

 عزیزانی که قصد بازدید از این شهرستان زیبا و سرسبز را دارند می توانند از طریق تور اردبیل به این شهر زیبا مسافرت کرده و از تمام زیبایی ها و جذابیت های آن دیدن کنند.

سایت تورزپرس این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که تورهای ارائه شده به مقصد  اردبیل را مشاهده کنید و بهترین آن را برای مسافرت خود انتخاب کنید.

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها