شهرستان های استان اردبیل


معرفی  شهرستان های استان اردبیل

شهرستان های استان اردبیل::استان اردبیل با مساحتی در حدود 11081 متر مربع و با در نظر گرفتن اقلیم خاص این استان در حدود 10 شهرستان که شامل: اردبیل، بیله سوار، پارس آباد، خلخال، سرعین، کوثر، گرمی، مشگین شهر، نمین، نیر و حدود 13 شهر که شامل: اصلاندوز، تازه کند، تازه کند انگوت، جعفرآباد، رضی، عنبران، فخرآباد، کلور، کوراییم، گیوی، لاهرود، هشتجین و هیر می شود که هر کدام از آن ها ضمن داشتن ویژگی های منحصر به فرد از حسن گردشگری مناسبی برای علاقه مندان برخوردار می باشند.

شهرستان های استان اردبیل

شهرستان های استان اردبیل

شهرستان بیله سوار:

این شهرستان دارای 1945 کیلومتر مربع وسعت می باشد که در شمال شرقی استان اردبیل واقع شده و از سه جهت به کشور آذربایجان (شمال، شرق و جنوب) و از یک جهت به شهرستان پارس آباد (غرب) متصل شده است این شهرستان که از زمین بسیار حاصلخیزی برخوردار است از آن با نام بیله سوار زرخیز نیز یاد می شود. شهرستان بیله سوار در دشت مغان که در 30.47 الی 15.48 درجه و با عرض جغرافیایی 10.39 الی 40.39 درجه و با مساحت 300 هزار هکتار جلگه ای که شیب عمومی آن از طرف جنوب غربی به طرف شمال شرقی با خاکی به صورت ناحیه ای عموماً قهوه ای یا خاکستری متمایل به قهوه ای با مقدار مواد عالی نسبتاً کم و بافتی ریز، شنی، غباری، رسی و رسوبات خاک رسی با داشتن کوه های سرسبز خروسلو با ارتفاع 1096 متر و ارتفاع از سطح از 24 متر تا 145 متر و در جنوب از 200 الی 500 متر با متوسط بارندگی 250 الی 350 میلی متر در سال از پرجاذبه ترین های طبیعت گردی به شمار می رود. از وجه تمایز این شهرستان با دیگر شهرستان ها به ارتباط نزدیک آن با جمهوری آذربایجان که از زمستان سال 1368 شمسی مردم دو طرف با اجازه دو کشور توانستند به خاک یکدیگر قدم گذارند، گمرک بین الملل که قدمت آن به 200 سال می رسد که البته در زمان اتحاد شوری تعطیل و بعد از استقلال کشور جمهوری آذربایجان مجدداً فعال شد، بازارچه مشترک که بین پیله وران و کشور آذربایجان می باشد و پایانه مرزی آسیای میانه که در رشد اقتصادی این شهرستان نقش بسزایی را ایفا کرده اند. فاصله گمرک بیله سوار تا باکو پایتخت آذربایجان در حدود 159 کیلومتر است و متولدین شهرستان بیله سوار می توانند تا مجوز مرزی 45 کیلومتر داخل جمهوری آذربایجان تردد کنند که در بیان ساده رونق اقتصادی از کشورهای همسایه را شرح می دهد و در بیان کلی می تواند منظوری از منافع بین کشوری از طریق ارتباطات گردشگری را بیان کند.

شهرستان های استان اردبیل

تاریخ بیله سوار گذری از حوادث جالب را در خود نگاریده که با نگاهی عمیق می توان تغییرات زیادی که در طول تاریخ در آن به وجود آمده را لمس و افتخاراتی را که مردم بیله سوار کسب کرده بودند را به روشنی احساس کرد. رشادت و پایمردی هایی در برابر بیگانگان در زمان جنگ جهانی دوم در خاک شهدای سوم شهریور 1320 به وضوح به چشم قابل رویت می باشد. مردم این شهر در حدود 75 شهید، 346 جانباز و 7 آزاده در سند انقلاب اسلامی به ثبت رسانیده اند که از اسناد فداکاری و جوانمردی این هموطنان در خاطر همگان بوده که در سایه ولایت فقید دوران انقلاب جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس برای تن به جانان سپردگان میسر گردید.

در بطن رشادت های خالصانه این هموطنان و تلاش های بی دریغ آنان، دستاوردهای زیادی عاید مردم بیله سوار گردید که به عنوان صنایع مهمی در لیست صادرات این شهرستان قرار می گیرد و از طرف دیگر که هم مرز و همجوار با جمهوری آذربایجان می باشد و دائماً در ارتباطات اقتصادی با یکدیگر نقش دارند صنایع دستی گلیم و جاجیم بافی از مبادلات بازرگانی مهم بوده و حتی از لحاظ موقعیت بسیار مناسب گمرکی از روابط بازرگانی با کشور روسیه نیز برای افزایش میزان وضعیت مناسب اقتصادی استفاده می گردد.

عزیزانی که قصد مسافرت به استان زیبای اردبیل و بازدید از شهرستان های بسیار زیبا با جاذبه های منحصر به فرد آن را دارند می توانند برای اطلاع از تور اردبیل و تورهای ارائهه شده به مقصد اردبیل و قیمت تور اردبیل به سایت تورزپرس مراجعه کنند.

معرفی استان اردبیل | بناهای تاریخی استان اردبیل
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها