شهرستان میامی


درباره شهرستان میامی :

شهرستان میامی استان سمنان به مرکزیت شهر میامی و شامل دهستانهای کلاته های شرقی میامی و فرومد و بخش کالپوش به مرکزیت روستای رضوان شامل دهستانهای رضوان و نردین است. نام میامی در قدیم میم بند به معنی جای پرورش انگور بوده است. میم به معنای درخت انگور و بند محل پرورش آن است که این نام طی زمان به میامی تغییر یافته است.

فرومد : فرومد مرکز دهستان فرومد و در یک ناحیه دره ای با بافت مسکونی متمرکز واقع شده است. این روستا به دلیل واقع شدن در مسیر جاده ابریشم از لحاظ تاریخی اهمیت فراوان دارد. اقتصاد فرومد بر اساس کشاورزی و دامداری و محصولات اصلی آن غلات، میوه و لبنیات است. بیشترین محصول آن فلفل است که بسیار مرغوب می باشد. از جاهای دیدنی فرومد میتوان تپه شهرستان، منطقه کلاته آقا، قلعه سردار خان، آسیاب قدیمی، مسجد جامع فرومد، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد شیخ حسن جوری و غیره را نام برد.

مسجد جامع فرومد: مسجد جامع فرومد مربوط به دوره ایلخانیان و خوارزمشاهیان و از مهمترین آثار باستانی شهرستان میامی با قدمتی چند صد ساله است. این مسجد شاهکاری از معماری ایرانی – اسلامی و از معماری خراسانی دو ایوانی بهره مند است. مسجد جامع فرومد دارای نقوش اسلیمی و تلفیق زیبای آجر و کاشی است و دو محراب جداگانه دارد.

 

آرامگاه شیخ حسن جوری: آرامگاه شیخ حسن جوری در روستای فیروز آباد، حوالی روستای فرومد است. این آرامگاه یک اتاق 12 متری و یک گنبد است و ازخشت خام ساخته شده است. شیخ حسن جوری یکی از رهبران قیام سربداران در سده هفتم هجری بود. وی در سال 743 هجری به دستور امیروجیه الدین مسعود پادشاه سربداران به قتل رسید.

 

آرمگاه ابن یمین فرومدی: این آرامگاه در مرکز روستای فرومد قرار دارد که متعلق به شاعر معروف پارسی ابن یمین فرومدی، شاعر قرن هشتم و معروف به ابن یمین است. آرامگاه ابن یمین فرومدی شش گوشه است و داخل ساختمان متفاوت از بافت روستا در قدیم است.

 

قلعه میامی: این قلعه در جنوب میامی قرار دارد که اکنون یک خرابه است. قلعه میامی در گذشته مرکز میامی بوده و در زمان حمله مغول ویران گشته است.

کاروانسرای عباس آباد: این کاروانسرا در روستای عباس آباد واقع شده و از بناهای دوره صفوی است. کاروانسرای عباس آباد در دوره قاجار مرمت شد. نمای اصلی آن مستطیل شکل و دارای دو ورودی است. در وسط حیاط باراندازی برای بارگیری کاروانیان قرار دارد. دسترسی به پشت بام این کاروانسرا از طریق پلکانهایی در دو طرف ان امکان پذیر است.

شهرستان میامی در سمنان

 

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستانهای استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها