شهرستان شاهرود سمنان


 درباره شهرستان شاهرود سمنان

شهرستان شاهرود سمنان به مرکزیت شهر شاهرود، بزرگ ترین شهر این استان است. اسامی حنچره، شاخره و شخره از اسامی قدیمی این شهر می باشند. شاهرود بین دو آب و هوای مرطوب و بارانی در شمال و کویری و خشک در جنوب قرار دارد که در نتیجه این دو اقلیم متفاوت آب و هوایی معتدل دارد. این شهر توسط آریایی ها بنا شده و دارای قدمتی تاریخی است. شاهرود در زمان اشکانیان و به منظور دفاع در برابر مهاجمان به روی تپه های کم ارتفاع و در اطراف رود بزرگ منطقه بنا شد و به همین سبب نام شاهرود را به خود گرفت و جزو بزرگ ترین شهرهای پارتی شد. در دوره های بعد شاهرود همانند دامغان از مهمترین شهرهای قومس بود( قومس همان سمنان کنونی است). به مرور زمان این شهر در مسیر جاده بزرگ و تاریخی ابریشم و عبور و مرور کاروان ها قرار گرفت.

از جاذبه های تاریخی و گردشگری شاهرود میتوان به بازار شاهرود(متعلق به دوره قاجار و دارای حمام، کاروانسرا، آب انبار و مدرسه می باشد)، بازار انارکی ها، گرمابه چهارسوق و قلعه غول ها( روستای راهنجان) و کاروانسراهای قدیمی چون کاروانسرای بدشت و عباس آباد مربوط به دوره صفوی اشاره کرد.

 

از موزه های جالب و دیدنی شاهرود موزه باستان شناسی و مردم شناسی شاهرود، موزه حیات وحش و موزه آب هستند.

شاهرود دارای معادن متعددی نیز می باشد که از جمله آن میتوان معدن زغال سنگ البرز شرقی(این معدن با شهرستان دامغان مشترک می باشد)، معدن کرومیت، مس، آهک، گچ و سنگ های تزئینی را نام برد.

محصولات کشاورزی و باغی شاهرود عبارتند از انگور و زردآلو که زردآلو بصورت برگه به خارج از ایران نیز صادر می شود.

از مهمترین سوغاتی های شاهرود قیسی، برگه و انگور است و از صنایع دستی نیز گلیم، جاجیم، سفال، چوقا( چوقا یا چوخا بالاپوش مردان عشایری است)، منبت چوب، رودوزی های سنتی و کاشی های معرق می باشد.

از جاذبه های طبیعی و زیبای شاهرود میتوان به جنگل ابر(قدیمی ترین جنگل هیرکانی)، پارک ملی خاتوران(یا منطقه حفاظت شده توران، بزرگ ترین زیستگاه جانوری ایران است و گونه های کمیاب جانوری را در خود جای داده است)، جنگل اولنگ، دشت آفتابگردان و شقایق کالپوش، آبشار نکارمن(نکارمن یکی از روستاهای شهرستان شاهرود است. رودخانه صلی نکارمن از چشمه رشته کوه شاهوار منشاء می گیرد) و تپه های سنگ چخماق و همچنین از روستاهای گردشگری شاهرود روستای رضا آباد(روستایی است عشایر نشین) و روستای قلعه بالا(روستایی است با پیشینه تاریخی) اشاره کرد.

همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر راجع به هتل ها و مراکز اقامتی استان سمنان به سایت تورزپرس مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها