شهرستان دامغان


 درباره شهرستان دامغان

شهرستان دامغان از شهرستانهای استان سمنان و به مرکزیت شهر دامغان است. این شهرستان شامل شهرهای دامغان، امیریه، دیباج و کلاته رودبار است. شهرستان دامغان از شمال به استان مازندران، از جنوب استان اصفهان،از شرق شهرستان شاهرود و از غرب به شهرستان سمنان راه دارد. محصول پسته شهرستان دامغان بسیار مشهوراست.

از جاذبه های طبیعی شهرستان دامغان استان سمنان غار شیربند، چشمه علی، جنگل سیاه خانی، تنگه زندان ومنطقه جهان نماست.

غار شیربند: غار شیربند یکی از زیباترین نمونه‌های غارهای ایران است که در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر دامغان واقع شده است .دهانه غار در کوهی صخره‌ای که از رودخانه ۵۰ متر ارتفاع دارد واقع شده است. ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای ساختار بسیار زیبا می‌باشد. مسیر اصلی غار به سوی شمال ۳۵۰ متر امتداد دارد اما شعبه‌های فرعی متعددی به صورت تنگه‌های کوچک وجود دارند. در این غار قندیل و ستون‌های زیبای آهکی به رنگ و اندازه‌های مختلف از سقف غارآویزان هستند. زمین شناسان قدمت غارشیربند را 136 تا 190 میلیون سال قبل می دانند. در دیواره های غار بر اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب مناظر جالبی به وجود آمده که همانند گچ بری کاخ ها است.

 

چشمه علی: چشمه علی که نام اصلی آن علی بولاغ است در شمال غربی دامغان و در مسیر راه دامغان ـ کیاسر ـ ساری و به فاصله ۳۲ کیلومتری از دامغان قرار گرفته است. در اطراف آن باغات و کوه‌های زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می‌شود. این چشمه دارای دو دریاچه می‌باشد که اولی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. قسمت بیشتر آب چشمه علی از دریاچه شمالی خارج می شود. رودخانه چشمه علی همانند دیگر رودخانه های دامغان فصلی بوده است و به دشت کویر منتهی می شود.

 

چون فتحعلی شاه قاجار در مولود خانه دامغان به دنیا آمد پس از رسیدن به سلطنت، علاقه ی زیادی به محل تولد خود پیدا کرد و چندین دفعه به دامغان سفر نمود. در سفری که برای جلوگیری از پیشروی نادر میرزا در مشهد به خراسان می رفت در چشمه علی توقف کرد و دستور ساخت فوری عمارتی را داد. هنگام بازگشت با مشاهده عمارت چشمه علی بسیار شادمان شد.شهرستان دامغان

شهرستان دامغان

تنگه زندان: تنگه زندان از جمله جاذبه‌های بی همتای کوهستان شهرستان دامغان است که در طول سال، گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی را به خود جذب می کند. این تنگه دارای دیوارهای صخره‌ای و سنگی بلندی است که بسیار جذاب است. آب بسیار خنک و گوارایی در مسیر تنگه زندان جریان دارد.

برای طلاع از بهترین تور ایران ارزان و مشاهده ی تمامی جاذبه های گردشگری می توانید بر روی لینک مربطه کلیک نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها