شهرستان آرادان استان سمنان


 اطلاعاتی در مورد شهرستان آرادان استان سمنان

شهرستان آرادان استان سمنان::    این بار نوبت به شهرستان آرادان استان سمنان می رسد. شهرستانی با روستاهای زیبا و تاریخی که هر گردشگری دوست دارد از آنها بازدید کند.

آرادان نام روستایی بزرگ از منطقه خوار(گرمسار کنونی) در ری(سمنان کنونی) و متعلق به دوره اشکانیان و به نام اردون بوده است. آرادان در شهرستان گرمسار قرار داشت و در سال 1390 یه عنوان شهرستان ثبت شد. شهرستان آرادان از شمال به فیروزکوه(شهرستان فیروز کوه در شمال شرق استان تهران قرار دارد)، از غرب به گرمسار، از شرق به سرخه و از جنوب به استان اصفهان محدود می شود. زبان و گویش مردم آرادان فارسی و ترکی الیکایی است( ایل الیکایی از منطقه ای به نام الیکا در چالوس هستند. این ایل شامل 9 طایفه می شود). آب و هوای این شهر در مرکز کوهپایه ای، در شمال ییلاقی و در جنوب کویری می باشد.

از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان آرادان استان سمنان میتوان به منطقه گردشگری رامه، قلعه پاده، آبشار لزوره، آبشار خوش آبرود، قلعه یاتری، روستای یاتری و قلعه ضحاک اشاره کرد.

منطقه گردشگری رامه: منطقه گردشگری رامه در تابستان آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. این منطقه دارای قدمت تاریخی است. از مکان های دیدنی منطقه گردشگری رامه میتوان قلعه ضحاک، قبرستان قدیمی زردشتیان و درختان کهنسال گردو را نام برد. روستای رامه در گذشته محل زندگی زردشتیان بوده است.

قلعه پاده: قلعه پاده در روستای پاده شهرستان آرادان واقع شده است. قدمت تاریخی این قلعه به دوره اشکانیان می رسد. قلعه پاده به ارتفاع 14 متر و پهنای 9 متر است.

قلعه یاتری: قلعه یاتری در روستای یاتری بالا در دهستان یاتری قرار دارد. این قلعه مربوط به دوره ایلخانی و به روی تپه ای ساخته شده است. یاتری کلمه ای ترکی و در لغت به معنای خوابگاه می باشد.(ایلخانیان نام یکی از سلسله های مغول است که از سال 654 تا 750 هجری قمری در ایران حکومت کردند)

آبشار لزوره: آبشار لزوره در جنوب دشت لزوره قرار دارد. لزوره منطقه ای ییلاقی در شمال شرقی آرادان است. پوشش گیاهی این منطقه گلهای زیبای ارکیده و لاله و همچنین گیاهان باریجه و آویشن می باشد. از کوهای منطقه لزوره کوه کلناب و کوه سنگاب هستند که این منطقه را احاطه کرده اند.

شهرستان آرادان استان سمنان

روستای ده نمک: روستای ده نمک از روستاهای تاریخی شهرستان آرادان است. این روستا به علت قرار گرفتن در مسیر ری به خراسان، روستایی پر تردد بوده است. روستای ده نمک جاذبه های گردشگری چون یخچال(یخدان) و قنات قدیمی، آب انبار، کاروانسرای شاه عباسی و قلعه گبری را شامل می شود.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به نانهای محلی سمنان به لینک داده شده مراجعه کنید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها