شهرستانهای استان سمنان


شهرستانهای استان سمنان

شهرستانهای استان سمنان:: 8 شهرستان است که شامل:

1- سمنان 2- دامغان 3- گرمسار 4- سنگسر(مهدی شهر) 5- سرخه 6- میامی 7- آرادان می باشد.

در اینجا به توضیح برخی از آنها می پردازیم:

شهرستان سمنان

شهرستان سمنان یکی از شهرستانهای استان سمنان است. مرکز این شهرستان شهر سمنان می باشد. شهرستان سمنان از شمال با شهرستان سنکسر، از شرق با شهرستان دامغان، از غرب با شهرستان سرخه و از جنوب با کویر و استان اصفهان همسایه است. درزمان شاهنشاهی مادها سرتاسر استان سمنان امروزی جزئی از امپراتوری بزرک ماد بود. این شهر علاوه بر زیباییهای طبیعی، به دلیل واقع شدن در معرض لشگرکشی ها و مهاجرت های شرق و غرب و همچنین تمدن دیرینه از آثار باستانی بسیاری برخوردار است. از جمله این آثار تاریخی میتوان مسجد جامع سمنان، بنای دارالحکومه، آرامگاه پیر نجم الدین، آب انبار کهنه دژ، تپه ناسار، یخدان آتشگاه را نام برد.

 

شهرستان شاهرود:

شهرستان شاهرود از شهرستانهای استان سمنان و دومین شهرستان بزرگ ایران بعد از طبس می باشد. مرکز این شهرستان شاهرود است. شهرستان شاهرود از شمال به شهرستان گرگان، از مشرق به شهرستان جاجرم، از مغرب به شهرستان دامغان و از جنوب به شهرستان نائین استان اصفهان محدود می شود. این شهرستان دارای تنوع آب و هوایی است که باعث رونق و پیشرفت منطقه شده است. یکی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های ایران، جنگل ابر در شهر شاهرود قرار دارد. جنگل ابر جنگلی با گونه های گیاهی و جانوری کمیاب است.

 

شهرستان دامغان:

شهرستان دامغان از شهرستانهای استان سمنان و به مرکزیت شهر دامغان است. این شهرستان شامل شهرهای دامغان، امیریه، دیباج و کلاته رودبار است. شهرستان دامغان از شمال به استان مازندران، از جنوب استان اصفهان،از شرق شهرستان شاهرود و از غرب به شهرستان سمنان راه دارد. محصول پسته شهرستان دامغان بسیار مشهوراست. از جاذبه های طبیعی این شهرستان غار شیربند، چشمه علی، جنگل سیاه خانی، تنگه زندان ومنطقه جهان نماست.

شهرستانهای استان سمنان

شهرستان گرمسار:

شهرستان گرمسار یکی دیگر از شهرستانهای استان سمنان و مرکز آن شهر گرمسار است. زبان اصلی این شهرستان فارسی و تاتی است. شهرستان گرمسار از شمال به شهرستان فیروزکوه، از شرق به شهرستان آرادان و سرخه، از غرب به استان قم و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود است. رود حبله رود رودخانه اصلی و دائمی این شهرستان است. بیشتر شهرستان گرمسار توسط کوه احاطه شده و تنها بخش جنوبی آن به علت کویر باز است.

شهرستان سنگسر:

شهرستان سنگسر یکی از شهرستانهای استان سمنان است. مرکز این شهرستان شهر سنگسر می باشد. شهرستان سنگسر از شمال به شهرستان فیروزکوه، از شرق به شهرستان دامغان، از غرب به شهرستان سرخه و از جنوب به شهرستان سمنان محدود می شود. از بناهای تاریخی و دیدنی این منطقه آب انبار تاریخی سنگسر، جنگل فینسک، قلعه نیزوا و غیره می باشد.

شهرستانهای استان سمنان,بهترین شهرستان های استان سمنان,تور سمنان,تور ایران,معروف ترین شهرستانهای استان سمنان
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها