سی و سه پل اصفهان


 درباره سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان:: پنج پل روی رودخانه شهر اصفهان ساخته شده است که از مشهورترین آنها سی و سه پل است. این پل مکانی است که هر گردشگری که به اصفهان می‌رود، حتماً باید آن را ببیند و از بالای آن به تماشای مناظر زیبا بنشیند. زیبایی این پل بسیار به رودخانه وابسته است. این پل 13.75 متر عرض، 295 متر طول و ۳۳ دهانه دارد که از دوره سلطنت شاه‏ عباس اول باقی مانده است. مصالحی که در ساخت آن به کار رفته‌اند آجر در بخش فوقانی و سنگ در بخش تحتانی است که در سال 1011 هجری بنا شده است.
ایوانچه‌‏ها و غرفه‏‌های شکیل و زیبا در طرفین پل هستند که محل مناسبی برای استراحتت چند دقیقه‌ای شما را فراهم می‌کنند. همچنین، این پل یک پیاده‌رو در بالا و یکی در پایین برای گردشگران دارد. پیاده‌رو پایینی گذرگاه سقف‌داری است که در بین پایه‌های مرکزی و به فاصله کمی از بستر رودخانه درست شده است.
به‌خاطر درهایى که به هر چشمه گذاشته‌اند، از تمام دهنه‌‏هاى زیر پل مى‌‏توانید عبورر کنید. از طریق پله‌هایی که در پایه پل ایجاد شده است، می‌توانید از روى پل به زیر چشمه‌‏ها و طاق‌ها بروید. پله‌هایى نیز در دو طرف دارد که با بالا رفتن از آنها به بالاى مهتابى روى راهروها راه پیدا می‌کنید.
از نام‌های دیگر این پل می‌توان به سی و سه چشمه، الله وردی خان، جلفا، چهارباغ وو زاینده رود اشاره کرد. این پل بین چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا ارتباط برقرار می کند و در گذشته چهل چشمه داشت، اما امروزه ققط سی و سه چشمه از آن باقی مانده است و بقیه بسته شده‌اند.
در دوران حکومت صفویان جشن‌ آبریزکان، آبریزان یا آبپاشان را در کنار رودخانه زاینده رود وو نزدیک این پل برگزار می‌کردند. این جشن هر سال در 13 تیر برگزار می‌شد و مردم با پاشیدن آب و گلاب به روی هم در این مراسم شرکت می‌کردند.
سی و سه پل اصفهان در ۱۵ دی  سال ۱۳۱۰۰ به‌‌عنوان آثار ملی ایران ثبت شد.

اهمیت آب در رودخانه زاینده رود
کارشناسان زمین‌شناسی بر این نظر هستند که پایه این پل به گونه‌ای طراحی شدهه است که استحکام بیشتری در رطوبت دارد و متأسفانه اگر خشکی رودخانه در درازمدت ادامه یابد، این پل زیبا و منحصر به فرد در معرض خطر جدی قرار دارد.
وقتی رودخانه آب دارد، در شب منظره بی‌نظیری در انتظار گردشگران شهر اصفهان است.. بی‌آبی رودخانه بسیار از زیبایی این پل در نظر گردشگران می‌کاهد.

سی و سه پل اصفهان
برسی سایکس این ‌پل را یکی از پل‌های درجه یک جهان، شاردن آن را شاهکار معماری وو دن گارسیا آن را از بهترین آثار معماری ایران خواند‌ه‌اند. لرد کرزن درباره این پل گفته است: «انسان انتظار ندارد برای دیدن آنچه می‌توان باشکوه‌ترین پل دنیا نامید، ناچار به ایران مسافرت کند.»

همچنین شما بازدید کندگان محترم می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به طبیعت اصفهان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها