سوغات سمنان


سوغات سمنان

به علت تنوع آب وهوایی تنوع بسیاری دارد. انواع محصولات کشاوزی مرغوب این استان خود یک سوغات خوب محسوب می شوند.

شهرهایی چون شهمیرزاد، گرمسار و دامغان در استان سمنان هرکدام محصولی منحصر بفرد را تولید می کنند.

ازجمله سوغات سمنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نان های سنتی، گردو، پسته، انگور، انار، برگه میوه و آلو

نان سنتی:

 

 

 

یکی از بهترین سوغات سمنان، نان های سنتی آن است. نان شیرین، کماج، نان شیرمال و نان پیاز از جمله این نان ها هستند. تنوع نان در سنگسر بسیار زیاد است و به گفته مردم 24 نوع نان پخت می شود. سنگسر که اکنون مهدی شهر نام دارد ولی در بین مردم سنگسرنامیده می شود در پخت نان شهرت فراوان دارد. سنگسری ها برای هر مناسبت نان مخصوصی دارند. آنها همچنین برای هر رنج سنی یک نوع نان دارند. ازنان های معروف سنگسر میتوان به پنجه کش، چپتین، فتیر، شت فتیر و پیازی اشاره کرد. نکته جالب در هنگام پخت نان رعایت اصول بهداشتی است. بانوان در هنگام پخت پیراهنی بلند به تن می کنند و بر روی خمیر پارچه ای می اندازند تا آلودگی روی آن ننشیند.یکی از جالب ترین نان های سنگسری نان پیاز است که از پیاز رنده شده برای تهیه نان استفاده می شود.

انگور:

 

یکی دیگر از سوغات سمنان انگور شاهرود است. شاهرود(نام قدیم شاخره) دارای دو نوع آب و هوایی است، مرطوب و پرباران در شمال و کویری در جنوب. شاهرود یکی ازز شهرهای خوش و آب وهوای ایران است و بیش از 50 نوع انگور در آن وجود دارد. انگور شاه بابا، انگور لعل،انگور شاهرودی و غیره که به کشورهای اطراف صادر می شوند.

گردو:

 

گردو نیز از سوغات سمنان است. بیشترین تولید گردو مربوط به سنگسر(مهدی شهر) می باشد. سنگسر شرایط مناسبی برای تولید گردو داشته و بزرگترین باغ گردو به وسعتت 700 هکتار در شهمیرزاد این شهرستان قرار دارد.

پسته:

 

مرغوب ترین سوغات سمنان پسته است. پسته گیاهی است که از زمانهای قدیم در ایران کشت می شده است. اولین برداشت پسته در ایران از درختان خودروی جنگلی بودهه است. بیشترین برداشت پسته سمنان از دامغان و شاهرود است. در دامغان که شهری کویری است پسته های مرغوبی به بار می آید. از انواع پسته دامغان می توان پسته رقم خنجری و پسته رقم شاهپسند را نام برد.

انار:

از دیگر سوغات سمنان انار است. انار شهر درجزین شهرت فراوان دارد. درجزین یا درگزین یکی از شهرهای سنگسر است و به علت عبور آب چشمه وداشتن قنات هایی پرآب از آبادانی خوبی بهره مند است.

سوغات سمنان

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان های استان سمنان به لینک داده شده لطفا مراجعه نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها