سوغاتی های یزد


 معرفی سوغاتی های یزد

سوغاتی های یزد:: مسلما یکی از مهم ترین قسمت های هر سفر خرید سوغاتی برای عزیزانی است که در سفر همراه ما نبوده اند. با این کار به آنها نشان می دهیم که چقدر در سفر به یاد آنها بوده ایم. حال تصور کنید که مقصد سفر شما یزد باشد در این صورت گزینه های بسیار زیادی برای خوشحال نمودن عزیزانتان پیش روی دارید.سوغاتی های یزد بطور کلی به دو دسته صنایع دستی و خوراکی ها و شیرینی ها تقسیم می شوند. در این نوشته به طور مفصل به سوغاتی های خوراکی یزد می پردازیم و صنایع دستی را در مقالات بعدی بررسی خواهیم نمود.

شیرینی های یزد

استان یزد از دیرباز به داشتن شیرینی های متنوع مشهور بوده است به همین دلیل در میان سوغاتی های یزد انتخاب شیرینی گزینه ای معقولانه محسوب می شود هرچند که به دلیل گستردگی این شیرینی ها ممکن است در انتخاب شیرینی کمی دچار تردید شوید! مهمترین شیرینی های یزد به شرح زیر می باشند:

سوغاتی های یزد

حلوا ارده:

 

حلوا ارده یک شیرینی بسیار خوشمزه است که معمولا مناسب استفاده در وعده‌ی صبحانه می باشد. مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن کنجد و ارده و شکر می باشند و معمولا روی هرقالب از آن با مغز پسته و بادام تزیین می شود.در کل این حلوا ارده به هیچ عنوان قابل مقایسه با نوع صنعتی آن که توسط برخی برندهای معروف تولید می شود نیست بطوری که با یکبار امتحان کردن آن متوجه تفاوت عمده بین آنها خواهید شد.

کیک یزدی

 

کیک یزدی یکی از شیرینی‌های سنتی یزد است که در این استان معمولا در مراسم مذهبی از آن برای پذیرایی استفاده می‌شود. هرچند که شما در همه قنادی های شهر خود می توانید این شیرینی را پیدا کنید اما توصیه ما به شما این است که در بین سوغاتی های یزد از خریدن این شیرینی غافل نشوید.

پشمک یزدی

 

شیرینی محبوب پشمک یکی دیگر از شیرینی‌های اصیل یزدی است که طرفداران زیادی  دارد. پشمک در واقع نوعی شیرینی حجیم است که از شکر تهیه می‌شود و بصورت رشته ای چسبناک و شیرین در می آید.در برخی موارد این پشمک ها بصورت گرد قالب زده می شوند و در برخی موارد نیز به صورت همان رشته های دراز بسته بندی می شوند. در سالهای اخیر طعمهای مختلفی نظیر شکلاتی و زعفرانی و میوه ای به پشمک ها افزوده شده اند که طیف وسیعی از سلیقه ها را پوشش می دهند.

قطاب یزدی

 

یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های اصیل یزد، قطاب می باشد. لایه‌ی خارجی این شیرینی نوعی نان شیرین سرخ شده در روغن است که خمیر آن از ترکیب آرد گندم، شیر یا ماست و زرده‌ی تخم‌مرغ تهیه شده و در روغن سرخ می‌شود و در نهایت در پودر قند غلطانده می‌شود. مغز داخلی این شیرینی ترکیبی از پودر بادام، پودر قند و هل است.البته قطاب تنها مختص یزد نیس و در برخی شهرهای دیگر ایران و حتی در برخی از کشورهای عربی نیز می توان آن را یافت اما سبک و سیاق هر کدام از آنها با یکدیگر فرق می کند.

باقلوا

 

یک شیرینی بین المللی محسوب می شود که در کشورهای زیادی از جمله ترکیه، روسیه، لبنان ، قبرس،یونان و بسیاری از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تهیه می شود و تفاوت اصلی در طعم آنها به روغن و شربتی بستگی دارد که شیرینی در آن ها پخته می شود.

حاج بادومی

 

این شیرینی یکی از شیرینی‌های سنتی ایران است که در استان‌های مختلف ایران از جمله در اصفهان و یزد تولید می‌شود. در تهیه‌ی این شیرینی از موادی چون  مغز بادام،  روغن جامد آب ‌کرده، آرد، پودر هل سبز و پودر پسته استفاده می‌کنند. این شیرینی باید در اسرع وقت مصرف شود وگرنه با گذشت زمان بسیار سفت می شود که خوردن آن سبب آسیب رسانی به دندان های شما می گردد.

لوز

 

همانطور که از اسم آن مشخص است این شیرینی به شکل لوزی های کوچک است. لوز یکی از بهترین و قدیمی ترین سوغاتی های یزد محسوب می شود.این شیرینی در ظرف های بزرگی پخته می شود و پس از خنک شدن آنها را به شکل لوزی برش می زنند. لوز انواع مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از لوز نارگیل، لوز بادامی و لوز بیدمشک.

همچنین شما عزیزان می توانید برایکسب اطلاعات بیشتر راجع به تور یزد به سایت  تورزپرس مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها