سوغاتی های اصفهان


 درباره سوغاتی های اصفهان

سوغاتی های اصفهان ::سوغاتی‌های خوردنی معروف اصفهان گز و پولکی هستند. گز اصلی‌ترین سوغاتی اصفهان است. درست کردن گز در اصفهان قدمت 450 ساله دارد. پولکی‌ها هم با طعم بی‌نظیرشان کم از گز طرف‌دار ندارند. مصرف پولکی همراه چای لذت‌بخش است. اما باید بدانید اصفهان علاوه بر این شیرینی‌های خوش‌طعم و معروف خوراکی‌های دیگری هم دارد که می‌توانید از شهر اصفهان برای عزیزانتان به سوغات ببرید و این سنت حسنه را به‌جای بیاورید!

شیرینی برشتوک
شیرینی برشتوک یکی از این سوغات خوشمزه اصفهان است که به شکل‌های مستطیلل و لوزی است. این شیرینی در شهرهای دیگر ایران نیز وجود دارد، ولی برشتوک اصفهان به دلیل داشتن مواد اولیه مناسب و خوب پخته شدن جزء سوغاتی‌های خوشمزه آن است. مواد اولیه این شیرینی پودر قند، آرد نخودچی، هل و روغن است و مغز پسته و گردو مواد تزئینی آن هستند.

 

شیرینی کرکی 
شیرینی کرکی هم یکی دیگر از سوغاتی‌های اصفهان است. این شیرینی طعم‌ها وو رنگ‌های مختلف دارد، مانند ساده، دارچینی، کاکائویی، زعفرانی و هل‌دار. شکل شیرینی گرد و پره‌دار است. از خرفه و پودر پسته برای تزئین این شیرینی استفاده می‌شود. حتماً وقتی در حال خرید سوغاتی هستید یک بسته از این شیرینی نیز در کنار گز اصفهان بردارید. مواد اولیه این شیرینی آرد شکرپاره، آرد کرکی (ترکیب سه آرد نخودچی، آرد جوانه گندم و آرد برنج)، پودر قند و روغن است.

شیرینی برنجی
شیرینی برنجی از سوغاتی‌های چند شهر مثل کرمانشاه در ایران است. این شیرینیی سوغاتی اصفهان نیز است. این شیرینی را در اصفهان با کره محلی یا روغن ساده تهیه می‌کنند. پودر قند، آرد برنج، گلاب، تخم مرغ و روغن مواد اولیه این شیرینی هستند و برای تزئین آن از خرفه استفاده می‌شود.

 

جوز قندی
جوز قندی هم یکی از گران‌ترین سوغاتی‌های ایران است. این شیرینی خوشمزه از الگ،، نوعی هلوی محلی، درست می‌شود. برای تهیه آن، اول پوست و هسته الگ را جدا می‌کنند. سپس خاک قند و مغز گردوی آسیاب شده داخل آن می‌گذارند. در آخر آن را خشک می‌کنند. در شهرهای دیگر این خوراکی خوشمزه را با میوه‌های دیگر مثل آلو، انجیر، گلابی و حتی انگور هم درست می‌کنند.

نبات
نبات هم از سوغاتی‌های شهر اصفهان است. برای تهیه نبات مقدار زیادی شکر در آبب جوش حل می‌کنند تا محلول اشباع شود. سپس نخی در آب می‌اندازند تا با سرد شدن بلورهایی روی آن تشکیل شود. به نبات موادی مانند دارچین، نعنا، زعفران، زیره، لیمو و آویشن برای تنوع بیشتر اضافه می‌کنند.

سوغاتی های اصفهان

عسل فریدون‌شهر
عسل فریدون‌شهر به‌دلیل وجود گونه‌های گیاهان دارویی و عدم استفاده از کود و سم درر پرورش آنها یکی از مرغوب‌ترین عسل‌ها در کشور است. عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال از گونه‌های متنوع عسل این شهر هستند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به انواع گز اصفهان به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها