سرای مشهدی علی مجموعه ای شگفت انگیز در طراحی و معماری


سرای مشهدی علی مجموعه ای شگفت انگیز در طراحی و معماری

درباره سرای مشهدی علی در زنجان چه می دانید؟ سرای مشهدی علی به دوران قاجار تعلق دارد و در استان زنجان واقع شده است و در شهری که مردمان آن بسیار مهمان نواز و مهربان هستند. بطوری که می توان بیان کرد که تمام شئون زندگى آن ها بر پایه پذيرائى از مهمان شگل گرفته است. سرا ها در بازار زنجان از اجزای مهم در زمان های دور  بوده اند. از این نظر مهم بوده اند که محل استقرار کاروان های تجاری از تمامی نقاط ایران بوده است. کاروانسراهایی که در بازار زنجان وجود دارد، مجموعه ای زیبا و شگفت انگیز در طراحی و معماری می باشد. با استفاده از سبک های متنوع و گوناگون در احداث بناهای خشتی و آجری دوران صفویه و قاجاریه می باشد. سرای مشهدی علی یکی از سراهای قدیمی بازار زنجان بوده و دارای بیست و سه حجره می باشد. تورهای ایران این امکان را به شما می دهند تا با بازدید از مناطق خاص و جذاب سراسر ایران، بتوانید به ایرانگردی بپردازید. با ما همراه باشید تا سرای مشهدی علی را در زنجان برایتان بیشتر معرفی نماییم.

سرای مشهدی علی

 

موقعیت سرای مشهدی علی

این سرا در امتداد راسته اصلی بازار بالا ساخته شده است. این سرای تاریخی دارای سه ورودی می باشد. در مورد محل قرار گیری درها باید عنوان کرد که دو ورودی آن به راسته داخلی بازار منتهی می شود. ورودی دیگری به ضلع جنوبی بازار منتهی می ‌شود. سرای مشهدی علی در گذشته کاربردی که داشته است در زمینه فعالیت های تجاری خرید و فروش مواد غذایی بوده است. امروزه از این سرا برای خرید و فروش و تجارت فرش دستباف و دست دوم  استفاده می شود و یکی از بازارهای های پر رونق و پر رفت آمد این شهر محسوب می شود. از زیبایی های سرای مشهدی علی می توان به کاشی کاری های بی نظیر و متنوع و چشم نواز آن اشاره کرد. البته در حال حاضر تعداد اندکی از کاشی ها در سر در حجره ها و مقدار کمی در طاق ها باقی مانده است. متاسفانه این فرسایش به این علت است که این بنا بعد از مدت بسیار زیادی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

سرای مشهدی علی

 

حیاط شمالی و حیاط جنوبی سرای مشهدی علی نیاز مبرمی به اصلاح و مرمت دارد. سرای مشهدی علی به عنوان یکی از 13 سرای اصلی بازار تاریخی زنجان، اخیرا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. در فاز نخست این طرح، ستون ‌های رواق ‌ها، طاق‌ ها، سر در ورودی و کاشی ‌کاری ‌های کتیبه ‌ها مرمت شده است. برای بام این سرا برنامه سبک‌ سازی داشته اند. حال و هوای تاریخ قدیم را می توان در لابه لای این سرای زیبا دید و احساس خوب آن علاقمندان به تاریخ را به سمت خود می کشاند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • hanie | پنج‌شنبه 16 شهریور 1396

    بازرا های سنتی همیشه مورد پسند ما ایرانی ها بوده و هست! حتی در سفرهای خارج از ایران هم، بیشتر به بازارهای سنتی علاقه نشون میدیم و این به نظر من نکته مثبتیه
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها