زیباترین کوه‌های اصفهان


 درباره زیباترین کوه‌های اصفهان

زیباترین کوه‌های اصفهان:: کوه کرکس
رشته کوه کرکس از کوه‌های اصفهان است و از سمت شمال غربی به جنوب شرقیی امتداد دارد. عرض این رشته کوه ۳۴0۰ کیلومتر است. در جنوب شرقی این رشته کوه شهر نطنز، در شمال غربی آن شهر کاشان و در شرق آن برخوار، میمه و غرب آن اردستان قرار دارد.
بلندترین قله‌های این رشته عبارتند از: کوه کرگز با ارتفاع ۳۵۸۸ متر، کمر سیاه با ارتفاعع ۳۶۳۰ متر، زیر پل با ارتفاع ۳۳۹۸ متر، لالی وان با ارتفاع ۳۳۵۰ متر، پنجه علی با ارتفاع ۳۲۲۵ متر، کوه کلنگ با ارتفاع ۲۲۴۸ متر است که مرتفع‌ترین آنها  قله کرکس با ارتفاع ۳۸۹۵ متر است.
قله‌های این رشته بیش از نیمی از سال از برف پوشیده شده است. در این کوه‌هاا چشمه‌های متعددی جریان دارند و از آن رودهایی که بیشتر خشک‌رود هستند سرچشمه گرفته‌اند.

زیباترین کوه‌های اصفهان
پوشش گیاهی این منطقه شامل درختچه‌ها و بوته‌هایی مانند انواع گندمیان، گون، درمنهه و گیاهان دارویی است که به طور پراکنده قابل مشاهده هستند. جانوران منطقه را کل و بز، قوچ و میش، آهو، گراز، گرگ، شغال، روباه، کفتار، گربه وحشی، پلنگ، تشی و پایکا تشکیل می‌دهند. وجه تسمیه آن هم به خاطر کرکس‌های کوچک در حال پرواز در فراز آن هستند.
مسیرهای صعود به این قله کرکس نیز مسیر جنوبی از روستای کشه، مسیر شرقی ازز روستای طامه، مسیر شمال شرقی از روستای اوره و مسیر شمال غربی از روستای بیده هستند. در زمستان این منطقه بسیار سرد است و برای صعود به تجهیزات زمستانی نیاز دارید.

کوه الوند گلپایگان
در کشور ما چهار قله با نام الوند وجود دارد که بلندترین و مشهورترین آنها الوند همدان باا ارتفاع 3580 متر است. کوتاه‌ترین آنها هم الوند داغ با ارتفاع 2450 متر در شمال شهر ابهر آذربایجان است.
یکی دیگر از این الوندها هم کوه الوند گلپایگان و از کوه‌های اصفهان است. این کوه درر شمال غربی گلپایگان از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد یافته است که ۵۵ کیلومتر عرض و ۱۵ کیلومتر طول دارد. ارتفاع بلندترین قله آن نیز ۳۱۱0 متر است که با نام کلنگ سیاه معروف است. چشمه خضر در پایین دست دامنه‌های جنوبی از زیبایی‌های این منطقه است و معمول‌ترین مسیر صعود نیز به شمار می‌رود و جاده آن 4 کیلومتر خاکی دارد. جاده شمالی طولانی‌تر ولی آسفالت است. پس از طی یک و نیم ساعت از چشمه می‌توان به یک جانپناه مخروبه در مسیر صعود رسید که در دامنه‌هاي جنوب شرقي در محلي به نام كول خران و در ارتفاع 2700 متري ساخته شده است.

همچنین شما می توانید برای داشتن اطلاعاتی کامل از طبیعیت اصفهان به لینک داده شده مراجعه کنید

تور اصفهان یکی از هیجان انگیز ترین تورهای ایران به شمار می آید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها