ریگ میش مست سمنان


 درباره ریگ میش مست سمنان

ریگ میش مست سمنان ::امروز می خواهیم به ریگ میش مست سمنان سفر کنیم. یادتون باشد راهنمای خوبی را برای این سفر انتخاب کنید.

در نواحی دشت کویر اصطلاحا مناطق شنزار را ریگ می نامند. ریگ های معروف پارک ملی کویر عبارتند از: ریگ چاه قرقره، ریگ میش مست، ریگ علی کرمانی، ریگ جن و ریگ طلمه

پارک ملی کویر نمونه ای کمیاب از زیستگاه های بیابانی است. این منطقه کویری بین دریاچه نمک و دشت کویر واقع شده است. زمین شناسی پارک ملی کویر بسیار پیچیده است.

ریگ میش مست در جنوب غربی استان سمنان و در شمال غربی پارک ملی کویر قرار دارد. شمال ریگ میش مست رودخانه ورگی، در جنوب آن ارتفاعات نخجیر(رشته کوه نخجیر در شرق پارک ملی کویر قرار دارد.این رشته کوه سنگی ارتفاعی کمتر از سیاه کوه دارد) و در شرق آن کویر مرکزی قرار گرفته است. این منطقه ریگزار وسیعی به قطر 10 کیلومتر دارد. ارتفاع تل ماسه های ریگ میش مست از 30 متر هم بیشتر است. در اثر حرکت ذرات ماسه و برخورد آنها با موانعی که سر راه قرار می گیرند تپه هایی از انباشته شدن ماسه ها به وجود می آید. ارتفاع این تل ماسه ها به 100 متر و در دشت لوت به 200 متر هم می رسد. برای جلوگیری از ایجاد تل ماسه ها بادشکن هایی در مسیر باد قرار می دهند و همچنین کاشت گیاهان سازگار با آب و هوای کویری نیز به این امر کمک بسیاری می کند.

ریگ میش مست سمنان

میش مست از طایفه های عرب بوده است که به دلایلی به ایران آمدند و به دلیل شباهت کویر به زادگاه خود در آن سکنی گزیدند.

زمستان های ریگ میش مست سمنان معتدل و تابستان های آن گرم می باشد.

پوشش گیاهی ریگ میش مست شامل: تاغ، سبط، شورزی ها، اشنان، قیچ، درمنه، گون، کاروانکش، خارشتر، اسپند، شیرخشت و بادام وحشی می شود.

از گونه های جانوری این منطقه کویری میتوان خرگوش، روباه، کاراکال، گربه وحشی، یوزپلنگ و از پرندگان کبک، هوبره، چکاوک، سارگپه، دلیجه، شاه بوف، زاغ و از خزندگان افعی، تیرمار، بزمجه، آگاما و جکو را نام برد.

دسترسی به منطقه ریگ میش مست از چند طریق میسر است. یکی از طریق جاده معدن کوه گوگرد است (کوه گوگرد در شمال شرقی پارک ملی کویر و در جنوب روستای لاسگرد قرار دارد) که باید از رودخانه ورگی عبور کرده تا به ریگ میش مست رسید. راه دیگر جاده خاکی ریگ جن است که پس از عبور از شمال ریگ جن و دشت نخجیر به ریگ میش مست خواهید رسید.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیدنیهای سمنان به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها