ریگ جن در کویر مرکزی ایران


عبوری از ریگ جن در کویر مرکزی ایران

ریگ جن در کویر مرکزی ایران:: عبور از ریگ جن منطقه‌ای در کویر مرکزی ایران که در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق واقع شده است، کار راحتی نیست. می‌توان درباره وجه تسمیه ریگ جن این طور گفت که کلمه جن به معنای مخفی است و به ملائکه جن می‌گویند چون از چشم انسان‌ها پوشیده هستند. نبود آب در منطقه ریگ جن به همراه وجود موانع طبیعی مانند باتلاق‌های نمك و تپه‌های ماسه‌ای مرتفع باعث شده‌اند این منطقه از دسترس انسان دور باشد. همین عوامل موجب شده است بر این کویر نام جن بگذارند.
افسانه‌های پرابهام درباره ریگ جن نشأت گرفته از ناآگاهی حاشیه‌نشینان و مسافران درر عبور از این خطه بوده است. در انتخاب این نام گرمای زیاد این منطقه با توجه به اینکه جنس جن از آتش است بی‌تأثیر نبوده است. همچنین، التبه صدایی که حرکت باد روی تپه‌های شنی ایجاد می‌کرده است نیز یکی از دیگر از دلایل این نامگذاری است. اختلاف دمای زیاد بین شب و روز و خرد شدن سنگ‌ها در اثر آن که به گریه سنگ شهرت دارد، از عوامل عجیب منطقه است.ریگ جن در کویر مرکزی ایران

ریگ جن در کویر مرکزی ایران


این منطقه کویری و پر از تپه‌های شنی و باتلاق های نمکی است. رفت و آمد در اینن منطقه خیلی ساده نیست. در سال ۱۹۰۰ یعنی حدود ۱۱۴ پیش بود که یک کویرنورد سوئدی برای اولین باز از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد. از ۱۳۷۶ تا به حال گروه‌هایی با خودروهای بیابانی و حتی پیاده به این منطقه راه پیدا کرده‌اند.
این منطقه در باور مردم بومی سرزمینی نفرین شده است. آنها اعتقاد دارند که ارواح پلیدد و شیاطین در این سرزمین حکومت می‌کنند و هر کس پا به آنجا بگذارد، بلعیده خواهد شد و هرگز باز نخواهد گشت. این منطقه به مثلث برمودای ایران نیز مشهور است.
برخی می‌گویند اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده‌ای در این منطقه روی داده است. فروو رفتن در گل و لجن یکی از خطرناک‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است مسافران این منطقه گرفتار آن شوند.ریگ جن در کویر مرکزی ایران
در عبور از ریگ جن تجهیزاتتان باید کامل باشد. نقشه در این سفر بسیار الزامی است. اگرر تا به حال کویرنوردی نکردید، انتخاب ریگ جن انتخاب درستی برای شما نیست. سفر به این منطقه باید به صورت گروهی باشد و داشتن راهنمای محلی از دیگر الزامات سفر به ریگ جن است.
بخشی از منطقه نسبتاً مسطح است و عبور از آن آسان به نظر می‌رسد، ولی با کمیی پیشروی به اراضی باتلاقی می‌رسید که تقریباً جنوب منطقه است. اصرار برای عبور از این باتلاق‌ها بی‌فایده است. با عبور از آخرین کوه‌ها به بخش شمالی ریگ جن می‌رسید. جالب است که کوه دماوند از آنجا قابل مشاهده است. در ادامه به پارک ملی کویر می‌رسید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تور ایران گردی به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها