روستای کویری خور و بیابانک اصفهان


روستای کویری خور و بیابانک اصفهان

روستای کویری خور و بیابانک اصفهان::منطقه خور و بیابانک در استان اصفهان قرار دارد. در این منطقه کویری روستاهای زیادی وجود دارد و روستای گرمه، جندق و روستای بیاضه در سال‌های اخیر مورد بازدید گردشگران زیادی قرار گرفته است.

روستای گرمه
این روستا در ۳۵۰ کیلومتر از اصفهان و ۷۲۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد. قدمت گرمه چندد هزار سال است. در اطراف این روستا چشمه‌ آب معدنی با خاصیت درمانی وجود دارد. ‌نخلستان‌های بسیار زیبا و تماشایی هستند. از دیگر نقاط دیدنی آن می‌توان به تالابی که در اثر چشمه به وجود آمده اشاره داشت.
قلعه ساسانی نیز در مرکز روستا واقع شده است. نام گرمه با مازیار همراه است. او خانهه اجدادی خود را به اقامتگاهی زیبا برای گردشگران و بازدیدکنندگان از کویر تبدیل کرده است. اگر به این روستا رفتید حتماً اقامت در خانه روستایی مازیار را از دست ندهید.
چشمه آب معدنی این روستا هزاران سال است که از دل کوه روان است و ماهیانن بسیاری در اطراف آن در گردش هستند. این روستا کوهی فیل مانند نیز دارد که در پای آن خاک سرخ است. گردشگران عاشق زیبایی‌های کویر از تماشای شن‌های روان آن به هنگام رقص باد سیر نخواهند شد.

روستای بیاضه 
این روستا در ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی منطقه در استان اصفهان قرار دارد. وجود ارگگ قدیمی و سابات‌ها، قنات‌ها، پایاب‌های سرپوشیده و مسجد جامع قدیمی روستا و نخلستان‌های زیبا و بزرگ هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.
خانه‌های قدیمی معمولاً از خشت هستند و حوض‌های بزرگ، ایوان‌هایی با طاق‌های بلندد و اتاق‌های زمستانی و تابستانی دارند. مسجد جامع قدیمی‌ترین مسجد روستا است و بیش از 1000 سال قدمت دارد و جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

جندق
جندق در 3500 كیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است. این روستا به دلیلل ویژگی‌های جغرافیایی به این اسم نام‌گذاری شده، زیرا جندق به معنای «حاشیه كویر و زمین صاف» است. با وجود بارندگی کم، جندق از محصولات كشاورزی بی‌بهره نیست. این منطقه هم بخش‌های کاملاً خشک دارد که از زیبایی بی‌نظیری برخوردار هستند.
قدمت جندق به دو هزار سال پیش بازمی‌گردد. قلعه انوشیروان در این شهر قرار دارد وو تنها قلعه‌ای است که هنوز مردم در آن سکونت دارند. این قلعه از بزرگ‌ترین قلعه‌های باستانی کشور محسوب می‌شود که از یک چهاردیواری که در هر گوشه آن برجی قرار گرفته، ساخته شده است. این قلعه دروازه‌ای دارد که خود دارای 2 برج به بلندای ۲۲ متر است که به طرف شرق باز می‌شود. اگر در تابستان از قلعه انوشیروان گذر کنید، هوای خنک و اگر در زمستان در کوچه‌ها قدم بزنید، هوای گرم و مطبوعی را احساس خواهید کرد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به تور لحظه آخری ایران و تورهای آفردار ایران لطفا به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها