روستای پاده سمنان


 درباره روستای پاده سمنان

روستای پاده سمنان:: امروز سفری به روستای پاده سمنان داریم. امیدوارم از این سفر لذت ببرید.

روستای پاده روستایی از بخش آرادان شهرستان گرمسار استان سمنان است. زبان مردم این روستا الیکایی است. الیکایی نام ایل بزرگی است که در قدیم بصورت عشایری زندگی می کردند. در حال حاضر بیشتر الیکایی ها ساکن گرمسار هستند و مهمترین ایل عشایری گرمسار الیکایی ها می باشند.

روستای پاده سمنان به علت قرار گرفتن در راه ابریشم، روستایی تاریخی است و نام آن در چندین سفرنامه آمده است. درباره نام این روستا گفته های بسیاری هست. برخی می گویند روستای پاده دو قسمت بوده، حصار بالا و حصار پایین و چون جمعیت حصار پایین بیشتر بوده، نام آن به پایین ده و سپس پاده تغییر یافته است. برخی دیگر معتقدند در گذشته به خاطر آنکه روستای پاده حاصلخیز بوده و مردم بهره ی بسیاری از آن می بردند، نام آن را بهره ده گذاشتند و بعدها با تغییر زبان و گویش به پاده تبدیل شده است.

با حفظ بافت قدیمی روستا و وجود ساختمان های قدیمی، اکنون نیز روستای پاده یک روستای تاریخی و باستانی است.

از جاذبه های این روستای تاریخی میتوان آب انبار قدیمی، قلعه، یخدان، خانقاه و تونل های نمکی را نام برد.

تونل های نمکی پاده: در شهرستان گرمسار تعداد بسیاری معدن نمک وجود دارد. درجه خلوص نمک این معادن بالای 98 درصد است. روش استخراج نمک به دو صورت است. یکی معادن نمک روباز و دیگری معادن نمک تونلی ویا اتاق پایه        در روش تونلی بعد از حفر چاله ها، آنها را منفجر کرده و داخل فضای ایجاد شده را بصورت عمودی حفاری می کنند. حفر این تونل ها مناظر زیبا و دیدنی را بوجود آورده که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

روستای پاده  در سمنان

قلعه روستای پاده: ساکنین روستای پاده بیشتر از یک قرن پیش در قلعه زندگی می کرده اند و به مرور زمان شروع به ساخت روستا و ساختمان سازی کردند. قلعه روستای پاده از خشت و گل ساخته شده و مربوط به دوره ساسانی است. به احتمال زیاد این قلعه عظیم و باشکوه در آن دوره یک دژ نظامی بوده است.

آب انبار پاده: آب انبار پاده از آهک و سنگ و ساروج ساخته شده است. این آب انبار دارای سقف گنبدی شکلی بوده که اکنون ریخته و تنها دیوارهای استوانه ای از آن باقی است. آب انبار پاده متعلق به دوره قاجار است.

یخدان پاوه: یخدان و یا یخچال پاوه از خشت و گل ساخته شده و گنبدی شکل است. ساخت این آب انبار نیز مربوط به دوره قاجار میشود.

خانقاه پاده: خانقاه پاده از دیگر بناهای تاریخی روستای پاده است که اکنون به دلیل عدم توجه و رسیدگی به خرابه ای تبدیل شده است.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آثار  تاریخی استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید

برای اطلاع از تور ارزان ایران و بازدید از مناطق گردشگری جذاب شهرهای مختلف بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها