روستای زمان آباد شاهرود


اطلاعاتی درباره روستای زمان آباد شاهرود

روستای زمان آباد شاهرود::   امروز سفری به روستای زمان آباد شاهرود و کویر زمان آباد در همین روستا خواهیم داشت.

روستای زمان آباد شاهرود مرکز دهستان خوارتوران در بخش بیارجمند است. بخش بیارجمند شامل دو دهستان بیارجمند و خوارتوران می باشد. مرکز بخش بیارجمند شهر بیارجمند است.

مردم روستای زمان آباد به کشاورزی و دامداری مشغولند و برخی نیز به صنایع دستی مانند قالی بافی می پردازند.

ازمحصولات کشاورزی این روستا تولید اندک گندم، جو، تنباکو، فلفل و ریواس است. کما نیز در اطراف روستا رشد می کند و مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد. از محصولات دامی روستای زمان آباد گوشت، پشم و محصولات لبنی می باشد.

خانه های این روستا از خشت، کاهگل، آجر و چوب ساخته می شوند.

کویر زمان آباد در قسمت شمالی روستای زمان آباد قرار گرفته و پوشیده از ماسه هایی با سیلیت بالاست. از پوشش گیاهی این کویر می توان گیاهان شورپسند(گیاهان شورزی که در مقابل بی آبی و کم آبی و شوری خاک مقاوم هستند) از جمله تاغ را نام برد.

یکی از جاذبه های گردشگری روستای زمان آباد تپه های ماسه ای است که در کویر زمان آباد قرار دارد. این تپه ها مورد توجه بسیاری از گردشگران و علاقمندان به کویر است. در ابتدا و در شروع کویر زمان آباد این تپه ها کوچک و کم هستند اما با پیش روی در کویر بر تعداد آنها افزوده می شود.

روستای زمان آباد شاهرود

در اطراف روستای زمان آباد طایفه های کوچ گردی چون طایفه سنگسری، طایفه ترشیزی و طایفه قوچانی وجود دارند. این طایفه ها زمستان خود را در این منطقه به سر می برند و در بهار به ییلاق خود باز می گردند. منظره کوچ این عشایر بسیار لذت بخش است.

اهمیت روستای زمان آباد به علت نزدیک بودن به منطقه حفاظت شده خوارتوران چندین برابر شده است. منطقه حفاظت شده خوارتوران دارای گونه های جانوری کمیاب و در حال انقراضی چون یوزپلنگ و گورخر ایرانی است.

از دیگر جاذبه های گردشگری روستای زمان آباد آبشار، سد هیرمنی، قلعه سنگی اسب کشان، چشمه های آب گرم و روستای خوار(روستای خوار به زیر ماسه ها مدفون شده است) می باشد.

چگونه به روستای زمان آباد برویم؟

در 65 کیلومتری جاده شاهرود – سبزوار از شهر میامی عبور کرده و پس از طی مسافت 6 کیلومتر جاده را به سمت بیارجمند به سمت جنوب بروید.روستای زمان آباد در 150 کیلومتری جنوب شرقی بیارجمند قرار دارد. برای رفتن به کویر زمان آباد به طرف شمال روستای زمان آباد حرکت کنید.

توصیه می کنم در کویر نوردی و جنگل نوردی هیچ وقت GPS را فراموش نکنید.

همچنین برای داشتن اطلاعات کامل و جامعی از شهرستان شاهرود استان سمنان  به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها