روستای ده نمک


درباره روستای ده نمک

روستای ده نمک ::اگر که دوست دارید از روستاهای تاریخی و قدیمی دیدن کنید، به شما روستای ده نمک استان سمنان را معرفی می کنم.      سفر خوبی داشته باشید.

 

روستای ده نمک استان سمنان روستایی از بخش کهن آباد در شهرستان آرادان است. رشته کوههای البرز در شمال این روستا و دشت کویر در جنوب آن قرار دارد. فاصلهه تهران تا روستای ده نمک 144 کیلومتر است. در گذشته روستای ده نمک در راه ری به خراسان قرار داشته و به همین خاطر از رونق و اهمیت خاصی برخوردار بوده است. هم اکنون این روستا به علت موقعیت خوب جغرافیایی و آب و هوای خوب و همچنین معادن گچ و سولفات سدیم و زمینهای وسیع کشاورزی دارای اهمیت می باشد.

 

 

از جاذبه های تاریخی و گردشگری ده نمک می توان به کاروانسرای شاه عباسی، آب انبار صفویه، آب انبار چهل پله، قلعه ده نمک و سایر قلعه های قدیمی، حمام قدیمی و آسیاب آبی و از جاذبه های طبیعی گردشگری به کوه چهل تن اشاره کرد.

کاروانسرای شاه عباسی: این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه می باشد و در 20 کیلومتری شهر آرادان در مسیر جاده قدیمی سنگ فرش قرار دارد. کاروانسرای شاه عباسی دارای قسمت های دیدنی چون شترخوان، برجهای دیده بانی، بارانداز و تالاری به نام شاه نشین است.

روستای ده نمک در سمنان

 

اتاق های کاروانسرا ها دور تا دور حیاط ، بر روی یک سکو و بیشتر بدون درب و پنجره ساخته می شدند. شاه نشین ها اتاقهای مجللی برای اقامت بزرگان بودند. موقعیت شاه نشین به گونه ای بوده که می توانستند تمام کاروانسرا را زیر نظر داشته باشند.در پشت اتاقها اصطبل قرار می گرفت. در کاروانسراهای خارج از شهر اصطبل از اتاقها بزرگ تر بوده است. در اصطبل کاروانسرا ها سکوهایی وجود داشت که به آنها شتر خوان می گفتند. شتر خوان ها جای خواب نوکران و گاه مسافران بودند. ارتفاع شتر خوان از کف زمین 90 سانتی متر بوده ودر زیر آن چارپایان را می بستند. اصطبل به علت وجود چارپایان گرم می شده و بسیار مناسب اقامت زمستانی بوده است.

آب انبار صفویه: آب انبار صفویه مربوط به دوره قاجار است و در کنار کاروانسرای شاه عباسی قراردارد. این آب انبار دایره ای شکل و با آجر ساخته شده است.

قلعه ده نمک: قلعه ده نمک مربوط به دوره اشکانیان می باشد. این قلعه بنایی است مدور که با خشت و چینه ساخته شده است. در قسمت جنوبی قلعه ده نمک بقایای یک کاروانسرا دیده می شود.

آسیاب آبی: این آسیاب در فاصله یک و نیم کیلومتری شمال روستای ده نمک قرار دارد. آسیاب آبی ده نمک از خشت خام و در کنار آبادی و بر سر راه آب ساخته شده است.

کوه چهل تن: این کوه در شمال غربی روستای ده نمک و در دامنه های جنوبی البرز قرار دارد. این کوه دارای گونه های گیاهی چون آویشن، زرشک، آلوچه درختی، ارس و بادام کوهی است. از گونه های جانوری آن میتوان پلنگ، گراز، آهو، بز وحشی، گرگ و کبک را نام برد.

برای داشتن اطلاعات کاملی از جاذبه های گردشگری استان سمنان لطفا به لینک  داده شده مراجعه نمایید

شما می توانید از طریق تور ایران ارزان از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد تمامی شهر ه دیدن فرمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها