روستای دستجرد سمنان


 درباره روستای دستجرد سمنان

روستای دستجرد سمنان:: بازهم به یک روستای دیدنی از استان سمنان می رویم، روستای دستجرد

روستای دستجرد در شرق بیارجمند واقع شده است( بیارجمند مرکز بخش بیارجمند شهرستان شاهرود است). احتمال می رود قدمت تاریخی این روستا مربوط به قبل از شاه عباس صفوی باشد. نام اصلی دستجرد، دژ گرد به معنای قلعه آباد بوده است که تحت تاثیر زبان عربی به دسجرد و بعد در کلام به دستجرد تغییر یافته است.

فعالیت مردم روستای دستجرد کشاورزی و دامداری است. از جمله محصولات کشاوری این روستا می توان به گندم، جو، زعفران و زیره (زیره دانه ای معطر و ضد نفخ است.این دانه در آشپزی و صنایع دارویی کاربرد دارد) اشاره کرد.

روستای دستجرد به علت قرار داشتن در منطقه حفاظت شده توران از گونه های گیاهی و جانوری بسیاری بهره مند است. منطقه حفاظت شده توران یا خاتوران یکی از بزرگ ترین ذخیره گاه زیست کره در ایران است. ایران دارای 11 ذخیره گاه زیست کره می باشد.

گونه های گیاهی این روستا عبارتند از تاج ریزی(گیاه تاج ریزی خواص دارویی در درمان بیماریهای گوارشی دارد)، صابونک( گیاه صابونک در مزارع و باغ ها و مراتع رشد می کند. این گیاه خواص درمانی چون درمان کم خونی در بانوان و درمان خارش پوست دارد)، گز، تلو، کوشک، قیچ، درمنه، پرند(درختچه ایست با شاخه های فراوان که درمناطق بیابانی رشد می کند)، کما، شاتره، لاله، تاغ و اسپند(دود حاصل از سوزاندن گیاه اسپند ضد عفونی کننده هوا است وباعث دور شدن حشرات نیز می شود)

روستای دستجرد سمنان

گونه های جانوری روستای دستجرد شامل یوزپلنگ و گورخر ایرانی، جبیر و از پرندگان زاغ و هوبره می باشد.

روستای دستجرد غذاهای محلی بسیار خوشمزه ای چون جوش بره، قروتی، گلیزه(یک نوع آش)، اشکنه نردنک، اشکنه سیچی(اشکنه ای که با قره قوروت درست می شود)، آش خمیر(آش رشته)، شله دوغ  و غیره دارد. این غذاهای محلی غذاهایی سالم و مقوی هستند.

و اما کما این گیاه پر خاصیت که در بیابان ها می روید و خاصیت ضد تشنج و ضد عفونی کنندگی دارد. در شهرها و روستاهای استان سمنان غذاهای زیادی چون شله کما، برنج کما، نان کما، کوکوی کما و آش کما با آن درست می کنند. گیاه کما برگ های سبزی دارد و از ساقه ی آن در آشپزی استفاده می شود. این گیاه پس از پخت بوی بدی دارد اما جالب اینکه باز هم در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه از تهران به روستای دستجرد برویم؟

مسیر تهران - دستجرد : تهران، بزرگراه آزادگان به سمت آزاد راه 44 ، شهرستان شاهرود و سپس روستای دستجرد

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آداب و رسوم مردم سمنان می توانید به لینک  داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها