روستای بیابانک سمنان


روستای بیابانک سمنان

روستای بیابانک سمنان ::به شما، دوستانی که به روستاهای تاریخی علاقه دارید، پیشنهاد میکنم از روستای بیابانک سمنان هم دیدن کنید.

روستای بیابانک سمنان در جنوب غربی شهر سمنان در دهستان لاسجرد شهرستان سرخه قرار دارد. شاید برای شما جالب باشد که چرا اسم این روستا بیابانک است؟ و جواب این سوال این است که به علت کوچک بودن و همجوار بودن با دشت کویر بیابانک نامیده شده است. طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده در روستای بیابانک، مشخص شده که این روستا قدمت و پیشینه تاریخی فراوانی دارد اما بعلت از بین رفتن آثار و بناهای تاریخی در اثر زلزله و سایر عوامل طبیعی ، قدمت روستای بیابانک بطور دقیق مشخص نیست. تپه باستانی گوران پشته( تپه باستانی تپه ایست که از تخریب شهر، قلعه و یا هر بنای عظیمی از گذشته به وجود آمده باشد و گوران همان گبر به معنی زردشتی و پشته به معنی کوهه و یا تپه است) و گورستان گبرستانی و همچنین مسجد جامع بیابانک که در گذشته آتشکده بوده است، نشانی از قدمت تاریخی این روستا دارند.

 

از جاذبه های گردشگری روستای بیابانک سمنان میتوان به آب انبار بیابانک، یخدان قدیمی بیابانک، قلعه خندق، قلعه سعادت آباد، رصد آسمان، منطقه ییلاقی نمک دره اشاره کرد.

آب انبار بیابانک: سبک معماری آب انبار هر شهرتحت تاثیر معماری آن شهر بوده است.در قزوین آب انبارها چهارگوش و دارای گنبدهای بلندی هستند. در خراسان مخازن آب انبارها پلکانی شکل است و در سمنان آب انبارها مدور ساخته می شدند. در مقاله های بعدی بیشتر درباره تاریخچه آب انبارها و نحوه ساخت و استفاده از آنها صحبت میکنیم.

آب انبار بیابانک سمنان از آجر و بصورت پله ای مدور ساخته شده است. این آب انبار از چهار قسمت سردرب، راه پله و دومخزن اصلی و فرعی تشکیل شده است.

قلعه خندق: قلعه خندق از قدیمی ترین آثار باقی مانده روستای بیابانک است. این قلعه جهت حفاظت مردم از یاغیان و دشمنان ساخته شده و ورودی آب آن مخفی است. قلعه خندق دارای هشت برج بوده که اکنون دو یا سه برج آن باقی مانده است. این قلعه از طریق راههای زیرزمینی به قلعه جان آباد و لاسجرد راه داشته است.

نمک دره: نمک دره منطقه ییلاقی روستای بیابانک می باشد و مهمترین جاذبه گردشگری آن چشمه معدنی است. چشمه معدنی نمک دره از گنبدهای نمکی سرازیر می شود. در اطراف این چشمه چاله هایی با پوشش ضخیم نمک وجود دارد که میتوان در آنها از آب چشمه استفاده و یا آبتنی کرد. غلظت نمک آب چشمه نمک دره به حدی است که نمی توان سر را در آن فرو برد. آب این چشمه درمانی برای درد مفاصل است.

یخدان: یخدان بیابانک مربوط به دوره قاجار است. یخدان ها جزو اصلی معماری کویری بوده اند. یخهای موجود در یخدان ها تا اواخر تابستان درگودال آن باقی می ماندند.

روستای  بیابانک سمنان

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان های استان سمنان به لینک داده شده لطفا مراجعه نمایید.

تور ایران ان امکان را در اختیار مسافرین عزیز قرار می دهد که از شهرهای جذاب استان های مختلف نیز دیدن کنند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها