روستاهای شهرستان سنگسر


 درباره روستاهای شهرستان سنگسر

درباره روستاهای شهرستان سنگسر چه اطلاعاتی دارید؟

این مقاله درباره برخی از روستاهای شهرستان سنگسر است.

شهرستان سنگسر شامل دو بخش مرکزی و شهمیرزاد می شود. بخش مرکزی شامل دهستان در جزین و شهرهای سنگ سر و درجزین است. بخش شهمیرزاد شامل دهستان های پشت کوه و چاشم و شهرهای شهمیرزاد و فولاد شهر است.

از روستاهای شهرستان سنگسر عبارتند از:

روستاهای دهستان پشت کوه در بخش شهمیرزاد:

فولاد محله، سرخده، ملاده، ده صوفیان، پرور، تلاجیم، تمام کوه، رودبارک، فینسک، کاورد، کلیم

روستاهای دهستان چاشم در بخش شهمیرزاد:

چاشم، هیکوه، خطیرکوه، رودبار، اساران، پاقلعه، دشت سفید

روستاهای دهستان درجزین بخش مرکزی:

درجزین، دربند، علی آباد

فولاد محله: روستای فولاد محله مرکز دهستان پشتکوه است. مردم این روستا به کشاورزی و دامداری مشغولند. در کتابها آمده که در دوران باستان فردی از اهالی خراسان شهری بنا کرد که آن شهر به نام او فولاد محله نام گرفت. محله در زبان مازندرانی به معنی روستا است.

ملاده: آثار تاریخی روستای ملاده شکارگاه ملاده و عمارت ابراهیم خان می باشد. عمارت ابراهیم خان(خانه ابراهیم خان سالار افخم) متعلق به حاکم دودانگه در قرن 13 هجری قمری است.

پرور: روستای پرور در یک دره واقع شده و کوههای کالور و ایوار اطراف آن هستند. منطقه حفاظت شده پرور در مجاورت روستای پرور قرار دارد.

آثار تاریخی روستای پرور مقبره سید تاج الدین و کاروانسراهای صفوی می باشد. مقبره سید تاج الدین مربوط به دوره ایلخانیان می شود. این مقبره شامل دو اتاق کوچک و گنبدی مدور به روی آنها است. کاروانسرای سرتنگه و رباط خرند دو کاروانسرای این روستا و مربوط به دوران صفوی هستند.

روستاهای شهرستان سنگسر

ده صوفیان: روستای ده صوفیان در دامنه کوه قرار گرفته و در زمستان پوشیده از برف است. در گذشته مردم این روستا پیرو صفی علی شاه(از بزرگان تصوف در قرن 14 هجری) بودند و به همین علت نام ده صوفیان به خود گرفته است.

رودبارک: روستای رودبارک در منطقه حفاظت شده پرور قرار دارد و دارای پوششی از جنگل های هیرکانی است. این روستا شامل رودبارک بالا و رودبارک پایین است. آثار تاریخی رودبارک برج دیو خانه(متعلق به دوران باستان)، غار لعوم و قلعه پلی است.

هیکو: روستای هیکو در دهستان چاشم قرار دارد. از مناطق دیدنی این روستا خانه های کاهگلی قدیمی و منطقه ییلاقی بزنگاه است.

خطیر کوه: خطیر کوه روستایی با آب و هوای معتدل کوهستانی است. جنگل های وارتا، سلوش و دارکش از جمله جنگل های دیدنی این روستا هستند.

رودبار: روستای رودبار قدمتی بیش از 500 سال دارد. این روستا در گذشته محل عبور و مرور بسیاری از کاروانیان بوده است.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیدنیهای سمنان  به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها