روستاهای خاص ایران


 درباره روستاهای خاص ایران

روستاهای خاص ایران ::روستاگردی کاری است بسیار جذاب. روستای ابیانه در فهرست روستاهای بسیار زیبای کشورمان قرار دارد که برای دیدار از آن یک روز کافی است.
روستای ابیانه در استان اصفهان در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز و در دامنه کوه کرکسس قرار دارد. از طرف دیگر می‌توان گفت این روستا در جنوب کاشان و در فاصله حدود 80 کیلومتری این شهر است. در زبان محلی این روستا به ویونا معروف است. خانه‌های ابیانه همگی روی دامنه‌ای در شمال رودخانه روستا ساخته‌ شده‌‌اند و پشت‌بام خانه‌های پایینی حیاط خانه‏‌های بالایی است. التبه این روستا علاوه بر قدمت، زیبایی و داشتن اماکن تاریخی و آب و هوای دلپذیر به خاطر پلکانی بودنش هم شهرت دارد.
اتاق‌های ابیانه به پنجره‌‏های چوبی ارسی مزین شده‌اند و ایوان‌ها و طارمی‌های چوبیی پیش آمده مشرف بر کوچه ‏دارند. از جذابیت‌های خاص و بی‌نظیر این روستا نمای خارجی دیوارهای خانه‏‌ها است که با خاک سرخی پوشیده شده است که از معدن مجاور روستا استخراج می‌‌شود. هرچه این خاک سرخ باران بخورد، محکم‌تر می‌شود.

 

بافت خانه‌های روستا حلزونی شکل و به سه زمان صفویه، سلجوقیه و قاجاریه مربوط است و نکته جالب این است که کوچه بن بست در روستا وجود ندارد. ابیانه سه محله پل، یسمون و هرده دارد. هر خانواده در کنار جاده و نرسیده به ابیانه انبارهای غارمانندی را در تپه‏‌های نزدیک روستا حفر کرده‌اند که از خارج فقط درهای کوتاه آن پیدا است و برای نگهداری دام‌ و آذوقه زمستانی از آنها استفاده می‌کنند. گذران زندگی مردم روستا از راه کشاورزی، باغداری و دامداری است.
زبان مردم ابیانه از زبان‌های ایرانی شمال غربی است که در طی زمان دچار تغییر شده وو تعداد کمی از واژه‌های اصیل پهلوی در آن باقی مانده است. هنوز هم میان مردم روستا پوشیدن لباس سنتی رواج دارد. لباس مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه به نام دوید است و لباس زنان پیراهن بلندی از پارچه‏‌های گلدار و رنگارنگ است و معمولاً چارقد سفید بر سر می‌کنند. گلابگیری نیز از جاذبه‌های گردشگری ابیانه است که گردشگران بسیاری را در اردیبهشت ماه روانه این روستا می کند.

با مسافرت از طریق تور ارزان ایران می توانید از تمامی زیبایی های استان های مختف ایران دیدن کنید.

روستاهای خاص ایران

 

جاذبه‌های گردشگری ابیانه 
مسجدهای ابیانه: ابیانه 11 مسجد دارد. مسجد جامع روستا بسیار قدیمی است وو منبر چوبی منبت‌کاری قدیمی‌ترین اثر تاریخی آن است (سال ۴۶۶ قمری). مسجد برزله وو مسجد حاجتگاه از دیگر مساجد قدیمی این روستا هستند.
زیارتگاه‌های ابیانه: روستای ابیانه 2 زیارتگاه نیز دارد: مرقد شاهزاده عیسی و شاهزادهه یحیی در جنوب روستا و زیارتگاه هینزا.
آتشکده ابیانه: این بنا قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه و نمونه‌ای از معابد زردشتی استت که در کوهستان ساخته می‌شده است.
قلعه‌های ابیانه: پال همونه یا تخت هامان، قلعه پایین هرده ابیانه و پاله از قلعه‌هایی  قدیمی و دیدنی روستا هستند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها