دیدنی های کاشان


درباره دیدنی های کاشان

دیدنی های کاشان:: سیَلْک در ۳ کیلومتری جنوب غربی کاشان و نخستین تمدن شهرنشینی ایران مرکزی است. حدود 5 هزار سال پیش از میلاد مردم غارنشین ساکن فلات ایران به دنبال تغییرات آب و هوایی و تشکیل مزارع رو به دشت‌ها آوردند. مردم سیلک کهن‌ترین مردم دشت‌نشین در نزدیکی این شهر بودند.
در واقع تپه سیلک زیگورات یا همان نیایشگاه مردمان باستانی تلقی می‌شده و از سفالل و گل رس ساخته شده ‌است. این تپه تا سال ۱۳۱۰ ناشناخته بود و مردم کاشان به آن شهر نفرین شده می‌گفتند.
پس از انتقال تعدادی از آثار به موزه لوور پاریس، کارشناسان به قدمت آنها پی بردند وو رومن گیرشمن به ایران آمد و با همکاری آندره گدار رئیس موزه ملی ایران به کاوش در منطقه پرداختند. دو گورستان یکی با قدمت ۳۵۰۰ سال و دیگری ۳۰۰۰۰ سال در این منطقه وجود دارند. همچنین، دو تپه شمالی و جنوبی دارد که قدمت قدیمی‌ترین آثار یافت شده از تپه شمالی به ۷۵۰۰ سال و آثار مربوط به تپه جنوبی ۵۰۰۰۰ سال است. تپه سیلک در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

دیدنی های کاشان

 

دیدار از موزه ملی کاشان
موزه ملی کاشان در ضلع غربی باغ فین کاشان یکی دیگر از دیدنی های کاشان است. بنای موزه در سال ۱۳۴۶ بر روی خرابه‌های به‌جا مانده از خلوت نظام الدوله ساخته شده است. بیشتر از 400 اثری که در این موزه به نمایش درآمده است، مربوط به هزاره هفتم پیش از میلاد تا زمان معاصر است.
این موزه از طبقه‌ای با چندین تالار بزرگ و کوچک و یک زیرزمین تشکیل شده و دارای سهه قمست صنایع دستی، باستان‌شناسی و مردم‌شناسی است. صنایع دستی این موزه نیز شامل ظروف سفالی دوره‌های پیش و پس از اسلام و از جمله اشیای مفرغی، سرامیک، پوشاک، خط، کتابت و انواع بافته‌ها هستند.

دیدار از آرامگاه سهراب سپهری
آرامگاه سهراب سپهری عارف، شاعر و نقاش ارجمند ایرانی در صحن امامزاده سلطانن ‌علی‌ بن محمد باقر در مشهد اردهال کاشان در استان اصفهان قرار دارد. شعرهای این شاعر گرانقدر به زبان‌‌های انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی و اسپانیایی به ترجمه رسیده است. سپهری عزیز در اردیبهشت سال 1359 در اثر بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران دیده از جهان فروبست. قرار بود برطبق خواسته‌ خودش او را در روستای گلستانه به خاک بسپارند، اما یکی از دوستانش صحن امامزاده را پیشنهاد کرد، زیرا معتقد بود ممکن است در آنجا مزار وی بر اثر طغیان رود از بین برود.
ابتدا یک کاشی فیروزه‌‌ای روی قبر وی نصب‌ شد، اما خانواده‌اش سنگ سفید رنگی راا جایگزین آن کردند که‌ روی آن بخشی از شعر شاعر با نام «واحه‌ای در لحظه» به خط رضا مافی حکاکی شده‌ بود. این همان سنگی است که همه قبر شاعر جاودانه را با تصویر آن می‌شناسند و سادگی و شفافیت آن همواره یادآور‌ روح وی بود.
در سال ۱۳۸۴ در زمان بازسازی امامزاده، بر اثر برخورد مصالح و بی‌دقتی کارگرانن متأسفانه سنگ قبر شاعر شکست. تلاش شده بود تا سنگ قبری شبیه به سنگ قبر قبلی جایگزین آن کنند که این تغییر قابل تشخیص نبود. در ۲۹ اسفند سال ۱۳۸۷ سنگ قبر در حرکتی غیرمترقبه تغییر یافت. چند کارگر با یک بولدوزر سنگ قبر را کندند و سنگی سیاه و دراز به جای آن گذاشتند که نسبتی به نگاه این شاعر نداشت!!!

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به خانه های تاریخی کاشان به  لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها