دیدنی های شهر خوانسار


 درباره دیدنی های شهر خوانسار

دیدنی های شهر خوانسار::خوانسار از شهرهای استان اصفهان است و دیدنی های شهر خوانسار نیز مانند دیگر شهرهای این استان هم طبیعی و هم تاریخی است. خوانسار 450 چشمه دارد و جالب است بدانید که کلمه خوانسار به معنای چشمه‌های فراوان یا چشمه سار است. تاریخچه این شهر به پیش از اسلام می‌رسد.
خوانسار در شمال غرب استان اصفهان قرار دارد و از شمال به گلپایگان، از شرق به تیرانن و کرون و نجف‌آباد و از جنوب و غرب به فریدن محدود است. به علت ارتفاع بالا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است و به همین دلیل بسیار سرسبز است و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. این شهر از خوش آب و هواترین شهرهای ایران است.
یکی از دیدنی های شهر خوانسار دشت لاله های واژگون است که به طور جداگانهه مطالبی را در این مورد برایتان آورده‌ایم. بافت شهری خوانسار در میانه بافت روستایی و شهری گیر افتاده است. هنوز هم خانه‌های گلی با مردم ساده و بی‌پیرایه روستایی که درگیر زندگی روزمره هستند در آن دیده می‌شود و در عین حال ساختمان‌های جدید زیادی در حال سر بر آوردن از خاک این شهر هستند.
منطقه حفاظت شده گلستان کوه در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار و در مسیر خوانسار بهه اصفهان قرار دارد. از تفریحگاه‌های خوانسار می‌توان به پارک سرچشمه اشاره کرد. این پارک پر از حوضچه‌ها و جوی‌های پرآب است که از چشمه‌های کوه‌های خوانسار تأمین می‌شوند. این پارک از مناطق حفاظت شده است و می‌توانید در آنجا چادر بزنید و شب را به صبح برسانید.
مقبره‌ امام‌زاده‌ها و عارفان مشهور زیادی در این شهر وجود دارد. قبرستان قدیمی شهرر هم در کوهپایه است و حال و هوای عجیبی دارد که بد نیست سری به آنجا بزنید.


غار دامنه در سر راه خوانسار به اصفهان در منطقه‌اي به همین نام در يک دره قرار دارد.. روستای دره بید از دیگر تفرجگا‌ه‌های این شهر است. روستای تاریخی دماب در40 كیلومتری خوانسار در منطقه‌ای میان سه شهر خوانسار، گلپایگان و نجف‌آباد قرار گرفته است. این روستا با قدمت سه قرن با پاره‌ای از ویژگی‌های معماری و سیاسی چند اثر مهم تاریخی را در خود جا داده است.
روستای رحمت‌آباد در شمال غربی اصفهان و در ۳۰ کیلومتری خوانسار است. آرامگاهه باباپیر یا شیخ اباعدنان در پارک سرچشمه خوانسار از دیگر یادگارهای روزگار گذشته و مربوط به عصر صفوی است. شیخ عدنان عارفی است که در سده ششم هجری می‌زیسته است، ولی بنای گنبد هرمی و دوپوش آن به شکل دوازده پهلو که فاقد کاشی‌کاری است، در دوره صفوی ساخته شده است. در این آرامگاه شش تن از عارفان و مشایخ دیگر هم به خاک سپرده شده‌اند.
سوغاتی‌های شهر خوانسار زیاد است، اما گز انگبین و عسل خوانسار از بقیه شهرتت بیشتری دارد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دشت لاله های واژگون خوانسار به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها