دیدنی های شهر اردستان


بهترین دیدنی های شهر اردستان

دیدنی های شهر اردستان::  اگر در مسیر گشت و گذارتان به استان اصفهان راهتان به شهرستان اردستان افتاد حتماً از دیدنی های شهر اردستان هم دیدن کنید. این شهر در کویر مرکزی ایران و در شمال شرقی استان اصفهان قرار دارد و از غرب با نطنز، کاشان و آران و بیدگل، از شرق با نایین، از جنوب با اصفهان و از شمال با سمنان همجوار است.
بیشتر قسمت‌های این شهرستان به دلیل قرار داشتن در کویر آب و هوایی گرم و خشکک دارند. فقط روستاه‌های واقع در جنوبی و جنوب شرقی به دلیل وجود کوه‌های مرکزی ایران آب و هوای کوهستانی دارند.
وجود قنات‌های قدیمی در سطح شهرها و آبادی‌های این شهر گواه قدمت بسیار اینن منطقه است. آثار تاریخی و دیدنی های شهر اردستان بسیارند و روستاهای خوش آب و هوا برای بازدید در این منطقه کم نیستند.
در این شهرستان شانزده رشته قنات تاریخی قرار دارد که بیشتر آنها فعال هستند. قناتت ارونه، قنات دو طبقه، قنات پامیله، قنات خسرو شاه، قنات فیض آباد و قنات باب الرحی از قنات‌های معروف این شهر هستند.
شهر زواره نیز که خود دارای آثار تاریخی و قدمت بسیار است، از قسمت‌های دیدنی وو قابل تأمل این شهرستان است. در بافت قدیمی شهر زواره خانه‌های بی‌شماری از نوع چهار صفه‌ای قرار دارند که در برابر گرما و سرما کویر محافظ مردم بوده‌اند.
اردستان آثار تاریخی و اماکن دیدنی دیگری نیز دارد که در ادامه مهم‌ترین آنها را برای شماا معرفی کرده‌ایم.

ز
از مسجدهای تاریخی دیگر این شهر می‌توان مسجد امام حسن مجتبی (ع)، مسجدد خسرو، مسجد دربند و مسجد ملایعقوب را نام برد.

دیدنی های شهر اردستان

مقبره امیر اویس 
این مقبره که به آن سنگ سفید نیز می‌گویند، مقبره یکی از سرداران دوره شاه اسماعیلل صفوی است و در نوع خود بی نظیر است.
از دیگر مقبره‌های این شهر نیز می‌توان مقبره پیر اویس مهابادی (از عرفای دوران ایلخانی و تیموری) و مقابر بسیاری از عرفا و امامزادگان را نام برد.

خانه ارباب حسین مهابادی
این خانه از خانه‌های عصر قاجار به سبک معماری یزدی است و در سال 1384 در فهرستت آثار ملی ثبت شده است.

مسجد جامع زواره 
این بنا از مساجد دوران سلجوقی است که برای نخستین بار در تاریخ اسلام به شکلل چهار ایوانی ساخته شده است و اولین مسجد ایرانی در معماری مساجد اسلامی است و سال اتمام ساخت این بنا به سال 551 بر می‌گردد. تزینات گچ‌بری و آجرکاری این بنا به‌ویژخ خط کوفی بنایی آن بسیار زیبا و خاص است.
مسجد پامنار یا بنکویه و حسینیه بزرگ و کوچک زواره از دیگر مساجد شهر زواره هستند. از مقابر این شهر نیز مجموعه مقبره میربها الدین حیدر و امام زاده سیدکمال‌الدین حسین در روستای شهراب از مهم‌ترین‌‌ها هستند.
حصار و یخچال زواره، خانه هشت بهشت (نیری)، قلاع سنگ بست و حکیم باشی، کاخخ چهلستون در روستای سرهنگ‌آباد و خانه شهید مدرس در سرابه کچو از دیگر دیدنی‌های شهر هستند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سوغاتی های اصفهان می توانید به  لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها