دلایل نام گذاری استان خوزستان


اگر قصد سفر به یکی از شهر های استان خوزستان را دارید یعنی شما به دیدن مکان های تاریخی علاقه مند هستید و هدف شما از این سفر چیزی فراتر از گردش وخرید از بازارهای رنگی است ، پس ما شما را در این سفر به جنوب غرب ایران همراهی میکنیم .
 

استان خوزستان

 برای معرفی استان خوزستان باید از دلایل نام گذاری و ریشه نام خوزستان شروع کنیم ، چرا خوزستان؟

شاید شما هم دیده یا شنیده باشید که دربرخی از کتاب ها و یا پژوهش های تاریخی و جغرافیایی درباره نام خوزستان نوشته اند که نام پیشین خوزستان "عیلام" بوده که البته در بعضی از آن مقالات آنرا به صورت ایلام هم مینویسند

اینکه این ادعا چقدر صحت دارد را ما نه میتوانیم تایید کنیم و نه تکذیب چون هیچ وقت برای این ادعا سندی نشان داده نشده است جز چند روایت تاریخی در همان کتاب ها و مقالات .

اما آنچه که درباره نام خوزستان مشخص است و همه تاریخ نویسان روی آن اتفاق نظر دارند این است که خوزستان از ریشه کلمه هوزی که به مرور زمان برای تلفظ راحت تر به خوزی تبدیل شده است شکل گرفته (خوزستان یعنی : مردمان سرزمین خوزی ) و در زمان فارس باستان قوم خوزی یا همان هوزی در خوزستان امروز زندگی میکردند.

استان خوزستان امروزی ما ۶۴٬۰۵۷ کیلومترمربع مساحت دارد و از 2500 سال قبل قبایل های زیادی در آن زندگی میکردند . امروزه تعداد ساکنین این استان به حدود 5 میلیون نفر رسیده و هنوز هم قومیت های متفاوتی در این استان زندگی میکنند

استان خوزستان به خاطر رود های بزرگی که از رشته کوه های زاگرس سرچشمه میگیرد و در آن جاریست یکی از پر آب ترین استان های کوهستانی ایران به شمار می آید  و شاید به همین خاطر باشد که عده ای هم میگویند نام قدیم خوزستان  " اند" بوده که به معنی مکانی با آب‌ فراوان است.


 

همین آب های روان زیاد در استان خوزستان و آب و هوای گرم و مرطوب آن باعث شده که در بخش زیادی از استان خوزستان باغ ها و نخلستانهای زیبایی وجود داشته باشد که حتما شما در این سفر از دیدن آنها لذت خواهید برد .

مورد دیگری که شما از برخورد با آن در سفر به استان خوزستان شگفت زده خواهید شد تکثر قومیتی در این استان است از بختیاری و عرب گرفته تا فارس و لر که همگی با فرهنگ ها و گویش هاو حتی گرایش هاش مذهبی متفاوت در کنار هم و یا در شهر های مختلف استان زندگی میکنند. این مطلب شروعی برای آشنایی شما با استان خوزستان بود و دلایلی برای نام گذاری این استان به نام خوزستان.

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها