دق های استان سمنان


 درباره دق های استان سمنان

دق های استان سمنان:: در این مقاله می خواهیم درباره دق و دق های استان سمنان صحبت کنیم.

 

شباهت دق به کویر بسیار زیاد است و در بیشتر موارد با هم اشتباه گرفته می شوند. تشخیص صحیح اینکه کدام منطقه دق است و کدام منطقه کویر به کارشناسی دقیق نیاز دارد. ما در اینجا فقط توضیح کوتاهی درباره دق می دهیم و وارد مسایل تخصصی آن نمی شویم.

دق زمینی با خاک بسیار سنگین است که آب در آن نفوذ نمی کند. دق هیچ گونه پوشش گیاهی ندارد و تنها در اطراف آن می توان پوشش های گیاهی و جانوری را مشاهده کرد.

دق های استان سمنان

وجود گیاهان در مناطق بیابانی بسیار مفید می باشد. گیاهان مانع از جمع شدن نمک در سطح خاک و همچنین کاهش تبخیر آب می شوند. تبخیر آب باعث می شود تا نمک در سطح خاک متمرکز شود. برخی از گیاهان نیز به همراه آب املاح خاک را نیز جذب کرده و در نتیجه از املاح خاک کاسته می شود(مانند گیاهان شورزی).

دق های استان سمنان:

از دق های استان سمنان می توان دق اسماعیل مهلو(اسماعیل پهلوان)، دق بیارجمند، دق سنگ آب، دق دوشاخ، دق اسب انداز  را نام برد.

دق سنگ آب:

دق سنگ آب در جنوب روستای طرود در شهرستان شاهرود قرار دارد.( روستای طرود در حاشیه شمالی دشت کویر و یا کویر مرکزی واقع است. مردم این روستا بیشتر به دامداری شتر و گوسفند مشغول هستند و کشاورزی از طریق آب قنات انجام می شود)

دق اسماعیل مهلو:

دق اسماعیل مهلو یا دق اسماعیل پهلوان در شمال دشت کویر و جنوب روستای طرود قرار دارد. این دق شامل زمین هایی پوشیده از رسوبات پفکی است و تپه های آتشفشانی و گنبدهای نمکی نیز در آن دیده می شوند.(تپه آتشفشانی تپه ای مخروطی شکل است که از فوران مواد از دهانه آتشفشان تشکیل می شود)

در اطراف دق اسماعیل مهلو گیاهانی چون اشنان، گز، تاغ، خارشتر، بابونه، قیچ، تلخک و غیره دیده می شود.

از گونه های جانوری اطراف این منطقه میتوان شغال، روباه، کفتار، جبیر، آهو و از پرندگان کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب، دم جنبانک، گنجشک و از خزندگان لاک پشت و بزمجه را نام برد.

دق بیارجمند:

دق بیارجمند در پارک ملی توران در شهرستان شاهرود قرار دارد(پارک ملی خارتوران و یا توران بزرگ ترین ذخیره گاه زیست کره در ایران است).

چشمه های پرآب زیرزمینی دق بیارجمند نشان می دهد که این منطقه بطور موقت خشک شده است.

در اطراف این دق پوشش گیاهی گز و تاغ و جانورانی چون شغال، روباه، خرگوش، کبک، کرکس، کلاغ و غیره دیده می شوند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روستاهای استان سمنان  به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها