دشت لاله های واژگون خوانسار


 درباره دشت لاله های واژگون خوانسار

دشت لاله های واژگون خوانسار با گل های بسیار زیبایش در این فصل بسیار تماشایی است و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند. لاله های واژگون از گل‌های نادری هستند که فقط در اواسط بهار فرصت کوتاهی برای رخ نمایی دارند.
این گل به شکل زنگوله‌هایی به رنگ سرخ، نارنجی و زرد و ساقه‌ای حدود 120 سانتیی متر در ارتفاع بالاتر از 500 متر و در دشت‌های صخره‌ای می‌روید. لاله واژگون به‌ویژه پیاز آن سمی است، اما محلی‌های منطقه از آن برای درمان رماتیسم، درد دندان، درد سینه، سرفه، آسم و برونشیت استفاده می‌کنند و البته ناگفته نماند مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.
این گل‌ها از گونه‌های به‌شدت آسیب‌پذیر در طبیعت هستند و کندن حتی یک شاخه ازز آنها آسیب جدی به محیط زیست منطقه وارد می‌کند. متأسفانه برخی گردشگران به دیدن این گل‌ها اکتفا نمی‌کنند و درنهایت خودخواهی آنها را می‌چینند. باید بدانید که این گل‌ها مدت کوتاهی پس از چیده شدن پژمرده می‌شوند و از بین می‌روند. بهترین کار این است که تا می‌توانید با آنها عکس بگیرید و عکس‌ها را با خود به یادگار ببرید نه گل‌هایی که جای آنها در طبیعت است. به این ترتیب گردشگرانی که قرار است بعد از ما به منطقه بیایند هم از زیبایی آنها لذت خواهند برد و برای آیندگان نیز میراثی زیبا باقی خواهد ماند.
اگرچه لاله واژگون را می‌توان در میاندشت، چهارمحال بختیاری و کوهپایه رشته کوه دنا نیزز مشاهده کرد، ولی در استان اصفهان دو محل مجزا برای دیدن این گل وجود دارد. یکی دشت لاله گلستان کوه است و دیگری دشت لاله‌های واژگون دره بید که هر کدام زیبایی و طراوت خاص خود را در فصل بهار دارند. گل‌های دشت دره بید به دلیل ارتفاع پایین‌تر و گرم‌تر بودن منطقه زودتر از دیگر دشت‌های لاله‌های واژگون می‌روید.

دشت لاله های واژگون خوانسار


گلستان کوه خوانسار در دسترس‌ترین مقصد این جاذبه طبیعی است. دشت لاله هایی واژگون گلستان ‌کوه در دره باریکی در دامنه گلستان کوه شهر خوانسار در استان اصفهان قرار دارد. مردم محلی آن را با نام اشک سیاوش یا اشک مریم می‌شناسند که برگرفته از افسانه‌ای مربوط به پهلوان اسطوره‌ای ایران باستان است. این منطقه حدود 10 کیلومتر وسعت دارد و علاوه بر گردشگری منطقه‌ای تحقیقاتی در زمینه گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی نیز است.
دشت لاله‌های واژگون دره بید نیز در استان اصفهان و در ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب شهرر اصفهان در دره باریکی در روستای دره بید از توابع فریدن و در 20 کیلومتری داران قرار دارد. در اوایل اردیبهشت این منطقه غرق در لاله‌های واژگون است. در منطقه زیبای لاله واژگون دره بید گیاهانی مانند کنگر، کما، کرفس، تره، موسیر و شوید نیز می‌روید. چشمه روغنی، چشمه سفید و چشمه آقاخان از جمله چشمه‌های این دشت هستند.
در این منطقه سرویس بهداشتی و چند آلاچیق نیز برای استراحت در نظر گرفته شدهه است. بعضی این دشت را با دشت لاله های واژگون گلستان کوه اشتباه می‌گیرند البته هر دو دشت لاله های واژگون خوانسار محسوب می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تور ایران لطفا به لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها