درباره اردبیل


توضیحاتی درباره اردبیل

درباره اردبیل::واژه اردبیل که اصل آن را آرتا ویل می دانند و مرکب از دو بخش آرتا به معنی مقدس و ویل و بیل به معنی شهر است که با این توجیه آن را شهر مقدس ذکر کرده اند.

اردبیل یکی از کهن ترین شهرهای ایران است که برخی مورخان بنای شهر اردبیل را ب فیروز ساسانی نسبت داد ه اند.

اردبیل در دوره اشکانی در بین شهرهای آذربایجان در بین شهرهای آذربایجان یک از ممتاز ترین شهرها بوده است.

درباره اردبیل

درباره اردبیل

سنت های اردبیل:

مراسم شب چله:

مردم اردبیل اول چله بزرگ را یلدا و اول چله کوچک را خدرنبی می نامند که خانواده ها در این روزها مراسم هایی برپا می کنند. در شب یلدا بیشتر کشمش ، بادام ، گردو ، نخودچی ، که بر رویکروسی چیده اند را می خورند و در شب خدرنبی قوت تهیه می کنند.

اعیاد مذهبی

در این روزها دکانها و مغازه ها و بازار را چراغانی و آذین می کنند که زیباترین این مراسم ها میلاد امام حسین و حضرت مهدی (عج) است که به اوج خود می رسد.

چهارشنبه سوری

در اردبیل نیز مانند سایر شهرهای ایران آخرین چهارشنبه سال با مراسم خاصی برگزار می شود در اردبیل مردم علاوه بر پریدن از روی آتش ، صبح زود هم از روی آب روان می پرند که آن را مایه خیر و برکت و صفا می دانند صبح چهارشنبه سوری نیز در هر اتاقی شمعی روشن می کنند و کوزه تازه تهیه کرده که همان روز پر آب می کنند و در هر چهار گوشنه خانه می ریزند که معتقدند مانع پیدا شدن حشرات موذی است. مراسم آتش بازی در چهارشنبه سوری و ایام عید از قدیم بصورت مفصل برگزار می شود.

مراسم تحویل سال نو

در این لحظه همه در کنار سفره هفت سین می نشینند که با خواندن قرآن و فال حافظ همراه است.

مراسم طشت گذاری

از مهم ترین مراسم های تعذیه داری در اردبیل مراسم طشت گذاری می باشد که در سه روز آخر ذیحجه انجام می شود مردم این اردبیل طبق سنت قدیمی قبل از حلول ماه محرم در هر مسجد طشتهای بزرگی را که از مس و مفرغ و قدیم است را با دسته و تشریفاتی در جایگاه مخصوص در مسجد می گذارند و آن را پر از آب می کنند آب طشتها که برای نوشیدن است هر روز عوض می شود و جلوی جایگاه طشت نیز محلی برای نذر کردن و دعای حاجتمندان به شمار می آید. این طشتها تا آخر ماه صفر به همین حال نگهداری می شود. هر یک از محلات اردبیل در دهه اول محرم یک روز برای عزاداری دسته ایی برگزار می کنند و به بازار و مساجد محلات دیگر می روند دسته ها مرکب از سینه زنان و زنجیرزنان، اسبها و علمهای است و علماء و مردان مسن درجلوی آنها زیر بیرق مخصوص محله حرکت می کنند.

موسیقی و آواز:

موسیقی نیز که از هنرهای جذاب است مردم اردبیل آن را گناه می دانستند و لی کمتر کسی بوده است که آنرا دوست نداشته باشد. به همین خاطر مردم علاقه مند اردبیل پنهانی و در خفا آن را یاد می گرفته اند و در بعضی از خانواده ها مراسم موسیقی خانوادگی برگزار می کردند و با ضرب و و دف و گارمان به شادی و سرور می پرداختند ولی ساز زدن در عموم را کار مطربان می دانستند و مطرب را انسانی شهوط ران و فاقد اصالت خانوادگی می دانستند مردم اردبیل آواز خوش را دوست می داشتند و برای شنیدن صدای برخی از آوازخوانان، که در فصل بهار و اوایل شب، در کنار نهر بالخلو و بر سر پل داشکسن یا گوشه های دیگر شهر اردبیل ، آواز طرفداری کرده واعظ و روضه خوانی را که بمناسبت، در بالای منبر اشعاری را با آوای دلنشین می خواند بر دیگران ترجیح می دادند.

آلات موسیقی قدیم در اردبیل معمولاً دف ، ضرب ، کمانچه ، تار ، نی لبک ، قره نی و گارمان بوده است ولی برخی از استادان تنهابا یک سینی و با حرکت دادن انگشت های خود روی سینی آواز می خواندند.

درباره اردبیل

مناطق طبیعی و گردشگری استان اردبیل

کوه سبلان

سبلان یک از معروفترین کوه آتشفشانی خاموش در ایران است که قله آن سومین نقطه مرتفع ایران است. دهانه آتشفشانی قیف شکل این کوه بصورت دریاچه ای بسیار زیبا درامده و معمولاً درطی سال پوشیده از برف و یخ است.

کوه های دیگر استان اردبیل

ارتفاعات باغرو

صلوات داغ

خروسلو

رودهای استان اردبیل

ارس ( آراز)

خیاوچای

قره سو

نیمن چای

دریاچه های استان اردبیل

شورابیل: همان طور که از نام آن پیداست بسیار شور بوده است که خواص درمانی داشته و مردم شهر های دیگر نیز برای درمان به این دریاچه می آمدند و لی با افزودن آب شیرین از شوری آن کاسته شد و خواص درمانی خود را از دست داد.

شورابیل از مناطق نمونه گردشگری و تفریحی اردبیل است که دارای امکانات ورزشی و فرهنگی و تفریحی بسیار است از جمله قایقرانی ، دوچرخه سواری ، دومیدانی ، باغ وحش ، شهربازی کودکان ، و هتل های زیبا است و همچنین یک رستوران در وسط دریاچه که بخاطر منظره زیبای آن مراجعه کننده زیادی دارد.

نئور: که آن را فیروزایی بر نگین استان اردبیل میدانند که یکی از زیباترین دریاچه های کشور می باشد که یکی از بهترین ماهی های قزآلا که از بهترین ماهی ها در جهان است قزل آلای رنگین کمان می باشد که در این دریاچه پرورش داده میشود. که یکی از بهترین جای اردبیل برای گردشگر ی است و هر سال تعداد زیادی برای ماهیگیری و تفریح به این دریاچه می آیند.

قره سو: دریاچه قره سو که قسمت مرداب آن زیستگاه پرندگان است در کنار جاده زیبای حیران و منطقه جلگلی فندقلو قرار دارد که محل پرورش گونه های نادر گیاهی است و همچنین بزرگترین پیست اسکی روی چمن  بصورت طبیعی در این جنگل قرار دارد.

دیگر دریاجه های استان اردبیل:

دریاچه شورگل

دریاچه نوشهر

دریاچه آلوچه

دریاچه ملا احمد

درباره اردبیل

بقعه شیخ صفی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیل که در میدان عالی قاپوی اردبیل قرار دارد و متعلق به دوران صفویه بوده با حفاری های جدید قدمت آن را به دوران ایلخانان می دانند و سلسه صفویه و طریقت صفوی ، نام خود را از شیخ صفی الدین اردبیلی گرفته است. سلسه صفی الدین در خانقاهی در اردبیل زندگی می کرد و تا زمان مرگ شیخ حیدر، آن خانقاه مقر رهبران طریقت صفوی بود. در مورد اصل و نسب خاندان صوفی، دیدگاه های متفاوتی مطرح است. منابع رسمی دوره صفویه مانند حبیب السیر، نسب این خاندان را به امام موسی بن جعفر (ع) می رسانند که در صحت آن تردید است و قابل اثبات علمی نیست. از آنجا که صفویه، مذهب تشیع را رسمی و مدعی نیابت امام دوازدهم (عج) شدند، لذا برای تحکیم عقیده خود، نسب نامه جعلی ساختند. احتمالاً اجداد این خاندان از کردسنجاری موصل و دیار بکربودند که در زمان فیروزشاه زرین کلاه یکی از اجداد شیخ صفی به آذربایجان و آران و بعد اردبیل آمدند.

سرسلسله شیوخ صفوی، شیخ صفی الدین اردبیلی در کلخوران اردبیل متولد شد. وی بعد از سپری کردن مراحلی، مرید شیخ زاهد گیلانی شد. شیخ صفی هفده سال در خدمت شیخ زاهد و طریقت زاهدیه گیلان بود تا آن که شیخ زاهد درگذشت و شیخ صفی الدین جانشین مرشد خود شد. او تا لحظه مرگ ریاست طریقت را بر عهده داشت و این طریقت ب نام وی به طریقت صفوی نام گذاری ش و در واقع ادامه طریقت زاهدیه بود.

جانشینان شیخ صفی الدین اردبیلی به ترتیب شیخ صدرالدین، خواجه علی، شیخ ابراهیم، شیخ جنید، شیخ حیدر و در نهایت شاه اسماعیل موسس سلسله صفوی بودند.

 مزار شیخ صفی ، همسرش ، شاه اسماعیل صفوی و شهیدان جنگ چالدران در آن قرار دارد و شامل گنبد الله الله ، موزه چینی خانه، مسجد جنت سرا ، خانقاه ، چله خانه ، شهیدگاه ، حرمخانه و چراغ خانه می باشد.

درباره اردبیل

چشمه های استان اردبیل

شهرستان مشکین شهر بخاطر اینکه در دامنه حاصل خیر سبلان واق شده از طبیعتی زیبا و دلنشین و اب و هوای خنک و آب های معدنی فراوان برخوردار است که یکی از با صفاترین و زیباترین شهر های استان اردبیل است. این شهرستان نه چشمه معدنی دارد:

درباره اردبیل

1- چشمه قوتور سوئی:

این چشمه یکی از مشهورترین چشمه های مشکین شهر و دامنه سرسبز سبلان است که در 25 کیلومتری جنوب لاهرود و 48 کیلومتری جنوب مشکین شهر واقع شده است. درجه حرارت آب در حوض و نزدیک مظهر چشمه، 41 درجه است. آب این چشمه، در گروه آب های معدنی سولفاته کلسیک و سدیک و گوگرددار گرم قرار دارد. این چشمه در درمان بیماری های روماتیسمی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. آب این چشمه روی بیماری های مجازی تنفسی برونشیب های مزمن همراه یا بدون آسم، سرفه های تشنجی، تشنج های عضلاتی، جوش های بدن و آماس و دردهای مفصلی اثر مفید و موثر دارد.

2- چشمه قیزجه مشکین شهر

3- چشمه آبگرم شابیل

4- چشمه ایلاندو

5- چشمه دوبدو ( دودو )

6- چشمه آبگرم موئیل

7- چشمه قوتور سوئی موئیل

8- چشمه آق سو مشکین شهر

9- چشمه ملک سوئی

شهر توریستی سرعین که در جنوب غربی اردبیل و جنوب شرقی دامنه کوه سبلان قرار دارد و بخاطر آب گرم های معدنی که در این شهر قرار دارد جذابیت خاصلی به این شهر بخشیده است. شهر سرعین در ابتدا یک روستا کوچک بوده وی بخاطر چشمه های معدنی مورد توجه بیماران و مسافران قرار گرفته است. ساخت هتل ها و مسافرخانه ها، فروشگاه ها، موسسه های دولتی و راه جدید و آسفالته اردبیل به رونق این شهر جهانگردی افزوده است. که هر ساله انبوهی از مسافران به ویژه در تابستان بخاطر واقع شدن در دامنه سبلان و مناطق زیبای کوهستانی و داشتن چشمه آب گرم به این شهر سفر می کنند.

1- مجتمع اب درمانی سبلان : این مجتمع اولین و ب نظیرترین مجتمع آب درمانی ایران و خاورمیانه است. مجتمع آب درمانی سبلان دارای دو طبقه مجزا برای بانوان و اقایان است. مهم ترین امکانات ان مجتمع به شرح زیر است:

سه استخر سر پوشیده ، چهار واحد سونای خشک ، دو واحد سونای بخار ، حوضچه های آب سرد ، دوش های آب گرم و سرد، وان های انفرادی ، حوضچه های تحت فشار ، بوفه ، رستوران ، نماز خانه ، سالن های انتظار ، بخش فیزیوتراپی

2- آبگرم گاومیش گی

3- آبگرم ساری سو

4- آبگرم قره سو ( اعصاب سوئی )

5- آبگرم بش باجیلار

6- آبگرم ژنرال

7- چشمه گوز سوئی

8- آبگرم قهوه خانه

9- آبگرم پهنلو

10- آبگرم حمام شفا

11- آبگرم یل سوئی

آبگرم سردابه :

ابگرم سردابه یا یا ساری داوای اردبیل، که خاصیت درمانی برای بیماران یرقان و بیماری زردی دارد و در نزدیکی شهرستان اردبیل می باشد

آبگرم برجلو

آبگرم و آب معدنی بیله درق

آبگرم خلخال

درباره اردبیل

صنایع دستی استان اردبیل:

گلیم ، جاجیم ، شال ، مسند ، سفالگری ، صنایع چوب مانند معرق ، منبت وخراطی ، مصنوعات چرمی و قالیبافی ( قالیچه قوبای اردبیل بسیار معروف است ) قلاب بافی ، مفرش ، خورچین ، ورنی ( ورنی و زیرانداز حاوی رنگها و طرحهای برگرفته از طبیعت زیبای آذربایجان ، بیشتر توسط عشایر ایل سون دشت مغان بافته میشود ) از میان صنایع دستی استان مسند نمین شهرت جهانی دارد و از اقلام مهم صادرات استان به سایر نقاط کشور و کشورهای خارجی است.

غذاهای محلی اردبیل:

آش دوغ ، پیچاق قیمه ، کوفته ، لونگی ، خشیل ، هرا ، قویماق ، تورشی قورمه ، ساچ ایچی ، سبزی قورمه ، سوغان سو ، اوماچ آشی ، یارما آشی ، بوزباش ، قاتیق خوروشی ، تاس کابابی ، چیغرتما ، ساری حالوا ، تر حالوا ، زنجبیل حالواسی ، قیساوا ، قیقانان و ...

درباره اردبیل

سوغاتیهای اردبیل :

سرشیر ، کره حلوای سیاه ، آبنبات ، شیرینهای محلی و تخمه آفتابگردان ، عسل خالص سبلان و ...

درباره اردبیل

عزیزان و علاقمندانی که قصد مسافرت های تفریحی به این استان زیبا سرشار از جاذبه های مهیج و طبیعی را دارند برای اطلاع از تورهای ارائه شده به مقصد این کشور از جمله تور اردبیل می توانند به سایت تورزپرس مراجعه کنند.

 

برای خرید یا رزرو تور اردبیل کلیک کنید.

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها