خیابان چهارباغ اصفهان


معرفی خیابان چهارباغ اصفهان

خیابان چهارباغ اصفهان ::حتماً تا حالا نام خیابان چهارباغ اصفهان را شنیده‌اید. این خیابان به دلیل قدمت و زیبایی آن در میان گردشگران معروف است و افرادی که به شهر تاریخی اصفهان می‌روند، برای دیدن و لذت بردن از این خیابان زمان می‌گذارند و از خنکای درختان بهره می‌برند.
عدد چهار در معماری ایرانی تأثیرگذار بوده است. چهار عنصر اصلی حیات برای ایرانیانن جنبه تقدس دارد. باغ‌هایی که به‌وسیله معابر و گذرگاه‌ها به چهار قسمت تقسیم می‌شده‌اند چهارباغ نام دارند. نخستین باغی که در ایران با شکل چهارباغ بنا شده است، باغ پاسارگاد بوده است.

 خیابان چهارباغ اصفهان

خیابان چهارباغ اصفهان از خیابان‌های تاریخی است که بین دروازه دولت و سی و سه پل قرار گرفته و دارای دو قسمت چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی است. تاریخ ساخت این خیابان به سال هزار هجری بازمی‌گردد. در گذشته جویی از بین رودخانه زاینده رود و این خیابان رد می‌شده است. در این خیابان مسیر ویژه افراد سواره وجود دارد و در اطراف آن باغ‌هایی قرار دارند که برای ساخت عمارت میان امرا تقسیم می‌شده است، اما مردم نیز از آنها استفاده می‌کردند.
چهارباغ عباسی از سی ‌و ‌سه پل آغاز می‌شود و به سمت شمال شهر امتداد یافتهه است. چهارباغ بالا نیز از سی‌ و‌ سه پل شروع می‌شود و تا دروازه‌ شیراز ادامه دارد. سی‌ و سه پل خیابان اصلی چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی را به یکدیگر مرتبط می‌کند. چهارباغ پایین نیز در امتداد چهارباغ عباسی به سمت شمال شهر بنا شده است.
در شرق خیابان باغ‌های بلبل، توت و درویشان و در غرب باغ‌های تخت، هشت‌گوشهه (هشت بهشت) و تاکستان قرار داشتند. در حال حاضر فقط باغ هشت‌گوشه از میان تمام آنها باقی مانده است و دیگر باغ‌ها توسط پادشاهان به دست نابودی سپرده شده‌اند.

خیابان چهارباغ اصفهان
بیشتر ساختمان‌های باستانی و تاریخی در شهر اصفهان در زمان قاجار به آنها بی‌مهریی شده‌ و از شکوه آنها کاسته است. اگر توجه و محافظت مردم نبود این باغ نیز به کلی از بین رفته بود. امروزه نیمی از زیبایی شهر اصفهان را علاوه بر اماکن تاریخی سرسبزی و وجود درختان کهن تشکیل می‌دهد.
سلطان مسعود میرزا دستور تخریب چهارباغ را صادر کرد و عمال شروع به قطع درختانن کردند. خبر تخریب باغ به گوش حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی رسید. وی به طلاب دستور دادند تا مانع تخریب چهارباغ شوند. طلاب فوراً به چهارباغ رفتند و پس از درگیری با عمال موفق شدند مانع قطع درختان شوند.
تاریخ عالم آرای عباسی، روزنامه ملا جلال یا تاریخ عباسی و روضه‌الصفویه سه اثریی هستند که نویسندگان در آنها به توصیف چهارباغ پرداخته‌اند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به کاخ های اصفهان می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

تور ارزان ایران این امکان را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد که از جاذبه های گردشگری اصفهان استان های دیگر ایران دیدن فرمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها