خوزستان استان چند ملیتی


 درباره خوزستان استان چند ملیتی

خوزستان استان چند ملیتی:: مناسب برای یک سفر و اگر شما قصد سفر به یکی از شهر های این استان را دارید یعنی شما به دیدن مکان های تاریخی علاقه مند هستید و هدف شما از این سفر چیزی فراتر از گردش وخرید از بازارهای رنگی است ، پس ما شما را در این سفر به جنوب غرب ایران همراهی میکنیم .

درباره نام خوزستان

برای معرفی این استان باید از دلایل نام گذاری و ریشه نامش شروع کنیم ، چرا خوزستان؟

شاید شما هم دیده یا شنیده باشید که دربرخی از کتاب ها و یا پژوهش های تاریخی و جغرافیایی درباره نام خوزستان نوشته اند که نام پیشین اش "عیلام" بوده که البته در بعضی از آن مقالات آنرا به صورت ایلام هم مینویسند.

اینکه این ادعا چقدر صحت دارد را ما نه میتوانیم تایید کنیم و نه تکذیب چون هیچ وقت برای این ادعا سندی نشان داده نشده است جز چند روایت تاریخی در همان کتاب ها و مقالات .

ریشه کلمه خوزستان

اما آنچه که درباره نام این استان مشخص است و همه تاریخ نویسان روی آن اتفاق نظر دارند این است که خوزستان از ریشه کلمه هوزی که به مرور زمان برای تلفظ راحت تر به خوزی تبدیل شده است شکل گرفته (خوزستان یعنی : مردمان سرزمین خوزی ) و در زمان فارس باستان قوم خوزی یا همان هوزی در خوزستان امروز زندگی میکردند.

استان امروزی ما ۶۴٬۰۵۷ کیلومترمربع مساحت دارد و از 2500 سال قبل قبایل های زیادی در آن زندگی میکردند . امروزه تعداد ساکنین این استان به حدود 5 میلیون نفر رسیده و هنوز هم قومیت های متفاوتی در این استان زندگی میکنند.خوزستان استان چند ملیتی

رودهای بزرگ کرخه و دز

این استان به خاطر رود های بزرگی که از رشته کوه های زاگرس سرچشمه میگیرد و در آن جاریست یکی از پر آب ترین استان های کوهستانی ایران به شمار می آید  و شاید به همین خاطر باشد که عده ای هم میگویند نام قدیم استان  " اند" بوده که به معنی مکانی با آب‌ فراوان است.

همین آب های روان زیاد در این استان و آب و هوای گرم و مرطوب آن باعث شده که در بخش زیادی از استان خوزستان باغ ها و نخلستانهای زیبایی وجود داشته باشد که حتما شما در این سفر از دیدن آنها لذت خواهید برد .

خوزستان استان چند ملیتی

مورد دیگری که شما از برخورد با آن در سفر به این استان شگفت زده خواهید شد تکثر قومیتی در این استان است از بختیاری و عرب گرفته تا فارس و لر که همگی با فرهنگ ها و گویش هاو حتی گرایش هاش مذهبی متفاوت در کنار هم و یا در شهر های مختلف استان زندگی میکنند. این مطلب شروعی برای آشنایی شما بااین استان تاریخی بود و دلایلی برای نام گذاری این استان به نام خوزستان.خوزستان استان چند ملیتی

با مراجعه به لینک موجود میتوانید تمام اطلاعات گردشگری استان خوزستان را  داشته باشید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها