خانه های دیدنی آذربایجان شرقی


 درباره خانه های دیدنی آذربایجان شرقی

خانه های دیدنی آذربایجان شرقی:خانه علی مسیو: علی مسیو یکی از شخصیتهای برجسته و مشهور نهضت مشروطه در آذربایجان بوده و این خانه منسوب به او می باشد. وی یکی از بنیانگذاران دسته مجاهدین تبریز و از رهبران ایشان بوده و همیشه در سختی ها پای مردانگی پیش گزارده و گره از کارها می گشود. رحیم خان به تبریز آمد علی چون خانه اش در زیر پای سواران او بود از آنجا بیرون آمده و به محله امیرخیز نزد ستارخان رفت. رحیم خان خانه او را به تاراج برد. پسر بزرگ علی مسیو حاجی خان نیز یکی از سردستگان مجاهدان مشروطه بوده است و در جنگ روس از پیشگامان بود و لذا در این جنگ در غیاب او و پدرش علی مسیو که در آن زمان درگذشته بود، دو پسر نوجوان علی مسیو به نامهای حسن و قدیر مورد غضب روسها قرار گرفته و اعدام شدند. موقعیت این بنا در خیابان ارتش جنوبی کوچه صدر بن بست ختایی ها می باشد.

خانه استاد شهریار: موزه شهریار در خانه سابق استاد" شهریار" شاعر شهیر ایران که قدمت آن از شروع شده، واقع است. این بنا از طرف شهرداری تبریز به موزه تبدیل شد. در این موزه مجموعه آثار هنری و ادبی و لوازم شخصی شهریار به نمایش در آمده است. بزرگ ترین اثر استاد، کلیات ارزشمند دیوان اشعار او به زبان پارسی و بخشی از آن به زبان ترکی آذری است. معروف ترین بخش از این آثار شهریار ،"کتاب حیدر بابایه سالم"است."سید محمد حسین بهجت تبریزی" معروف به"شهریار"فرزند سید اسماعیل موسوی خشکنابی در تبریز چشم به جهانگشود و تحصیالت خود را در تبریز و تهران در رشته طب ادامه داد. استاد شهریار در 35 سال زندگی پرفراز و نشیب خود شهرت بسیاری کسب نمود و کتاب های وی به زبان های مختلف ترجمه گردید. استاد شهریار که یکی از شعرای بزرگ ایران محسوب می شود، شهریور به سرای جاوید شتافت و در مقبرة الشعرای تبریز به خاک سپرده شد. موقعیت این بنا در خیابان مقصودیه پشت عمارت شهرداری می باشد.
خانه مشروطیت: با توجه به نقش بزرگی که آذربایجان به ویژه مردم تبریز در پیروزی انقالبب مشروطه داشته اند، تأسیس موزه ای برای نگهداری و ارائه آثار و یادگارهای به جای مانده از رهبران بزرگ آن انقالب و نیز جمع آوری اسناد و مدارک و عکس های مستند مربوط به حوادث انقالب مشروطه در خانه مشروطه بسیار بجا و شایسته و حتی ضروری بود.خانه های دیدنی آذربایجان شرقی بنابراین کلیه اشیای مربوط به این دوره از تاریخ ایران از موزه آذربایجان و نیز اشیای اهدایی مردم و بازماندگان رهبران و مجاهدین انقالب مشروطیت فراهم آمد و نخستین پایه این موزه به صورت حاضر را بنا نهاد. موقعیت این بنا در خیابان شهید مطهری روبروی مسجد جامع می باشد.خانه های دیدنی آذربایجان شرقی

خانه پروین اعتصامی: خانه پروین اعتصامی مربوط به دوره پهلوی اول است و در تبریز خیابان عباسی جنب مسجد میرآقا کوچه ساوجبالغی پالک 4 واقع شده و این اثر در به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه بهنام: خانه بهنام یا بهنام گنجهای یا قدکی یکی از ساختمانهای تاریخی شهر تبریزز است که در اواخر دوران زندیان و اوایل دوران قاجار به عنوان یک خانه مسکونی ساخته شده است. در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، این خانه نوسازی و با نقاشی هایی تزیین شد. این خانه شامل یک ساختمان اصلی، بعنوان ساختمان قشالقی و یک ساختمان کوچک بعنوان ساختمان ییالقی است. مانند بسیاری از خانه های قدیمی ایرانی، این خانه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است. در بازسازی اخیر این خانه، تاکنون چند نگارگری ایرانی فرسکو کشف گردیده است که هم اکنون در حال تعمیر شدن توسط متخصصان است. خانه بهنام بخشی از مدرسه معماری دانشگاه هنر اسالمی تبریز است.خانه های دیدنی آذربایجان شرقی

خانه قدکی: این خانه و خانه بهنام و خانه گنجه ای زاده جمعا از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده و جزء مجموعه دانشگاه هنر اسالمی تبریز می باشد و در محور تاریخی و فرهنگی تبریز واقع شده است. بنا متعلق به اواسط دوره قاجاریه بوده و در دو دوره تکمیل شده است و شامل اندرونی و بیرونی است. از سـردر به هشتی و از هشتی به حیاط باغچــه وارد می شود. پنجره های اروسی آن با شیشه های رنگی به شمال و جنوب باز می شود. ایوان ستون دار در جنوب رفیع و بلند است. ارتفاع ستون های ایوان شمالی معادل ارتفاع طنبی است. اتاق های گوشوار در طرفین طنبی قرار گرفته است. زیر اتاق طنبی حوضخانه است. سقف حوضخانه گنبد با کادربندی آجری و با سکوهای جانبی و حوض سنگی دارای جلوه خاصی است. اندرونی دارای اتاقهایی در اضالع شرقی و غربی حیاط می باشد. تناسبات معماری، وسعت ساختمان و تنوع طاق ها و گنبدها در سقف زیرزمینها جالب توجه است. علاوه بر تناسبات کلیه اندام های بنا که چشمگیر است، نمای ساختمان دارای انواع طرحهای آجرکاری است. ظرافت اروسی ها، آئینه کاری و گچبری سقف ایوان و تنوع کاربندی های آجری، آرایش حوض و باغچه و اتاق با کیفیت عالی است.
سورتمه سواری پارک ائل گلی تبریز: بزرگترین و نخستین مجموعه سورتمه سواری شمالل غرب کشور با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری تبریز طراحی و راه اندازی شده است. طول مسیر سورتمه تبریز 621 متر میباشد که به دو صورت کابین های یک و دونفره طراحی شده و چشم انداز زیبای تبریز در طول مسیر حرکتی کابین ها برای استفاده کنندگان از این مجموعه جذابیتهای خاص خود را خواهد داشت.

خانه های دیدنی آذربایجان شرقی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های تاریخی و مذهبی آذربایجان شرقی  لطفا به لینک داده شده مراجعه نمایید

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها