خانه های تاریخی کاشان


اطلاعاتی درباره خانه های تاریخی کاشان


خانه های تاریخی کاشان:: خانه طباطبایی ها از خانه های تاریخی کاشان و از شاهکارهای هنر معماری قدیم ایرانن زمین است. این خانه در بافت قدیم کاشان در محله سلطان امیراحمد قرار دارد. مرحوم سیدجعفر طباطبایی که از تاجران فرش بوده در سال 1250 قمری آن را ساخته است.
این خانه با فرهنگ و اقلیم خاص مردم شهر سازگار و دارای سه بخش اندرونی، بیرونی وو مخصوص خدمه است. مساحت این خانه ۴۷۰۰ مترمربع است و ۴ حیاط، ۴۰ اتاق، ۴ سرداب، ۲ قنات و ۳ بادگیر دارد. سبک معماری این خانه نیز به شیوه گودال باغچه، حجاب‌دار، درون‌گر و متقارن است.
نقاشی، آينه‌کاری و گچ‌بری‌ها و پنجره‌های مشبک گچی از تزئینات منحصر به فرد این خانهه هستند. خانه طباطبایی ها در سال‌های ۱۳۷3 تا ۱۳۷۶ مرمت و بازسازی و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

خانه های تاریخی کاشان

خانه تاریخی بروجردی ها
خانه بروجردی ها هم از معروف‌ترین و زیباترین خانه های تاریخی کاشان و در همان محلهه سلطان میراحمد است. این خانه تاریخی در قرن سیزدهم هجری ساخته شده است. بادگیرهای قرینه هلالی بر بام تالار و کلاه فرنگی روی آن جلوه خاصی را به بنا داده‌اند.
نقاشی‌ها و گچ‌‌بری‌های آن زیر نظر دو هنرمند بزرگ استاد کمال الملک و میرزا ابوالحسنن غفاری کاشان انجام شده است. حاج سید حسن نطنزی از تاجران نطنزی مقیم کاشان صاحب و معمار این خانه استاد علی مریم کاشانی بوده‌ است.
مساحت این خانه حدود ۳۰۰۰ مترمربع است و متشکل از دو حیاط اندرونی و بیرونیی است. ورودی‌های اصلی و فرعی، راهرو، هشتی، حیاط، زمستان‌نشین، تابستان‌نشین، آشپزخانه، حیاط‌های سرپوشیده و زیرزمین خانه با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه بسیار سازگار است. در بام تالار هم نورگیرها و بادگیرهایی خودنمایی می‌کنند که در زمره آثار بدیع معماری سنتی ایران به شمار می‌روند.
بر طبق نام آن، آنآن  یاین خانه به اهالی بروجرد تعلق ندارد، اما به دلیل اینکه مراوداتت تاجران نطنزی با تجار شهر بروجرد بوده است، به ایشان بروجردی می‌گفته‌اند. ساخت این مجموعه حدود ۱۸ سال (۱۲۹۲ تا ۱۳۱۰) طول کشیده است و بیش از ۱۵۰ بنّا و هنرمند گچ‌کار و آینه‌کار روی آنکار کرده‌اند.
خانه بروجردی ها دو بخش بیرونی و اندرونی دارد. بخش بیرونی در واقع همان ساختمان وو حیاطی است که امروزه گردشگران از آن بازدید می‌کنند که شامل حیاط مرکزی، راهرو ورودی، ایوان جنوبی، تالار سرپوشیده و نورگیر بالای آن، اتاق‌های تابستانی و حیاط‌های خلوت بین اتاق‌ها و بالاخانه‌هایی که در دو طرف تالار اصلی به طور قرینه واقع شده‌اند. بخش درونی نیز خود دارای دو بخش جنوبی و شمالی است. این خانه نیز در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌ است.

خانه تاریخی عامری ها
خانه عامری ها هم در همان محله سلطان میراحمد در خیابان علوی قرار دارد. این خانههه بسیار بزرگ با مساحت 9500 مترمربع 85 اتاق و چند حیاط دارد که حیاط بیرونی و اندرونی قدیمی‌‌ترین آن است. این مجموعه را مرحوم سهام السلطنه عامری در قرن سیزدهم هجری قمری به عنوان محل سکونت فاميلی بنا کرده است.
این مجموعه دارای 3 خانه با 5 حیاط مرکزی است و فضاهای سرپوشیده متنوعی دارددد که مهم‌ترین بخش این مجموعه خانه عامری‌ ها است. این خانه شامل 2 بخش اندرونی و بیرونی با حوضخانه، ایوان‌‌ها و شاهنشین‌‌های هفت‌دری و تعدادی اتاق‌‌های سه‌دری است که گرداگرد حیاط به طور قرینه استقرار یافته‌‌اند. تمام بنا پر از تزئینات گچ‌بری، یزدی و رسمی‌بندی، نقاشی، مقرنس، درودگری، منبت‌کاری و گره چینی است.خانه های تاریخی کاشان
این خانه بلندترین بادگیر را در میان بادگیرهای خانه‌های کاشان دارد. همچنین، حمامم اختصاصی زنانه و مردانه جدا از هم داشته است. این خانه تنها خانه‌ای است که نقب دارد.خانه های تاریخی کاشان
این خانه در زمان پهلوی ترک و کم‌کم به ویرانه تبدیل شد. مرمت آن در اوایل سال 138000 شروع شد و بخش‌های تخریب شده با کشف عکس‌ها بازسازی شدند. این مجموعه در حال حاضر اقامتگاه گردشگران داخلی و خارجی است.خانه های تاریخی کاشان

اسامی خانه های تاریخی کاشان
علاوه بر این سه خانه که از مهم‌ترین خانه های تاریخی کاشان هستند، خانه‌های دیگرییی هم در کاشان هستند که اسامی آنها در ادامه آمده است. برخی از خانه‌ها پس از مرمت برای اقامت گردشگران در نظر گرفته شده‌اند. شما می‌توانید در زمان سفر به شهر کاشان، به جای اقامت در هتل‌ از این خانه‌ها برای داشتن خوابی آرام و اقامتی دل‌انگیز استفاده کنید و خاطره‌ای خوش از این شهر با خود به خانه‌تان به ارمغان ببرید. حتی وقتی به خانه برگردید، دلتان برای آرامش آن بناها تنگ خواهد شد.
خانه آزادمنش، خانه آل یاسین، خانه ابریشمی، خانه احسان، خانه اخباری، خانه اصفهانیان، خانه اقتصادی، خانه بارفروش، خانه بافنده، خانه باکوچی، خانه بالا خانه چی، خانه بخشی، خانه بلال، خانه بنی کاظمی، خانه پورحکیمی، خانه پدیدار، خانه پهلوان زاده، خانه تاج، خانه جویایی، خانه جعفر مقدم، خانه جعفر نراقی، خانه جهانی بانی، خانه حاج قربان، خانه حاج محمد اصفهانی، خانه حدادپور، خانه خداشناس، خانه دستمالچی، خانه روئین تن، خانه رشادی، خانه شاه یلانی، خانه شریفیان، خانه شعبانی مقدم، خانه عباسی مقدم، خانه عباسی ها، خانه عطارها، خانه قریشی، خانه کارخانه چی، خانه مبصرالممالک صالح، خانه محسنی آراسته، خانه مدرسیان، خانه مرتضوی، خانه مظفری، خانه مکی، خانه نوبختی و مجموعه حوضخانه حاج سید محمد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات راجع به جشن گلابگیری کاشان به لینک داده  شده مراجعه کنید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها