خانه توفیقی - موزه شهدای زنجان


خانه توفیقی - موزه شهدای زنجان

آیا خانه توفیقی در زنجان را می شناسید؟ خانه توفیقی در استان زنجان واقع شده و به عنوان گنجی ناشناخته در مرکز شهر زنجان قلمداد می شود. خانه توفیقي از جمله بناهاي اواخر دوران قاجار و اوايل پهلوي محسوب می شود. با تور زنجان علاوه بر بازدید از جاذبه های گردشگری متنوع زنجان، بازدید از خانه توفیقی که بسیار معروف است را در برنامه خود جای دهید. البته با دیدن نوع معماری و تزئیناتی که در این خانه تاریخی استفاده شده است، به خوبی نمایان است که متعلق به چه دورانی می باشد. سبک و سیاق معماری و تزئینی آن، از الگوی متقارن معمول و رایج اواخر قاجار و اوایل پهلوی نشات گرفته است. کنده کاری ها، طرح ها و زنگ های زیبا در نمای داخلی و سقف ها، و حتی آجرکاری های زیبای این بنا که با مهارت تزئیین شده اند، سبب زیبایی و چشم نواز شدن این خانه سنتی شده است و بی شک می تواند نظر هر بازدید کننده ای را به خود جذب کند.

خانه توفیقی - موزه شهدای زنجان

 

بنایی که روزی منزل مسكوني بوده است، امروزه گنجینه ای گرانبها به شمار می رود و هر روزه بازدید کنندگان زیادی را به خود می بیند. این بنا در واقع منزل مرحوم علي اكبر خان توفيقي، نخستين شهردار و رئيس بلديه شهر زنجان بوده است. هم اکنون از این خانه به عنوان گنجينه ای از آثار شهيدان، برای بنياد شهيدان استان زنجان مورد استفاده قرار می گیرد. این بنا برای مردم زنجان دارای اهمیت بسزایی می باشد. به همین علت است که بارها و بارها مورد رسیدگی و مرمت قرار گرفت. در واقع طرح مرمت و احیای خانه‌ توفیقی در سال 1377 شروع شد. این طرح مرمت به‌صورت کاملا فشرده در مدت زمانی کوتاه در حدود شش ماه اجرا شد. طرح مرمت خانه توفیقی شامل مطالعات و شناخت، آسیب‌شناسی، طرح مرمت کالبدی و طرح احیاء می باشد. از آن جایی که برای موزه شهدا در نظر گرفته شده بود، فضا ها و دکوراسیون داخلی نیز بر همین اساس طراحی شده است. در موزه شهدای گمنام زنجان، هنگام ورود به خانه توفیقی، اولین موردی که نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند حجم پيش آمده تالار طبقه اول با ستون هاي گرد آجري آن در قسمت ورودي ساختمان مي باشد. این بخش در واقع پر كار ترين بخش نماي ساختمان از نظر نماسازی با آجر و تزئینات است. از بخش های تزئینی بنا می توان به آجر چيني رخبام در نماي جنوبي و همچنين آجر كاري ساده و مختصر دو طرف در اصلي اشاره کرد.

خانه توفیقی - موزه شهدای زنجان

 

از دیگر مواردی که در خانه توفیقی وجود داشته و زیبایی خیره کننده ای دارد می توانیم به تزئينات گچبري، نگارها، گچكاري ديوارهاي طبقه اول در محل تلاقي سقف هاي كاذب، استفاده از لمبه، طراحی های زیبا، رنگ هاي زيب و به كار بردن آجر هاي تزئيني به شكل هاي قاب بندي در طرح هاي مختلف اشاره کنیم که از جذابیت های این خانه می باشد. از مواردی که بی شک نظر هر بیننده و گردشگری را به خود مجذوب می کند، تصاویر و آثار شهدای زنجان است که در داخل خانه به معرض نمایش گذاشته شده است.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • خوزستانی | سه‌شنبه 14 شهریور 1396

    تور داخلی یک روزه هم دارید؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها