حمام فین کاشان


 درباره حمام فین کاشان

حمام فین کاشان:: باغ فین کاشان در خیابان امیرکبیر در 6 كیلومتری جنوب شهر كاشان قرار دارد. این باغ به دلیل آرایش خاص و آب رسانی اهمیت ویژه‌ای دارد. در بخش جنوبی باغ دو حمام موجود است که به حمام کوچک و حمام بزرگ معروف هستند. حمام کوچک همراه با بنای باغ در دوران صفویه و حمام بزرگ در دوران قاجاریه ساخته شده ‌است.
حمام کوچک همان حمام فین است که ناصرالدین‌شاه امیرکبیر صدراعظم خود را در آن بهه قتل رساند. حمام بزرگ مخصوص امیران و حمام کوچک مخصوص خدمتکاران بوده است.حمام فین کاشان

 

گرمخانه، ورودی، خزینه، آبنما، محل نظافت و رختکن (سربینه) قسمت‌های مختلف حمام‌ها را تشکیل می‌دهند. کانال‌هایی برای تعویض آب حوضچه‌‌ها و خزینه‌‌ها در کف حمام‌ها وجود دارد و دیوار‌ها با عایق رطوبتی خاص متشکل از ماسه، آهک یا ساروج پوشانده شده‌اند. امروزه این دو حمام به هم متصل و در‌ها از بيرون باغ بسته شده‌اند. البته شهرت حمام فین نه تنها به خاطر تاریخی بودن، بلکه به خاطر زیبایی آن نیز است.حمام فین کاشان

ویژگی‌های باغ فین کاشان
اندازه باغ ۲۳ هزار متر مربع است. حفظ تقارن در آن اهمیت ویژه‌ای داشته است. این باغغ یک حیاط مرکزی دارد که با بارو، دیوار و برج‌های استوانه شکل محصور شده‌ است. کوشک قاجاری بنای موجود در این باغ مزین به نقاشی‌های دیواری و سقفی در انتهای باغ واقع شده است. ساختمان‌های موزه ملی، حمام سلطنتی، اتاق شاه‌نشین و خلوت کریمخانی پس از دوران صفویه در باغ ساخته شده‌‌اند.
طراح باغ ریاضی‌دان معروف غیاث ‌الدین جمشید کاشانی است. آب از عناصر اصلی درر طراحی این باغ است و به شکل‌های راکد، روان، فورانی و جوششی وجود دارد. زیر همه جو‌ها و دور همه حوض‌ها در یک متری زمین لوله‌هایی از جنس سفال (تنبوشه) تهیه شده است که از یک سو به حوض‌ها وصل و از سوی دیگر در انتهای جوی‌ها مسدود هستند. آب از یک سو وارد می‌شود و وقتی انتهای لوله مسدود است، آب از فواره‌ها بیرون می‌ریزد. به دلیل اینکه سطح زمین دارای شیب است، برای تقسیم فشار قطر لوله را متفاوت درست کرده‌اند و بخش ابتدایی لوله از انتهایی قطر بیشتری دارد. 12 چشمه تأمین کننده آب حوض اصلی هستند و آن را حوض جوش می‌گویند. سپس، آب در جو‌ها جریان می‌یابد.


درختان باغ را ۱۱ اصله درخت چنار و ۵۷۹ اصله درخت سرو تشکیل می‌دهند که بیشترر آنها 470-100 سال قدمت دارند. متأسفانه در 15 سال گذشته، به‌ویژه پس از سال ۱۳۸۶، مجموعه‌ای عوامل باعث بیماری و خشک شدن درختان شده‌اند.
حمام فین در سال ۱۳۱۴ در فهرست آثار ملی ایران و مجموعه باغ در سال ۲۰۱۱ میلادیی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جشن گلابگیری کاشان به  لینک داده شده مراجعه نمایید

برای اطلاع از قیمت تور ایران و بازدید از جذاب ترین جشن ها و مراسم در ایران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها