جنگل های استان سمنان


 درباره جنگل های استان سمنان

جنگل های استان سمنان::  پس از عبور از کویرهای بکر ودیدنی، نوبت به جنگل های استان سمنان می رسد. برای مقاله امروز، از بین جنگل های استان سمنان قدیمی ترین جنگل های ایران را انتخاب کرده ام. جنگل اولنگ و جنگل ابر

جنگل اولنگ: جنگل و ارتفاعات اولنگ در شهرستان شاهرود استان سمنان و در امتداد کوه قلعه میران قرار دارد. قلعه موران یا میران قله ای به ارتفاع 2430 متر است که در جنوب شهر رامیان قرار دارد. این قله وسیع ترین قله کشور است. جنگل اولنگ، ابر و تخته بادو اطراف قلعه میران را فرا گرفته اند.

اولنگ در زبان ترکی به معنی سرسبز و باد خیز است. ارتفاع بالای جنگل اولنگ از سطح دریا، پایین بودن درجه هوا در فصل تابستان و داشتن اقلیم های متفاوت خشک و نیمه خشک، مرطوب و نیمه مرطوب، تنوع گیاهی و جانوری را در این جنگل به وجود آورده است.

پوشش گیاهی جنگل اولنگ مرتعی و جنگلی است. از نوع پوشش مرتعی این جنگل میتوان به گونه های گیاهی چون استیپا، فستوکا، برموس، درمنه، چوبک و کلاه میرحسن اشاره کرد و از گونه های جنگلی درختان و درختچه های بلوط، افرا، شیردار، ولیک، ازگیل، کرکو، اسپند و زرشک کوهی است.(استیپا نوعی گیاه گندمی است با ریشه چوبی. درمنه گیاهی کوهی با خواص دارویی فراوان و بیشتر برای درمان بیماریهای معده استفاده می شود)

گونه های جانوری جنگل اولنگ شامل خرس، خوک وحشی، گرگ، شغال، پلنگ، روباه، کل و بز، شوکا و از پرندگان بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین و قرقاول است.

جنگل ابر: جنگل ابر شاهرود در نزدیکی روستای ابر و از قدیمی ترین جنگلهای هیرکانی است. این جنگل دارای گونه های گیاهی و جانوری کمیاب است. از ویژگی های جنگل ابر نزدیک بودن ابرها به درختان است که گویی درختان به روی ابرها شناور هستند. از دیدنیهای این جنگل آبشار آلوچال است. آبشار آلوچال دو آبشار بزرگ هستند که از فاصله چند متری به هم رسیده و آبشار اصلی را تشکیل می دهند.

جنگل ابر مرز بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است و در مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار قرار دارد که باعث جابجایی ابرها می شود. در این جنگل درختان سوزنی برگ و درختان پهن برگ در کنار هم دیده می شوند.

از گونه های گیاهی این منطقه گیاهانی چون راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار و نمدار هستند.

از گونه های جانوری جنگل ابر میتوان خرس، گرگ، پلنگ، شغال، روباه، کل و بز و از پرندگان کبک، عقاب، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیدنیهای سمنان لطفا به لینک داده شده مراجعه  نمایید

شما عزیزان می توانید با استفاده از تور ارزان ایران از تمامی جاذبه های گردشگری کشور دیدن کنید برای اطلاع از قیمت ها بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها