جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان


 درباره جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان

جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان ::از دیگرمناطق جذاب و دیدنی استان سمنان جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان است. جنگل های شهرستان دامغان استان سمنان سهم بزرگی در زمینه منابع طبیعی ایران دارند و در جهت پیشگیری از سیلاب و فرسایش خاک بسیار مورد اهمیت هستند.

در کل جنگل ها به سه بخش تقسیم می شوند: جنگل های پهن برگ(درختان پهن برگ مانند افرای سیاه یا افرای زبان گنجشکی و بلوط)، جنگل های سوزنی برگ(درختان سوزنی برگ همیشه سبز و قاوم مانند کاج و سرو) و جنگل های بیابانی و کویری( ازپوشش گیاهی این نوع جنگل ها درختچه و بوته است که به گرما و خشکی و شوری مقاوم هستند. جنگل های بیابانی و کویری در حقیقت جنگل نیستند اما چون از آب و خاک و محیط محافظت می کنند جنگل نامیده شده اند)

جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان از جمله جنگل های این منطقه می باشند.

جنگل اسپیرو: این جنگل در شمال دامغان و در 12 کیلومتری شهر کلاته رودبار واقع شده است. برای رسیدن به جنگل اسپیرو از دامغان به شهر کلاته رودبار رفته و سپس مسیر بادله کوه را ادامه میدهیم.جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان

‎ جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان

 

کلاته رودبار یکی از شهرهای استان سمنان است و در بخش مرکزی شهرستان دامغان قرار دارد. این روستا از مهاجرینی که بیشتر از استان مازندران بودند شکل گرفت و اکنون بزرگترین روستای استان سمنان است که به شهر ارتقاء یافته است.

بادله کوه از روستاهای دهستان رودبار در شهرستان دامغان وزبان مردم آن مازندرانی است. از آثار تاریخی بادله کوه میتوان قلعه تپه بادله کوه را نام برد. این قلعه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است.جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان

جنگل اسپیرو پوشیده از درختان ارس است(ارس یا سرو کوهی، گونه ای سرو با ارزش است که بیشتر در کوهستان و ارتفاعات می روید). در سال 93 این درختان دچار آفت جنگلی شدند و بعلت نداشتن بودجه کافی و امکانات لازم آسیب فراوانی دیدند.

جنگل سیاه خانی: این جنگل نیز در شمال شهرستان دامغان واقع شده است و از مسیر جاده گلوگاه میتوان به آن رسید. این جاده بر اثر سرمای هوا و رانش زمین هموار نیست. ابتدای ان آسفالت اما بیشتر آن خاکی و پر از سنگ ریزه است.

 

چشمه هایی که در جاده گلوگاه وجود دارد باعث سرسبزی و زیبایی این مسیر شده است. در راه چندین روستا نیز وجود دارد که آنها نیز محل مناسبی برای گردش و اقامت هستند( یک شب اقامت در این روستاها را به شما توصیه می کنم). جنگل سیاه خانی در یک دره واقع شده و رودخانه های کوچکی از آن عبور می کنند. اطراف این دره با صخره های زیبا محصور شده است.جنگل سیاه خانی و جنگل اسپیرو دامغان
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها