جشن گلابگیری کاشان


 درباره جشن گلابگیری کاشان

جشن گلابگیری کاشان ::مراسم گلابگیری از جشن‌های بسیار زیبایی است که گردشگران بسیاری را در اردیبهشت ماه روانه شهر کاشان می‌کند. پيدايش گل سرخ به  پنجاه میلیون سال پیش برمی‌گردد و به صدها گونه متفاوت تغيير ژنتيك پیدا کرده است. گل سرخ محمدي قمصر به دليل شرايط ويژه منطقه تغيير ساختار ژنتيك داشته و بهترين نوع گل محمدي را ايجاد كرده است.
وجود نقش گل بر سفالينه‌هاي سيلك و اشعار و سفرنامه‌ها همگی بر وجود گل در قمصرر تأكيد داشته‌اند. گلاب ماده‌ معطر، مقطر و مقدس با كاربردهاي مختلف همیشه مورد توجه ساكنان این منطقه بوده است. تاريخ گلابگيري به آيين باستاني «عيد گلابي» بازمي‌گردد كه امروزه به «لتان» معروف است و در شهرهای دیگر نیز از آن به جشن گلابگیری یاد می‌کنند.جشن گلابگیری کاشان
قمصر علاوه بر داشتن سابقه دیرینه پرورش گل، اصيل‌ترين روش توليد گلاب را دارد.. منحصرترين روش گلابگيري اوليه اسانس‌گيري به روش موسوم به ترمذي یا همان توليد گلاب با غلظت بالا است. بيش از ‪ دویست تكنيك در گذشته مرسوم بوده است و البته روش‌های رایج این روزها صنعتي ساده به حساب مي‌آيد.
قمصر در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر کاشان است. نام گلاب با قمصر عجین شده است ولیی در دیگر روستاها مانند کامو، ون، سده و وداقان نیز انجام می‌شود. روستاهای وادقان و ون که در ۵۰ کیلومتری شمال کاشان هستند گلاب غلیظ‌تری نیز تهیه می‌شود. شهر نیاسر هم که به کهن باغشهر ایران معروف است، در ۳۰ کیلومتری غربی کاشان قرار دارد.
گرفتن گلاب ناب نياز به شناخت هنر گلابگيري دارد. مراسم گل چيني و جشن گلابگيريي هر سال از اوايل ارديبهشت شروع مي‌شود و تا آخرهای خرداد ادامه دارد.
با شکفتن گل‌ها همه افراد خانواده صبح زود از خانه خارج می‌شوند و به گل چینیی می‌پردازند. گلابگیرها بخشی از خانه خود را برای انبار کردن گلاب می‌گذارند.جشن گلابگیری کاشان

جشن گلاب گیری کاشان
برای مراسم گلابگیری به وسایلی مانند پارچ مسی، دیگ مسی، قرابه، نی و شیشه نیازز است. هر 1 کیلو از گلبرگ را همراه با 1 لیتر آب در یک دیگ مسی می‌ریزند و روی هیزم می‌گذارند. با گذاشتن در دیگ و تهیه واشر لاستیکی بین دیگ و در از نشست بخار جلوگیری می‌شود. روی در دیگ سوراخی وجود دارد که به لوله‌های آلومینیومی و استیل وصل است و سر دیگر لوله به پارچ منتهی است. بخار پس از رد شدن از لوله در پارچی که داخل آن آب سرد وجود دارد، می‌رود و پس از سرد شدن گلاب درست می‌شود. البته کل این فرآیند 5 تا 7 ساعت به زمان نیاز دارد.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها