جاذبه های گردشگری تاریخی دامغان


جاذبه های گردشگری تاریخی دامغان

تا چه اندازه با جاذبه های گردشگری تاریخی دامغان آشنایی دارید؟ دامغان شهری با قدمت دیرینه است و جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی از جمله قلعه، تپه، کاروانسرا، گنبد و بازار دارد. دامغان شهری کهن و تاریخی است و قدمت آن به دوره اشکانیان می رسد و به همین علت آثار باستانی دامغان متنوع هستند و مربوط به دوره های تاریخی مختلف می شوند. بسته به اینکه شما به کدام دوره تاریخی علاقه دارید می توانید از این آثار دیدن کنید. از جاذبه های گردشگری تاریخی دامغان می توان مسجد تاریخانه، تپه حصار، قلعه گرد کوه، گنبد زنگوله، کاروانسرای دامغان، مقبره پیرعلمدار، بازار دامغان و قلعه گیو تنگه را نام برد. در ادامه به معرفی بخشی از این جاذبه های تاریخی می پردازیم.

 

مسجد تاریخانه از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری تاریخی دامغان

اگر که به معماری دوره ساسانی علاقمند هستید از مسجد تاریخانه دیدن کنید. این مسجد به سبک ایرانی ساخته شده و یک نمونه ی کامل از معماری دوره ساسانی است.

 

تپه حصار از کهن ترین تپه های تاریخی ایران

در صورتی که به تاریخ ایران باستان و پیشینیان علاقه دارید از تپه حصار دیدن کنید. بدون شک تپه حصار با قدمت 4000 ساله خود می تواند برای شما بسیار جالب باشد.

 

 کاروانسرا و بازار دامغان بهترین سوژه عکاسی

اگر علاقه به عکاسی دارید و بهتر از آن، دوربین حرفه ای دارید، تاریکی و روشنی حجره های تو در توی بازار دامغان و ریتم منظم اتاق های دور تا دور حیاط کاروانسرای دامغان بعنوان سوژه عکاسی، بسیار فوق العاده هستند. حتما امتحان کنید.

 

قلعه ها از دیگر جاذبه های گردشگری تاریخی دامغان

قلعه های تاریخی بسیاری در دامغان هستند که مورد توجه اسماعیلیان بوده اند. آنها این قلعه ها را تسخیر می کردند و یا خود به ساختن آن می پرداختند. قلعه گرد کوه از جمله این قلعه های تاریخی است که در دوره اسماعیلیان رونق گرفت. جالب اینکه نام این قلعه در اثر بی نظیر ادبیات فارسی، شاهنامه فردوسی نیز آمده است. گرد کوه یا گنبدان دژ، نام کوهی است که اسفندیار مدتی در آن زندانی بود.

 

قلعه گیو تنگه قلعه ی تاریخی دیگری از دامغان است. نام این قلعه نیز در شاهنامه آورده شده و مکانی است که رستم در آن به جنگ با دیوان می رود. بازدید از قلعه های گرد کوه و گیو تنگه بسیار لذت بخش است و تجربه ای جدید برای هر گردشگر است.

 

مقبره پیر علمدار و گنبد زنگوله

 

این مقبره، از مقبره های تاریخی و جالب توجه دامغان است. مقبره پیر علمدار متعلق به پدر یکی از فرمانروایان سمنان است و به دلیل گنبد خود، از شهرت بسیاری برخوردار است.

 

گنبد زنگوله گنبدی خشتی و مربوط به دوره ایلخانی است. دقیقا مشخص نیست که مقبره های داخل این گنبد متعلق به چه کسانی است. بازدید از این دو گنبد زیبا را در سفر به دامغان فراموش نکنید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • ناهید | پنج‌شنبه 15 تیر 1396

    جاذبه های دیدنی دامغان خیلی بیشتر ازینه از جمله تنگه زندان دامغان، غار شیرند دامغان، چشمه قلقل دامغان و بنای آجری دامغان هم خیلی عالی هستن که جذابیت توریستی خیلی بالایی دارن.
  • علیرضا | شنبه 17 تیر 1396

    با سلام و خسته نباشید مطلبتون در مورد دامغان بسیار خوب و عالی بود ممنون
  • ساناز | شنبه 17 تیر 1396

    چه جالب من نمیدونستم که دامغان اینهمه جای دیدنی و جالب دارد
نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها