جاذبه های گردشگری بسطام


بهترین جاذبه های گردشگری بسطام

جاذبه های گردشگری بسطام:: در این مقاله درباره جاذبه های گردشگری بسطام صحبت میکنیم.

بسطام شهری در بخش بسطام شهرستان شاهرود استان سمنان است. این شهر از شمال به استان گلستان، از شرق به شهرستان میامی و از غرب به قله شاهوار منتهی می شود. بنا برگفته ها بسطام نام حاکم خراسان در زمان خسرو پرویز بوده و بنابراین قدمت تاریخی بسطام به 8000 سال قبل از میلاد مسیح می رسد.

آب و هوای این شهر در تابستان خنک و در زمستان سرد می باشد. عمده محصول بسطام زردآلو است که باغهای آن در سرتاسر شهر دیده می شود.

جاذبه های گردشگری بسطام عبارتند از:

دشت بسطام، تپه سنک چخماق، برج کاشانه، آرامگاه بایزید بسطامی، پارک سر آسیاب

آرامگاه بایزید بسطامی: آرامگاه بایزید بسطامی در مجموعه ای متشکل از یک مسجد و چند مزار قرار دارد. در این آرامگاه دو اتاق کوچک و درکنارهم دیده می شود که خانقاه بایزید بوده اند. این اتاق ها با گچ بری های زیبایی تزئین شده اند.

مسجد بایزید دارای دو شبستان می باشد و مناره آن نیز از دیگر آثار تاریخی این مجموعه است.

راهروی ورودی آرامگاه بایزید در زمان الجایتو(محمد خدابنده از سلاطین ایلخانی) ساخته شده و نام الجایتو در کتیبه ای سنگی در سر در ورودی آن آمده است.

فضایی به نام شربت خانه در این آرامگاه وجود دارد که مربوط به قرن چهارم است. در گذشته مردم در شربت خانه ها گرد هم می آمدند و شربت می نوشیدند و درباره مسائل روز صحبت می کردند.

بیشتر قسمت های آرامگاه بایزید بسطامی مربوط به دوره ایلخانیان می باشد.

تپه سنگ چخماق: تپه سنگ چخماق در شمال شهر بسطام قرار دارد و شامل دو تپه در شرق و غرب می باشد. قدمت این تپه ها به 8000 تا 9000 سال قبل  می رسد. تحت حفاری های انجام شده در تپه سنگ چخماق ظروف و ابزارهایی مربوط به دوران نوسنگی پیدا شد که نشان دهنده قدمت این تپه می باشد.

برج کاشانه: برج کاشانه در جنوب بسطام قرار دارد. ارتفاع این برج 20 متر و به شکل چند ضلعی منتظم است. این بنا آتشکده زردشتیان در دوره باستان بوده و در دوره های بعد جهت دیده بانی و رصد ستاره ها استفاده می شده است.

پارک سرآسیاب: پارک سرآسیاب بسطام پارکی زیبا با جویبارهای روان از میان درختان کهنسال است. این پارک در تابستان آب و هوای خنک و مطبوعی دارد.

جاذبه های گردشگری بسطام

مسیر تهران – بسطام:

از تهران به سمت شهرستان ورامین رفته و پس از عبور از شهرهای گرمسار، آرادان، سرخه، سمنان، دامغان و شاهرود به بسطام خواهید رسید. این مسیر 420 کیلومتر است و حدود 5 ساعت زمان می برد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیدنیهای سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها