جاذبه های گردشگری استان زنجان


جاذبه های گردشگری استان زنجان  را به طور کامل بشناسید

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • بناي رختشويخانه (موزه مردم‌‍شناسي رختشويخانه):

بنای رختشویخانه زنجان در محله قدیمی عباسقلی خان شهر زنجان، در خیابان سعدی روبروی خیابان ۷ تیر، در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی به دستور رئیس بلدیه، علی اکبر توفیقی (شهردار وقت زنجان)، براي رفاه حال بانوان ساخته شده است. این بنای تاریخی عام المنفعه در سطح کشور بی نظیر و منحصر به فرد می باشد. این مکان مهم تاریخی در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

فضا های این مجموعه را می‌ توان به دو بخش مدیریت رختشویخانه شامل حیات و قسمت مسکونی و فضای اصلی شستشوی رخت که خود دارای چهار قسمت است تقسیم کرد. حیاط محوطه‌ ای است شامل درختکاری و فضای سبز و اعیانی آن در جبهه شمالی شامل دو اتاق و یک ورودی است که این ورودی فضاهای محوطه، سرایداری و محل شستشوی رخت را به همدیگر متصل می‌ نماید. پلان و نمای این واحد مسکونی، دارای بار فرهنگی بوده و به سبک معماری سنتی شناخته شده زنجان احداث گردیده‌ است.

جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • بازار بزرگ زنجان:

بازار بزرگ زنجان يكي از مهمترين مجموعه هاي تاريخي در ايران و يكي از شاخص‌ترين جاذبه‌ها براي بازديد گردشگران ورودي به استان است. اين جاذبه كه در بافت تاريخي شهر و در منطقه سبزه ميدان واقع شده، از طويل‌ترين بازارهاي سرپوشيده و تاريخي كشور است. اين بنا با قدمت 200 ساله خود نزديك به 1000 باب مغازه، بازارچه، سراهاي تاريخي، تيمچه، حمام‌ و مساجد و .... دارد. يكي از سراهاي قديمي و فعال اقتصادي در بازار بزرگ زنجان سراي ناصري است و تخصص آن‌ها در خريد و فروش انواع قالي به ويژه قالي افشار است كه در سال 1320 هجري قمري در زمان قاجاريه ساخته شده و از دو قسمت تشكل مي‌شود امروزه اين مكان مختص فرش فروش‌هاست و داراي 15 حجره است پس از دالان در قسمت داخلي، باغچه‌اي مربعي شكل واقع شده و به انبار و پرداخت فرش اختصاص دارد و در انتهاي آن يك كارخانه قندريزي، كله قند و كلوخ مي‌سازد.  

بازار بزرگ زنجان

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • عمارت ذوالفقاري ( موزه مردان نمكي):

در يكي از محلات قديمي زنجان و در ضلع شمال سبزه ميدان و مسجد جامع قرار گرفته است عمارتي تاريخي مربوط به اواخر دوران قاجار و اوايل دوره پهلوي در 2 طبقه به صورت اداري- مسكوني بنا شده است : طبقه اول بخش اداري و دفتري خاندان ذوالفقاري و بخش دوم بخش مسكوني بوده است. اين بنا جزء خانه‌هاي عمارت فرنگي است و داراي سقف شيرواني مي‌باشد. در حال حاضر به عنوان موزه مردان نمكي مورد استفاده قرار گرفته است. در اين بناي تاريخي همراه با مومياي‌هاي نمكي اشياي دوران پيش از تاريخ، تاريخي و دوران اسلامي به نمايش گذاشته شده است.

عمارت ذوالفقاري

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • مردان نمكي:

موميايي هاي 6 گانه و بي‌نظير در جهان كه طي اكتشافات معدن نمك چهرآباد زنجان به دست آمده است. قدمت اين موميايي‌ها به 2400 تا 1500 سال پيش بازمي‌گردد. 3 مورد از اين موميايي‌ها ي طبيعي در موزه ذوالفقاري نگهداري مي‌شود. اين موميايي‌ها همواره مورد توجه باستان ‌شناسان خارجي قرار گرفته و مطالعات فراواني بر روي آن‌ها صورت گرفته كاملترين موميايي كشف شده  متعلق به مرد نمكي شماره 4 مي‌باشد كه يك نوجوان 16 ساله است و در كنار خود داراي گوشواره‌اي از جنس نقره و داراي چاقوي دسته استخواني و ابزار و ادوات ، كفش چرمي ‌نيز‌مي‌باشد. لباسهایی که بر تن مومیایی‌های معدن نمک دوزلاخ در چهرآباد محفوظ مانده، اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد نحوه پوشش، رنگ‌آمیزی و بافتن پارچه در زمان خود به ما می‌دهد. مثلاً مومیایی شماره ۴ لباس کامل بر تن دارد و پارچه‌های لباس هم در وضع بسیار مناسبی حفظ شده‌اند.

مردان نمكي

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • معبد داش كسن:

اثري شگفت انگيز از كنده‌‌كاري سنگ در دل كوه و از جاذبه‌هاي گردشگري استان زنجان و شهرستان سلطانيه مي‌باشد كه در نزديكي روستاي وير قرار گرفته." داش كسن" نامي تركي به معناي حجاري يا كنده‌كاري سنگ است. اين بناي صخره‌اي بي‌نظير در 18 كيلومتري شهرستان سلطانيه واقع شده و به عنوان تنها معبد بودايي در ايران شناخته مي‌شود .

معبد داش كسن

 • مقبره ملاحسن كاشي:

 از جاذبه‌هاي گردشگري استان زنجان و شهرستان سلطانيه كه در 5/2 كيلومتري جنوب گنبد سلطانيه قرار گرفته. مقبره عارف، نویسنده و شاعر بزرگ دوره ايلخاني و از آثار ارزشمند تاریخی استان است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است. گنبد اين بناي يادبود به صورت سه پوسته ساخته شده و كتيبه نصب شده در اين مقبره نشان مي‌دهد كه ساخت اين بناي يادبود تا پايان دوره پادشاهي شاه تهماسب صفوي ادامه داشته است.

مقبره ملاحسن كاشي

 • غار كتله خور:

از زيباترين و بي‌نظيرترين غارهاي  ايران در فاصله 165 كيلومتري  زنجان و 5 كيلومتري شهر گرماب قرار دارد كه در مقايسه با غار عليصدر به دليل خالص بودن آهك موجود در آن از شفافيت و زيبايي خاصي برخوردار است. زمان شكل گيري اين غار به 3 ميليون سال پيش برمي‌گردد. اين غار از چندين طبقه مجزا تشكيل شده و در حال حاضر 4 طبقه از اين غار شگفت انگيز شناسايي شده و مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. اين مكان داراي بخش هاي مختلفي است كه از آن جمله مي‌توان به بخش ورزشي( مورد استفاده صخره‌نوردان و غارنوردان) ، تفريحي و فرهنگي غار( سالن طبيعي و بسيار بزرگدر اعماق غار براي برگزاري همايش‌ها و جلسات كاربرد دارد) اشاره نمود.

غار كتله خور

 • گنبد سلطانيه :

به عنوان معروف ترين و تنها پايگاه جهاني در استان است كه توسط سازمان يونسكو در فهرست ميراث جهاني ثبت شده . اين بنا به عنوان يكي از شاهكارهاي معماري در دنيا بوده  . اين گنبد چهل و هشت متري داراي هشت ايوان بر روي پلاني هشت ضلعي با هشت مناره در ابتداي قرن هشتم و توسط هشتمين ايلخان مغول ساخته شده است. الجايتو( سلطان محمد) مانند نياكان خود نسبت به گم كردن گور پس از مرگ دچار ترديد شده بود براي همين منظور به دستور وي بنايي ساخته شد به نام گنبد سلطانيه كه نمونه مشابهي در سطح كشور ندارد. معماران اين بنا عليشاه تبريزي و رشيدالدين فضل اله بودند كه در مدت 10 سال (703-713 قمري) آن را احداث كردند در احداث اين بناي عظيم سه هزار نفر مشاركت داشته اند. بخش اعظمي از تزئينات داخلي گنبد سلطانيه را گچ‌بري‌هايي تشكيل مي‌دهد كه هفتصد سال است سقف ايوان‌هاي داخلي را مفروش كرده است استفاده از تركيبات رنگ قرمز (اخرايي) در تزئينات گچ‌بري بناهاي ايراني در انحصار گنبد سلطانيه است.

گنبد سلطانيه

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • روستاي شيلاندر:

روستاي شيلاندر كه به صورت عاميانه در ميان مردم محلي چيلاندر ناميده مي‌شود در 63 كيلومتري شهر زنجان واقع شده . اين روستا از زيباترين روستاهاي استان زنجان است و پس از گذر از روستاي تهم و روستاي علي آباد قرار گرفته و جاده زنجان- طارم ( زنجان- طارم) منتهي به اين روستاست واز روستاهاي با معماري پلكاني مي‌باشد. از آنجايي كه معماري اين روستا بسيار شبيه ماسوله بوده و به شكل شگفت‌آوري در بافت كوهستاني قرار گرفته است به ماسوله زنجان لقب گرفته است. وجود آبشارهاي فراوان و طبيعت بكر و شاداب منطقه زيبايي اين روستا را چندين برابر كرده است. اين روستا جزء بهترين مناطق طبيعت گردي و از روستاهاي هدف گردشگري در استان محسوب مي‌شود.

روستاي شيلاندر

 • روستاي درسجين:

اين روستا در 15 كيلومتري شهرستان ابهر در استان زنجان قرار گرفته است. مردم روستاي درسجين  به زبان بختياري كه از معروف ترين لهجه‌ها و گويش‌هاي دودانگه در اين ناحيه است، صحبت مي‌كنند. اين روستا به دليل وجود بافت باارزش روستايي، چشم‌انداز زيبا و مناظر طبيعي به عنوان يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان با بافت تاريخي محسوب مي‌شود. زيبايي‌هاي طبيعي و خانه‌هاي تاريخي اين روستا سبب جذابيت اين مكان در ميان گردشگران اكوتوريسم  شده. اهالي اين روستا اغلب در زمين‌هاي كشاورزي و باغباني و دام‌پروري مشغول هستند و مردم محلي محصولاتي مثل شير و ماست و كره و همچنين عسل طبيعي توليد مي‌كنند كه علاقمندان طبيعت و گردشگران مي‌توانند از نزديك با نمونه كامل يك زندگي روستايي آشنا شوند.

روستاي درسجين

 • امامزاده سيد ابراهيم :

اين امامزاده به عنوان يكي از جاذبه‌هاي مذهبي استان و شهر زنجان و از امامزاده‌هايي است كه از طرف مردم محلي بسيار مورد احترام است. برخي اين مقبره را متعلق به ابراهيم‌‌ بن موسي بن جعفر و جمعي ديگر متعلق به ابرهيم بن محمدبن عبداله بن الحسن بن العباس بن علي مي‌دانند. تزئينات گنبد از داخل به شكل مقرنس و گره سازي است و سوره جمعه به خط زيباي ثلث نوشته شده است و در نماي بيروني سوره مباركه به خط زنجيري نوشته شده است. قبلاً اين مكان مذهبي به عنوان محلي برگزاري نماز جمعه بود ولي در حال حاضر به عنوان مكان زيارتي و محلي براي برگزاري مراسم مذهبي درمناسبت‌هاي مختلف محسوب مي‌شود.

امامزاده سيد ابراهيم

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • حسينيه اعظم زنجان:

حسینیه اعظم زنجان، واقع در جنوب شهر زنجان، از اماکن مذهبی شیعیان و یکی از مراکز بزرگ سوگواری محرم در ایران است. از زمان وقف این حسینیه حدود یک قرن گذشته است و هر سال در عصر روز ۸ محرم برابر با شب تاسوعا، اقدام به برگزاری دسته عزاداری می‌کند. این عزاداری که با حضور جمعیت بسیار زیادی برگزار می‌شود، از مشهورترین و پرجمعیت‌ترین برنامه‌هاي حسینیه است که همه ساله با حضور صدها هزار نفری مردم به نام و یاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) برگزار می‌شود. از این دسته عظیم عزاداری به عنوان بزرگترین تجمع عزاداران حضرت سید الشهداء(ع) در ایران نام برده می‌شود و به عنوان دهمین میراث معنوی ایران ثبت شده است كه ساليانه شاهد حضور گردشگران داخلي و خارجي براي شركت در اي مراسم است. مجموعه مسجد حسینیه اعظم با بیش از دوازده هزار متر مربع مساحت دارای امکانات و فضاهای متعدد فرهنگی، مذهبی، درمانی و خدماتی از جمله کتابخانه، شبستان‌های مختلف، دارالشفاء، صندوق قرض الحسنه و... است و از مهمترین مراکز تأثیرگذار فرهنگی و مذهبی شهر زنجان است.

حسينيه اعظم زنجان

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • بقعه پيراحمدزهرنوش:

اين بقعه كه يكي از جاذبه‌هاي گردشگري استان زنجان و از آثار تاريخي ارزشمند شهرستان ابهر مي‌باشد، در قرن نهم هجري ساخته شده و در ميان ايرانگردان و جهانگردان به نام پير زهرنوش شناخته مي‌شود. اين بقعه  در منتهي اليه جنوبي شهر ابهر قرار دارد. مولانا شيخ قطب‌الدين احمد ابهري معروف به پير زهرنوش يكي از قطب‌هاي سلسله تصوف به شمار مي‌رفته وعالم و فقيه جامع و كاملي بوده . مقبره اين شخصيت بزرگ شامل بقعه ها و حجره هاي متعدد است. بناي اصلي آرامگاه از دو طبقه ساخته شده :طبقه زيرين محل آرامگاه و تالار بالايي محل خانقاه و جايگاه ذكر و بحث دراويش بوده است. بر فراز بقعه گنبد مخروطي شكل بنا شده كه بر زيبايي اين بنا افزوده است.

بقعه پيراحمدزهرنوش

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • چلبي اوغلي:

اين مقبره در فاصله يك كيلومتري جنوب غربي سلطانيه  و بر سر راه سلطانيه- خدابنده قرار گرفته. باستان شناسان و محققان اين مجموعه را به سلطان چلبي نسبت داده‌اند. اين مجموعه از دو بخش خانقاه و مقبره تشكيل شده . خانقاه شامل صحن مركزي است كه در اضلاع غربي و شرقي آن حجره‌ها جاي گرفته‌اند. طرح معماري اين مجموعه الهام گرفته از عقايد و مراتب صوفيه است و هريك از فضاها را با هدف و براي عملكرد خاصي ساخته‌اند. واحد نخستين قسمت ورودي به مرتبه فقرا اختصاص داشته و طالبان جنت در قسمت دوم ورودي جاي مي‌گرفته‌اند. حجره‌هاي انفرادي صحن مركزي با درهاي كوتاه ، محل رياضت مريدان باتوجه به مراتب آنها تشكيل مي‌شده. آرامگاه سلطان چلبي از نظر جاي‌گيري گورها در آن جالب توجه بوده و حلقه ذكر صوفيه را به شيوه‌اي ديگر تداعي مي‌كند: به اين معني كه سطح دروني آرامگاه به به فضاهايي تقسيم گرديده است: سلطان در وسط و مريدان وي با توجه به درجه و مراتب‌شان در گرداگرد او دفن شده‌اند.

چلبي اوغلي

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • كوههاي رنگي ماهنشان:

اين كوهها يكي از شگفت‌انگيزترين جاذبه‌هاي طبيعي و از مناظر نادر استان زنجان و شهرستان ماهنشان محسوب مي‌شود. این کوه‌ها و تپه‌های رسی به سبب رنگشان به ویژه رنگ قرمز، قهوه ای، سبز، زرد، سفید و نارنجی در شرایط نور مناسب خصوصا پس از یک بارندگی اندک که خاکها را کمی خیس می کند سوژه بی نظیری برای عکاسان، فیلم‌سازان و طبیعت‌گردان به شمار می‌رود. در نزدیکی این کوه‌ها و تپه‌ها، روستاها و آبادی‌های متعددی قرار گرفته اند، دست و دل بازی طبیعت زیبا که اندوخته‌ها و ثروت چشم‌نواز و زیبای خود را به ساکنان این مناطق ارزانی داشته و خاکهای رنگی به کار رفته در کاه گل دیوار خانه ها مؤیید این مطلب است. در گذشته مردم محلي  به هنگام سال نو اين خاك‌هاي رنگي را مخلوط كرده و يا يكي از خاك‌هاي رنگي دلخواه را انتخاب مي‌كرده و به عنوان رنگ‎آميزي منازل مسكوني به مناسبت فرارسيدن عيد نوروز استفاده مي‌كردند. رنگ موجود در اين كوههاي رنگي به دليل وجود رسوبات و مواد معدني موجود در خاك آنهاست به عنوان مثال رنگ سبز نشان وجود ماده معدني مس در خاك است كه به دليل كربناته شدن به رنگ سبز ديده مي‌شود.

كوههاي رنگي ماهنشان

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • قلعه بهستان:

قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماهنشان در استان زنجان ودر کنار رود خانه قزل اوزن واقع می‌باشد. قدمت این دژ به دوره مادها بر می‌گردد. این دژ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است. قلعه بهستان، قلعه زیبا و تاریخی استوار و ایستاده در مسیر رودخانه قزل اوزن، یکی از ۲۰ قلعه تاریخی شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری تخمین زده می‌شود. این قلعه  یکی از قلعه­‌های تاریخی و مهم شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که به علت شرایط زمانی خاص آن دوره، حاکمان برای دفاع از خود و مردم ، اقدام به ساخت این قلعه نموده اند.  طبقات بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. این قلعه که در دل کوهی از جنس خاک سفت و سخت بنام کنگلومرا بنا شده است به علت وزش بادهای تند و فرسایش و همچنین عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه، در حال تخریب است. سازندگان قلعه با در نظرداشتن طرح اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک‌ها و سنگ‌ها نموده و این معماری بی­بدیل را بوجود آورد­ه­اند. در مجموع فضای کلی قلعه به 3 دسته شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه‌پله‌ها قابل تقسیم است:

فضای اتاق‌ها، فضای داخلی اتاق­ها به نحوی ساخته شده که گاهی دارای سقفی تیزه‌دار و همچنین محل‌هایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوارها، برای قرار گرفتن پیه‌سوز بوده است. در قسمت فوقانی راه‌پله‌های ضلع شمال غربی، اتاقی به شکل طاق محراب‌های مسجد دوران اسلامی تزئین شده است که متعلّق به دوره­ اسلامی است.دالان‌ها، به هر تعدادی که به اتاق‌های قلعه اضافه شده، راه‌های ارتباطی آن­ها نیز به صورت دالان‌هایی به مجموعه افزوده شده است.

قلعه بهستان

معرفی جاذبه های گردشگری استان زنجان

 • مجموعه تفريحي گاوازنگ:

یکی ازپرطرفدارترین تفریحگاه‌های شهرزنجان " مجموعه گاوازنگ " است که روزهای تعطیل به ویژه جمعه ها کوه پیمایی در گاوازنگ رنگ و بوی دیگری دارد و نزدیکی به شهر و زیبایی‌های خاص طبیعی این مجموعه موجب توجه اهالی منطقه و گردشگران به این مکان تفریحی شده است. امکانات دیگر این مجموعه، سفره خانه‌های سنتی، آمفی تئاتر، رستوران پذیرایی، مجموعه بازی و تفریحی روباز، پارکینگ، مجموعه ورزشی، پیست دوچرخه سواری سینمای پنج بعدی و سد خاکی است. ماهی گیری و قایقرانی در سد این مجموعه در فصول گرم سال، محلی مناسب برای تفریح است. در این مجموعه جشنواره و نمایشگاه‌های مختلف فصلی نیز برگزار می شود. جشنواره ملي آش ايراني كه 11 سال از برگزاري آن در استان مي‌گذرد نمونه‌اي از اين جشنواره‌هاست كه به صورت سالانه در فصل تابستان برگزار شده و با استقبال بي‌نظير از سوي شركت‌كنندگان ساير استان‌ها و بازديدكنندگان روبرو بوده و برنامه‌هاي سرگرم كننده براي آشنايي با فرهنگ اقوام ايران زمين و غذاها و آش‌هاي محلي ساير استان‌ها برگزار مي‌گردد.

مجموعه تفريحي گاوازنگ
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها